TOKAT GAZETESİ

ERBAA KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ İFTAR YEMEĞİ

ERBAA KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ İFTAR YEMEĞİ

Ankara'da yaşayan Erbaalılar geleneksel iftar yemeğinde 23 Mayıs 2018 Çarşamba günü bir araya geldiler. Manhattan oteldeki iftar yemeğine, Devlet Eski Bakanları Av. Ali Şevki Erek, Dr. Reşat Doğru, Tokat Vakfı Başkanı Hacı Mustafa İpek, Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği Başkanı Osman Baş, çok sayıda sivil toplum kuruluşu başkanları, bürokratlar ve Erbaalılar katıldı. Son derece sıcak sohbet havasında geçen yemekte eş dost, akraba, hemşeri buluşmasında hasret giderildi.

Erbaa Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Kadir Koca açılış konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yaparak, derneğin ramazan iftar yemekleri, kahvaltılar, geziler, bayanların bir araya geldiği günler gibi faaliyetler yaptığını anlattı. Programın akışı hakkında bilgi verdi.

Programa katılan Devlet Eski Bakanları Av. Ali Şevki Erek, Dr. Reşat Doğru, Tokat Vakfı Başkanı Hacı Mustafa İpek, Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği Başkanı Osman Baş olmak üzere konuşmalar yaptılar.

Başkan Koca, Yönetim kurulu üyelerini sahneye çağırdı, yönetim toplu olarak resim aldı ve üyeler kendilerini tanıttılar.

Bu tür programlarda bir araya gelmenin güzelliklerinin dualarla besleniyor olması, birlik ve beraberliği, hemşeri olgusunu geliştirmesi anlamında çok önemli olduğu üzerinde duruldu. Av. Ali Şevki Erek Beyin, Şair ve yazar olarak yaptığım kültür etkinlikleri, kitaplarım ve yazılarım hakkında şahsımla ilgili sözleriyle beni onurlandırdı. Sağ olun Sayın Bakanım.

2011 yılı Eylül ayından itibaren görevim gereği Ankara’ya yerleştim. Bu arada başta Erbaa olmak üzere Tokat il ilçelerinin tüm programlarının davetlerine müsait olduğumda katıldım ve katılmaya devam ediyorum.

Hayatımın çok önemli bir bölümü Sivil Toplum Kuruluşları kurmak, kültür etkinlikleri yapmak, okumak ve yazmakla geçmiştir.

Bu çalışmaların bir kısmı olan Ankara’da oturan Erbaalıların ilk defa 1994 Eylül ayında Kurtuluş Parkında Sağlık Bakanlığı Sosyal tesislerinde bir araya geldiğimiz ilk yemeği hatırlatmak istedim.

1993 ve 1994 yılları yaz tatillerinde Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitim Yönetimi ve Denetimini bitirmek üzere Ankara’dayım. 1994 yılı yaz tatili ilk günleri. Derslere yeni başladık. TBMM’de yine hemşeri ziyaretindeyim. Hamit Başar ve Hamit Eşen aynı odada milletvekili sekreteri olarak görev yapıyorlar. Sohbet ve muhabbet üst sevide olduğu için rahat uğruyorum. Samimi ve içten ev sahipliği beni mutlu ediyor. Bu gün dahi devam eden dostluğun başladığı günler. Ankara’da yaşayan Erbaalıların Derneği veya vakfının olmadığı ve hiçbir programla bir araya gelmedikleri üzerine sohbet ediyor, Eylül ayında bir yemek buluşması kararı ile o gün çalışmalara başlıyoruz. Hamdi Dinçer, Salih Söylemez, Salih Küçük, Hüseyin Kubat, Şemsettin Yıldırım ve Halil Varol’da çalışmalarımıza katılıyor. Arkadaşların isteği üzerine; çalışmaların bilgi akışı bende toplanıyor, organizeyi ben üstleniyorum. O zamanlar cep telefonları yaygın değil, belli ki işimiz zor. Tanıdığımız hemşeri isimlerini listelemekle işe başlıyoruz. Telefonlarını bildiklerimizi arıyor, ulaştıklarımızı yemeğe davet ediyor, bildikleri diğer hemşeri isim ve telefonlarını alarak halkayı genişletiyoruz. Hemen her gün çalışıyor, hafta da bir akşam buluşuyoruz. Hamdi Dinçer o yıllarda Ulus’ta Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğünde çalışıyor. Genel müdürlüğün çok güzel bahçesi var. İlk Meclisin bahçesidir. Devlet Konukevinin karşısındadır. Mesai sonrası burada bir araya geliyoruz.

Programa kısa bir süre kala Erbaa’da siyasi parti ilçe başkanları, belediye başkanları, il genel meclisi üyeleri kurum müdürlerini de yemeğe davet ediyoruz.

Ankara’da da Tokat milletvekilleri başta olmak üzere arkadaşlar ulaşılması gerekli herkese ulaşıyorlar. Planladığı gibi eylül ayında yemeği gerçekleştiriyoruz. Ankara ve Erbaa’dan beklenenin üzerinde katılım oluyor. Dönemin Devlet Bakanı Av. Ali Şevki Erek’te yemeğe katılıyor ve yemeğin amacına ulaşmasına çok önemli katkı sağlıyor. Mutluğumuzu anlatamam… Mükemmel bir akşam ve gece… Konuşmalar ve tavsiyeler…

İşte, o gece Erbaalıları bir araya getirmek için çalışan arkadaşların büyük bölümü halen Anakara’da yaşıyorlar.

Programdan geriye unutulmaz anılar kalıyor. En önemlisi çalışmadan sınava girdiğim için bir dersten bütünlemeye kalıyorum. Yemekten bir hafta sonra Ankara’dan ayrılıyorum. 2 Kasım 1994 tarihinde İlköğretim Müfettişi olarak Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğünde göreve başlıyorum. Bir gurup hemşerilerimiz bir araya gelerek dernek kurma çalışmalarına başlıyor ve kuruyorlar.

Ankara’da dernek çalışmaları sonuç veriyor. Yaklaşık bir yıl sonra derneğin ilk programına davet üzerine Dr. Reşat Doğru ile birlikte Tokat’tan gelerek katılıyoruz.

Ankara’ya yerleştiğim 2011 yılında Fahrettin Alıcı dernek başkanı idi. Uzun süre bu görevi başarı ile sürdürdü. Son bir yıl başkanlığı Mustafa Baş üstlendi. Güzel çalışmalar yaptı. Şuan, Kadir Koca başkanlığında yeni yönetim görevi sürdürüyor. Bu yönetimde eşim Ayşe Baş’ta görev aldı. Bu güne kadar görev yapanların tamamına teşekkür ediyorum.

Kısa süre önce vefat eden dernek eski başkanı Korkmaz Yıldırım’ın vefatını ve eski yönetim kurulu üyelerinden Necdet Berber’in tedavi gördüğünü başkan Kadir Koca dua niyetiyle hatırlattı. Halil Varol ağabeyin de hasta olduğunun bilgisini ben verdim.

Eylül 1994 tarihinden itibaren Erbaalıların birlik ve beraberliği için bir araya gelmesine katkısı olan ve çalışan herkesin hatırlanması gerektiği kanaatindeyim. Vefa güzel bir duygu ve olgudur.

Programların görsel ve yazılı hale gelmesinde Faik Kafalı her zaman ki gibi çalışmalarını sürdürüyor.

Yemek ve programın akışı devam ediyor. Konuşmalar tamamlanınca; plaket takdimleri başlıyor.

2018 yılın annesi ödülü emekli Cumhuriyet Başsavcı merhum Ahmet Bükülmez’in eşi Handan Bükülmez’e verildi.

Plaketi Devlet Eski Bakanı Av. Ali Şevki Erek takdim etti. Duygusal anlar.

Sayın Erek ve Doğru müsait oldukları tüm programlarda hemşerilerini yalnız bırakmıyorlar.

Dernek, yedi yıldır Ankara’da okuyan Erbaalı Üniversite öğrencilerine burs veriyor. Programda burs verenlere plaket verildi. Bu da bir vefadır. Olumlu sonuçları da olacaktır. Burs veren sayının otuz beş olduğunu öğreniyorum. Güzel rakam. Çoğalacak inşallah. Yine güzel bir duyum, 2017-2018 Eğitim -Öğretim yılında burs verenlerin bir bölümü daha önce dernek bünyesinde burs alan ve bugün hayata atılan çalışan ve serbest meslek sahibi olanlardır. Bu tabloyu alkışlıyorum. Başkanın dediği gibi bu gurur verici, onurlu davranış çoğalarak devam edecek inşallah.

Sohbet ve hatıra resimler gecenin son saatlerine kadar sürdü.

Erbaa Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Kadir Koca’nın şahsında bütün yönetim kuruluna teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.

Osman Baş

26.05.2018 /Ankara

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat