TOKAT GAZETESİ

3.TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER BULUŞMASI

                Gönül dünyamızın derinliklerin de yol yürümek, millet olarak maziden atiyi sağlıklı görmek için artık daha çok çalışmak mecburiyetimiz var. Bize ait dünyanın bilmediğimiz alanlarındaki eksikliklerimizi tamamlamalıyız ki kardeşlik ilişkilerimiz daha sıcak, daha doğru ve samimi noktada olsun.

                Yüreğimizde sevdamız tamdır.

                Gayretlerimiz, çalışma azmimiz samimidir.

                Geçmişte, Türk dünyasının hemen her köşesinde yaşanılar sürgünler, yaşanılan acılar unutulmamalıdır.

 

TÜRKSOY, 2018 yılında  “Anma Yılı” ilan ettiği Gara Garayev, Mağcan Cumabay ve Cengiz Aytmatov ile ilgili anma programlarını yapmaya devam ediyor.

                 

                Mağcan Cumabay, Kazak Türklerinin 20.yüzyıl başlarında yetiştirdiği büyük bir şairidir. İşte büyük şair Mağcan Cumabay, doğumunun 125. Yılında, vefatının – şehit edilişinin 80. Yılında hayırla rahmetle, minnetle, şükranla anıyor, dualarımızı gönderiyoruz.

                Türk dünyası ile bağı olan, araştıran, okuyan hemen herkes çok önemli isimlere ulaşacaktır. Bunlardan biri de hiç kuşkusuz Mağcan Cumabay’dır. Nerede doğmuş, nerede yaşıyor olursa olsun Türk aydını Mağcan’ı tanımalı, okumalı, haberdar olup;

               

                “Türkistan iki dünya eşiğidir

                Türkistan Türklerin ilk beşiğidir.”

               

Mısraların derinliğinde kendini bulmalıdır.

                19 Mart 1938 yılında kurşuna dizilerek şehit edilir. O şimdi Türkistan toprağında yatmaktadır. Yeryüzünde Türk milleti var oldukça adı yaşayacaktır.

                İsmini, yazdığı “Uzaktaki Krdeşime” şiiriyle birlikte duydum. İki binli yılların ortası, genel yayın yönetmenliğini yaptığım “Bizim Kümbet” dergisinin ilk sayısını çıkarma hazırlığında olduğum günlerdi. Tereddüt etmeden 80 yıl sonra yazılan “Mahcan’a Cevap” ile birlikte yayınladım.

                “Uzaktaki Kardeşime” Allahuekber…

                 Kaç kez okudum hatırlamıyorum. Okudum, okudum, okudum…

                Şair ve şiir öylesine benimle bütünleşti ki, Türkistan şiiriyle beslenince milli ve manevi duygularımın tüm tenimi huzur ve mutlulukla doldurduğu güzel anlar. Türk dünyasının dört bir yanında Türkistan’dan gönül gözü ile şehit olmuş yüreğe ulaşmak ne güzel. Karşılıksız sevmek, Anadolu’yu ve Anadolu Türklerini uğrunda şehit olacak kadar sevmek.

                Şiirin iki kıtasını okuyucularımla paylaşıyorum. Sonra tamamını okuyacaksınız.

 

                "Bu şiir, Türkiye'nin Kurtuluş Savaşına atfen, büyük şair Mağcan Cumabay tarafından  Kazakistan'da 1918-1919 kışında yazılmıştır."

                Uzakta ağır azap çeken kardeşim

                Solmuş laleler gibi kuruyan kardeşim

                Etrafını sarmış düşman ortasında

                Göl gibi gözyaşı döken kardeşim

                Önünü ağır kaygı örtmüş kardeşim

                Ömrünce yâddan cefa görmüş kardeşim

                Hor bakan, yüreği taş, kötü düşman

                Diri diri derini soymuş kardeşim

 

                “1893 yılında kuzey Kazakistan’ın Petropavlovsk bölgesinde dünyaya gelen Kazak edebiyatçısı, gazeteci, pedagog ve Türkolog olan, 19 Şubat 1938 tarihinde inandığı değerlerden taviz vermediği için kurşuna dizilerek öldürülen Mağcan Cumabay, Uzaktaki Kardeşime adlı şiiriyle Anadolu’da kurtuluş savaşı veren Türkiye Türklerine mücadele azmi vermiştir. Onun bu asil davranışı Türk dünyasını ne kadar yürekten takip ettiğinin de bir işaretidir. Ruhu Şad olsun. Mekânı Cennet olsun.”

                İşte; 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü akşam Ankara/ Altındağ ilçesi, Hamamönü Kabakçı Konağında akşam 19.00-21.00 saatlerinde TÜRKSOY ile birlikte “Doğumunun 125. Yılında Mağcan CUMABAY anısına, 3. Türk Dünyası Şairler Buluşması” Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nin de katkı ve katılımı ile gerçekleştireceğiz.

                Açılış konuşmaları, Mağcan CUMABAY’ı anlatan sunum, üniversite öğrencilerinden Mağcan CUMABAY şiirleri sunulacaktır.

                Azerbaycan, Gagauz yeri-Moldova, Kazakistan, Kerkük-Irak, Kırgızistan, KKTC, Türkiye, Türkmenistan şairleri katılacaktır.

                Yine; Özcan Aydın, Akdeniz Erbaş, Bekarıs Jandaulet’ten müzik dinleyeceğiz. Programı Murat Can Çetinkaya sunumu ve şiir yorumuyla gerçekleşecektir.

                Ankara’da oturan ve müsait olan okuyucularımı programa davet ediyorum.

Osman BAŞ

11.05.2018

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat