TOKAT GAZETESİ

YA TAHSİL YA SANAT DİYEN OĞLUM

Değerli oğlum,

Çok yerde eğitimini tamamlayamayanlardan şöyle sitemler duydum.” Herkes okumak zorunda mı?” Evet,  bunu söyleyenler haklılar. Herkes okumak zorunda değil ama mesleğini severek yapmak zorundadır.

Değerli oğlum,

Bir bilge der ki. Söze böyle başladığım zaman çok insan “O bilge kim?” diye sorar. Kim olduğunun ne önemi var derim. Önemli olan söylediği ve o sözünün ne kadar doğru ve önemli olduğu.

Sevgili oğlum,

Bir bilge der ki” Mesleğin ne olursa olsun, bir meslek seçerek o mesleğe bilgini yüreğini kısaca kendini ver ki, gerçek manada kendini mesleğine verdiğin zaman dünyadaki tüm bolluk ve bereket ve maddi manevi ödüller seni bulacaktır.”

Sevgili oğlum,

On yıllar boyunca çalıştığım kurumlara staj için gelen gençler ile iletişim içinde oldum. Çoğu köylerden gelen gençler bir meslek sahibi olarak köylerine dönmek istemiyorlardı. Ama çoğu da köylerine dönmek zorunda kalıyordu. Neden mi? diye sorarsan, derim ki, güzel meslek sahibi olmak için gereken çalışma ve çaba içinde olmuyor ve güzel meslek sahibi olmuş insanlardan da faydalanmasını bilmiyor, kendileri gibi gelişememiş memur ve insanlarla stajda zaman harcıyorlardı. Ben anlattığım zaman beni anlamayanlar seneler sonra yanıma gelip de  “Ağabey keşke seni dinleseydik, sen gerçekten mantıklı ve doğru bilgiler vermişsin ama biz anlamamıştık” diyebiliyorlar.

Değerli oğlum,

Her insan okumak zorunda değil ama seçtiği meslekte de başarılı olmak sevgi ile yapmak önemli. Bir büyük der ki “ İşine sadece kolunu koyan insan işçi. Ona koluyla beraber yüreğini koyan sanatkar, kolunu, yüreğini ve beynini kısaca kendini koyan insana ise usta deriz” diyerek meslekte usta olmanın önemini anlatmaktadır bize. Hz.Muhammed de  eğitimi ve okuma yazması  olmayan  insan  idi ama  kendisini  gerçek manada  yetiştirerek  en  yakınındakilerle bile mücadele ederek  hiç yılmadan kendisine verilen görevi hayatının son saniyesine kadar yerine getirmeye baktı  ve  adı da insanlık tarafından yüzyıllar boyu unutulmadı. Mesleğini gerçekten yapan ve bunu da gerçek manada paylaşanlarda kolay kolay unutulmuyor ama mesleğini toplum faydasına değil kendi  çıkarlarına göre yapanlar  ölür ölmez unutuluyorlar veya  kötü olarak anılıyorlar.Bu yüzden mesleğini seçerken bunu göz önünde bulundurman lazım.

           Değerli oğlum,

           Çok insan benim sana, pek çok anne ve babanın yaptığı gibi sevemeyeceğin ama toplum tarafından güzel görülen mesleği dayatmamı istiyorlar. Pek çok kişi sevmediği halde toplumun baskısına boyun eğerek sevmediği mesleği yapmak zorunda kalıyorlar ki toplum işte bu yüzden işini sevmeyen mutsuz insanlar toplumu oluyor. Halbuki tüm insanlığın ve memleketimizin her meslekten ama mesleğini çok seven, bu mesleğe inanarak mesleğini yüceltmeye ve yükseltmeye kendini adamış insanlara ihtiyacı var. İnsan yeter ki insanları ve mesleğini severek iletişim kuracağı insanları iyi seçerek ona göre davransın.

Canım oğlum,

Meslek insanın aynasıdır. İnsan her işin uzmanı olamaz ve hemen de meslekte yükselemez. O yüzden “Ne iş olsa yaparım abi” devri gerilerde kaldı. İş bölümü ve uzmanlaşmanın had safhaya ulaştığı günümüzde insanlar bir meslek seçerek bu mesleğin inceliklerini ya Üniversitede  ya meslek lisesinde  ara elaman olarak  ya da  okumadıysa  bu  işi bilen ustadan  öğrenerek, aynı  zamanda  da   meslek ahlakına uyarak  yapmak zorunda. 

Sevgili oğlum,

İnsanlar günümüzde meslek seçerken sevecekleri ve insanların faydasına olacak mesleklerden çok bu meslekte çok para kazanır mıyız? Diye düşünerek karşısındaki insanın maddi durumuna da bakmadan deyim yerinde ise” yükte hafif, pahada ağır” meslekleri tercih etmeye bakıyorlar ki, sen de bu meslek ahlakına yakışmayan ve  “ ne kadar kazanırım” diye bakanlara haklı olarak kızıyorsun ki sen de mesleğini sadece para kazanma aracı olarak görenlere kızıyorsun. Yani insanlara faydalı olmak için illa da onları zor duruma bırakacak kadar para hırsı olan insanlara toplum güzel gözle bakmıyor. Sen ise insanların sevgisini kazanarak onlara faydalı olmaya çalışıyorsun.

Değerli oğlum,

Günümüzde hangi meslek daha çok para getirirden çok hangi meslek insanların faydasına, hangi meslek insanları memnun ederek onları zorda bırakmayacak kadar para kazandırabilir?  Ülkemizin ve insanların faydasına olur? Hangi meslekte ülkemi gelişmiş ülkeler seviyesine getirebilirim diye düşünürsen o zaman maddi sıkıntı da çekmez ve “İnsanların iyisi insanlara faydalı olandır” övgüsüne de mazhar olursun.

Sevgili oğlum,

Seni seven insan “ seni seviyorum” diyen insan değil, sana faydalı olmaya maddi ve manevi olarak destek veren insandır. Mesela bana bir yazar olarak “seni seviyorum” demeleri bir şey ifade etmiyor. Yazılarımızı okuyarak insanlarla paylaşan ve kitaplarımız çıktığı zaman alıp okuyan, yazarak, paylaşarak hediye ederek paylaşan insandır.

Canım oğlum,

Ben kendimden misal verdim. Herkes olaya kendi açısından bakıyor. Kendi sevdiği mesleği sana dayatıyor. Kendi yapamadığını kendi çocukları ile beraber senin de yapmanı istiyor. Halbuki bu meslek ne onu sana ısrarla anlatanların olacak ne de benim bu meslek senin olacağından seçim de senin olacak. Zararını da karını da sen göreceksin hayatta.

Sevgili oğlum,

Şimdi mektubumuzun sonuna yaklaşmışken mektubumuzun duasını da yaparak mektubumuzu noktalayalım. Duamıza ne kadar insan amin derse seveceğin meslek sana nasip olsun.

“Allah’ım, bana seveceğim, insanların yararına olacak meslek seçmeme. Bu meslekte önce başarılı olmama, mesleğimde insanların yararına buluşlar yapmama, ülkeme ve insanlığa faydalı olacak kazançlar sağlamama, mesleğimi yaparken insanların bedduasını alan değil hayır duasını alan insan olmamı nasip eyle. Bunu yapacak güç sende. Bana başarılı meslek seçmemi sağlayacak enerji ver akıl ver, beni aydınlat. Ben meslek seçerken nefsimin azgın arzularından ve şeytanın şerrinden sana sığınırım. Amin.”

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat