TOKAT GAZETESİ

TOKAT VALİLERİ (XXVIII)MEHMET GÜNDOĞDU

Tokat Valilerinden Mehmet Gündoğdu, 12 Ocak 1946’da Ankara’da doğdu. Memleketi Kastamonu Taşköprü İlçesi’dir. Babası Abdullah Hilmi, annesi Semiye Hanım’dır. İlk ve orta tahsilini Ankara’da tamamlamış, Ankara Polis Akademisi imtihanlarını kazanarak 1968 yılında mezun olmuştur. Aynı yıl emniyet teşkilatında vazifeye başlamış, 1972 yılında da Gülseren Hanım ile evlenmiştir.

                Emniyet birimlerinde değişik görevlerde bulunup rütbesinde yükselerek 1983 yılında Tokat Emniyet Müdürlüğü’ne atanmıştır. 1988 yılında Ankara Emniyet Genel Müdür Yardımcılığına getirilmiş, 1991 yılında Merkez Emniyet Müdürü olmuştur.

                Bu görevleri sırasında terör ve kaçakçılık konusunda bilgi ve görüşlerini artırma, antlaşmalar yapmak için Sovyetler Birliği, Danimarka, Çin, İngiltere, İspanya, İsviçre, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Macaristan’a gitmiştir. Bu ülkelerde terörün önlenmesi için işbirliği antlaşması komisyon üyeliklerinde bulunmuştur.

                27.04.1992-29.03.1993 tarihleri arasında Kayseri Emniyet Müdürlüğü yapan Gündoğdu bu görevinden sonra kısa bir müddet tekrar Merkez Emniyet Müdürü görevini yürütmüştür. 1995 yılında Adana Emniyet Müdürlüğüne atanmış başarılı üç yıldan sonra İçişleri Bakanlığınca 1998 yılında Tokat Valiliği görevi verilmiştir. Bu görevde iken 2003 yılında 30.01.2003/5221 Sayılı Kararname ile Merkez Valiliğine alınan Gündoğdu, 2011 yılında yaş haddinden emekliye ayrılmıştır.

                Merkez Valiliği sırasında da iki dönem Voleybol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği ve bir dönem de Denetleme Kurulu Üyeliği yapmıştır.

                Emeklilik sonrası 12 Haziran 2011’de yapılan milletvekili seçimlerinde MHP Tokat Milletvekili adayı olmuştur.

                Vali Ayhan Çevik’in Çankırı Valiliği’ne atanmasından sonra 23.03.1998-29.03.2003 tarihleri arasında Tokat Valiliği görevini yürüten Mehmet Gündoğdu daha önce de Tokat’ta Emniyet Müdürlüğü yaptığı için şehri iyi tanıyan bir yöneticidir.

                Vazifesi sırasında Devlet hizmetlerinin yürütülmesi yanında daha önceden yarım kalan yatırımları özellikle diğer Valiler gibi Özel İdare kaynaklarını yerli yerinde kullanarak başarılı olmuştur. Ayrıca bir önceki dönemde olduğu gibi Karadeniz’de yerleşmeye çalışan terör örgütleri ile mücadele bu dönemde de çok ciddi bir şekilde devam etmiştir. Terörle mücadelede kendisinin bu alanda uzmanlaşmış emniyet kökenli bir vali olmasının payını da unutmamak gerekir.

                55, 56, 57 ve 58.Hükümet Dönemlerini yaşayan Vali Mehmet Gündoğdu merkezi hükümetle ve siyasilerle uyum içerisinde olmuş, şehre önemli yatırımların aktarılmasında büyük gayret sarf etmiştir. 55.Hükümette (30.01.1999-28.05.1999) Tokat Milletvekili Devlet Bakanı Metin Gürdere'nin, 55 ve 56.Hükümette İstanbul Milletvekili Maliye Bakanı (Tokatlı)Zekeriya Temizel’in, 18 Nisan 1999 Genel seçimleri neticesinde kurulan 57.Hükümette Devlet Bakanı olarak yer alan Tokat Milletvekili Reşat Doğru’nun yatırımların ve bazı kaynakların Tokat’a gönderilmesinde mutlaka ki büyük payları vardır.

                Bununla birlikte, 57.Hükümet Döneminde (28.05.1999-19.11.2002) Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu, Tarım Bakanı Hüsnü Ziya Gökalp, Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz desteklerinin yanı sıra Tokat'a gelerek bazı tesislerin açılışına katkıda bulunmuşlardır.

                Vali Mehmet Gündoğdu döneminde özetle merkezi hükümetin ve Özel İdare kaynaklarının değerlendirilmesiyle devlet yatırımlarına devam edilmiştir. Bu alanda en çok okul binalarının yapımı ve onarımları başta gelmektedir. Bunlar arasında 1999’da inşasına başlanıp 2001 yılında açılan, bugün de mükemmel bir hizmet veren Tokat Öğretmenevi en kalıcı eserlerden biri olmuştur. Kendisi de eğitime büyük önem vermiş sık sık okulları ziyaret ederek yöneticilerle görüş alışverişinde bulunmuştur. (Özellikle yatılı okullar ve Yetiştirme Yurtlarının ıslahı ve başarısının artırılması için büyük çaba göstermiştir.)

                Oldukça yardımsever bir şahsiyet olan Vali Mehmet Gündoğdu, Huzurevi ziyaretleri, şehit ailelerini ziyaret, yetiştirme yurdu öğrencilerini evinde kahvaltıya alma gibi incelikler göstermesiyle de bilinmektedir.

                Şunu da ilave etmek gerekir ki, ülkemizde 17 Ağustos 1999’da meydana gelen Adapazarı Depremi yatırımları bir müddet etkilemiş, Tokat Valiliği de diğer birimlerle de koordineli bir şekilde çalışarak bölgeye gerekli yardımın toplanılması ve ulaştırılması hususunda yoğun çaba sarf etmiştir.

Vali Mehmet Gündoğdu dönemi ile ilgili Tokat’ta yayınlanan gazete arşivlerinden tarayabildiğimiz haberleri de sunmaya çalışalım:

                Tokat Gazetesi 9 Ocak 1999: Şehit Yakınlarına iki milyar iki yüz milyonluk kermes geliri. Tokat Valiliği bünyesinde geçtiğimiz ay içerisinde eğitim camiasındaki şehit yakınlarını yararına düzenlenen kermesten iki milyar iki yüz milyonluk gelir elde edildi.

                Tokat Gazetesi 3 Şubat 1999:  Satılık Köye Umut. Siyasilere küsüp köyü satılığa çıkaran Yeniceler köy halkı karşılarında Mehmet Gündoğdu’yu görünce yumuşadılar. Dertlerine çare istediler. Vali Mehmet Gündoğdu el ele sorunu çözeceğiz, dedi.

                Tokat Gazetesi 16 Şubat 1999: Tokat Valisi Mehmet Gündoğdu: ‘Yeşilırmak Gelişim Projesi bölgenin kaderini değiştirecek.

                Tokat Gazetesi 11 Haziran 1999: Vali, muhtarları uyardı. Köy muhtarları ile bir araya gelerek köylere götürülecek hizmetlerin takibine muhtarlardan hassasiyetle yaklaşmalarını isteyen Tokat valisi Mehmet Gündoğdu;  köylerin de birbirilerine karşı husumet beslememelerini, devletin yaptığı hizmetlere sahip çıkmalarını, aksi takdirde kimsenin gözünün yaşına bakmayacağını bildirdi.

                Tokat Gazetesi 18 Haziran 1999: Tokat Valiliğinin katkılarıyla Uluslararası fuar açıldı.

                Tokat Gazetesi 30 Eylül 1999: Bir kardeş aileniz olsun. 17 Ağustos 1999’da Marmara Bölgesinde meydana gelen deprem sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca başlatılan “Kardeş Aile Kampanyası”na Tokat Valiliği de katıldı.

                Tokat Gazetesi 1 Ekim 1999: Öğrenciler vali konağında. Mehmet Gündoğdu ,Vali Konağında öğrencilerle birlikte kahvaltı yapmaya devam ediyor.

                Tokat Gazetesi 21 Ekim 1999: Vali Gündoğdu’dan ceviz üretimine destek. Son yıllarda Tokat’ta ceviz üretiminde azalma olduğunu gören Vali Mehmet Gündoğdu, Valilik imkânlarının üreticiler için seferber edileceğini söyledi.

                Sesimiz Gazetesi 9 Mart 2000: Kumanya getiren şirket yakın takibe alındı. Bir şirket tarafından öğrencilere dağıtılan yiyecek kumanyası; sağlığa zararlı davrandığı gerekçesiyle Vali Mehmet Gündoğdu tarafından yakın takibe alındı.

                Tokat Gazetesi 20 Mayıs 2001: Tokat Valiliği’nce Okuma yazma seferberliği start aldı.

                Tokat Gazetesi 31 Mayıs 2001: İlimiz Sulusaray ilçesi Alanyurt ve Balıkhisar köylerine giderek cami ve büst açılışı yapan Vali Mehmet Gündoğdu köylüler tarafından sevinç gösterileri ile karşılandı.

                Tokat Gazetesi 2 Haziran 2001: Valinin Zile çıkarması. Zile ilçesine giderek incelemelerde bulunan Vali Gündoğdu özellikler ilçenin sanayi kuruluşlarını gezdi ve Zileli işadamlarının sorunlarını dinledi.  

                Sesimiz Gazetesi 12 Temmuz 2001: Tokat’ta terörü önleme toplantısı. Tokat, Sivas, Amasya, Çorum, Ordu ve Giresun illerinin vali, il jandarma komutanları ve emniyet müdürleri bölgedeki terör sorununu tartışmak üzere İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen’in başkanlığında Tokat’ta toplandı.

                Sesimiz Gazetesi 16 Temmuz 2001: Huzurevi’ne yardım kampanyası. Tokat il merkezinde yıllardır yapımı süren Huzurevi inşaatı tamamlandı.

                Sesimiz Gazetesi 17 Ağustos 2001: Encümen toplantısından 175 milyarlık ihale çıktı. Vali Mehmet Gündoğdu: “Köylü vatandaşlarımızın kalmaları ve göç olayına girmemeleri için bekledikleri hizmetlerin başında gelen sağlık, eğitim, kanalizasyon gibi çalışmalar önem vermeliyiz.” dedi.

                Tokat Gazetesi 21 Ağustos 2001: Köyler bayram ediyor. Çamlıbel’e bağlı Akın, Behram ve Büğet köylerine giderek altyapı ve tarım projeleri ile yol yapımı çalışmalarını yakından inceleyen Vali Mehmet Gündoğdu kalkınmanın ve gelişmenin öncelikle altyapı çalışmalarının tamamlanmasına bağlı olduğunu söyledi.

                Sesimiz Gazetesi 25 Eylül 2001: Vali Gündoğdu, şehirlerde çağdaşlaştık ancak köylerde ortaçağda kaldık.

                Tokat Gazetesi 2 Ekim 2001: Vali Gündoğdu’dan Bakan Tanrıkulu’na Sanayi Brifingi.

                Tokat Gazetesi 27 Ekim 2001: 112 acil hizmetlerinde kullanılmak üzere İl Özel İdaresi kaynakları ile alınan 4 adet ambulans Zile, Turhal, Niksar ve Erbaa ilçelerimizin kaymakamlıklarına Vali Gündoğdu ve Milletvekilimiz Reşat Doğru tarafından teslim edildi.

                Sesimiz Gazetesi 17 Ocak 2002: Adaletten ayrılma: Tokat il merkezi Melikgazi İlköğretim Okulu’nda 6.sınıfa giren Vali Mehmet Gündoğdu sınıf başkanlığı seçimini izledi. Seçilen başkana: “Gündoğdu ilimizde Dökmetepe, Artova, Niksar, Erbaa Karayaka yatılı okullarımız var. Her fırsatta oralara gidiyorum. Benim de hayatım yatılı okullarda geçti. Yatılı okulları iyi bilirim.”dedi.

                Hürsöz Gazetesi 18 Ocak 2002: Tokat’ın bakan sevinci: Reşat Doğru’nun Devlet Bakanlığı görevine getirilmesini büyük sevinçle karşılayan Vali Mehmet Gündoğdu, Tokatlıların kabinede temsil edilmesinin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

                Sesimiz Gazetesi 2 Şubat 2002: Sesimiz Vali Gündoğdu’dan anlamlı mesaj: Tokat ilinin kültür, medeniyet, sosyal yapısını kaleme alan Tokat Valisi Mehmet Gündoğdu buram buram tarihi ve doğal güzelliği olan Tokat ilini anlattı.

                Sesimiz Gazetesi 3 Şubat 2002: Tokat Valisi M. Gündoğdu: Havaalanı muhafaza edilecek. Zarar ettiği gerekçesiyle kapatılan Tokat Havaalanı talepler doğrultusunda yeniden hava trafiğine açılabilecek.

                Hürsöz Gazetesi: Hizmet gidiyor köylü dönüyor. İl Daimi Encümeni’nin Vali Mehmet Gündoğdu başkanlığında ağırlık verilen yatırım ve hizmetler, köylere büyük oranda göç başlamasına neden oldu.

                Hürsöz Gazetesi 12 Mart 2002: Gündoğdu geleceğin emanet edileceği kuşağın es geçilemeyeceğini herkese gösteriyor. ”Yarınlar için el ele.” Turhal SHÇK öğrencileri ile kurum çalışanlarını Tokat’ta ağırlayan Vali Mehmet Gündoğdu “Bu çocuklar bizim. Onlara sahip çıkmamız lazım” diyerek çocuklara karşı duyarlı olunması mesajını verdi.

                Sesimiz Gazetesi 14 Mart 2002: Vali Gündoğdu Pazar İlçesinde çiftçilerle buluştu.

                Sesimiz Gazetesi 16 Mart 2002: Validen Turhal Yetiştirme Yurdu’nda 80 öğrenciye Turhal Öğretmenevi’nde yemek.

                Hürsöz Gazetesi 18 Mayıs 2002: Yolunuz Atatürk ışığı. Ata’nın Samsun’a çıkışının ve kurtuluş mücadelesini başlattığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nın 83.yıldönümü kutlamaları öncesi: Atatürk’ün cumhuriyeti emanet ettiği gençlere güvenin tam olduğunu ifade eden Vali Mehmet Gündoğdu, dünyadaki gelişmeleri yakalayabilen, yaratıcı gücünü sonuna kadar kullanabilen gençlik yetiştirmenin amaçlandığını söyledi.

                Hürsöz Gazetesi 31 Mayıs 2002: Köylere devlet şefkati,”Vali Mehmet Gündoğdu, köylülerin sorunlarını dinledi, hasta vatandaşların Tokat’a getirilerek tedavilerinin yapılacağını bildirdi. Gündoğdu, sorunları ortadan kaldıracak unsurun, devlet-vatandaş işbirliğinden geçtiği mesajını verdi.

                Hürsöz Gazetesi 5 Haziran 2002: Doğal Afetlere karşı YAKUD. Tokat Valiliği ile İl Jandarma Komutanlığı tarafından Yöre Arama Kurtarma Koruma Derneği (YAKUD) adı altında arama kurtarma ekibi kuruldu.

                Sesimiz Gazetesi 11 Haziran 2002: Vali Mehmet Gündoğdu’nun misafirleri yine çocuklar oldu.

                Hürsöz Gazetesi 7 Eylül 2002: “Her konuda”  köşesinde Avukat Osman Özsoy, “Vali Olmak” başlığıyla yayınladığı yazısında Atatürk Anıtının ve çevresinin  o günkü durumunu yorumlamaktadır.:

                Ülkemizde vali devletini temsil eder. Dolayısıyla Cumhurbaşkanını temsil eder. Vali, sancak, bir de cenaze geçerken selam vermek esastır.

Türkiye Cumhuriyetinin valisi öncelikle cumhuriyetin valisidir.

Atatürk Anıtı dikildi dikileli şu kadar da zaman geçti. Çok iddialı valiler geldi.

                Anıtın çevresinin tanzimi hatta yeşilliklerinin sulanması bile farkında bile olmadan gelip geçtiler. Buyurun size işte bir Cumhuriyet Valisi. Sayın Mehmet Gündoğdu. Düzenleme mümkün oldu. Bayrak kanununda bayrağın şartları bellidir. İşte o şarta uygun bayrak direği dikildi ve bayrak çekildi. Artık bundan böyle bayrağı ve direği görenler Sayın Vali Mehmet Gündoğdu’yu Cumhuriyet Valisi olarak anacaklardır. Demek oluyor ki vali olmak herkes için değil çok sayıda vali bulmak kolay değil. “

                Hürsöz Gazetesi 14 Eylül 2002: Hedef Kaliteli eğitim. Yeni eğitim öğretim yılında YİBO ve pansiyonlu ilköğretim okulu sayısının artırılması amaçlanıyor. Vali Mehmet Gündoğdu, mesajında ”Çocuklarımız, özenle yetiştirilmesi gereken paha biçilmez değerlerimizdir “ dedi.

                Tokat Gazetesi 11 Aralık 2002: Amatör spora vali desteği. Amatör ligde mücadele eden tek köy takımı olma özelliğini taşıyan Çamağzı spor kulübünü destekleyerek forma ayakkabı çorap ve top hediye eden Vali Gündoğdu,Çamağzı Sporu diğer köylere de örnek gösterdi.

                Tokat Gazetesi 20 Aralık 2002: Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan Tokat Valiliği’ne 247 milyarlık kaynak Tokat’a aktarıldı.

                Tokat Gazetesi 21 Aralık 2002: Huzurevi sakinleri ziyaret edilmenin mutluluğunu yaşadılar. Vali Gündoğdu’nun eşi Gülseren Gündoğdu başta olmak üzere ilimiz protokolünün eşlerinin de katıldığı huzurevi ziyaretinde yaşlılar ziyaret edilmenin mutluluğunu yaşadılar.

                Hâlen Kuşadası’nda ikâmet eden Valimiz Sayın Mehmet Gündoğdu ile 20 Mayıs 2018’de yaptığımız telefon görüşmemizde Tokat’a herhangi bir mesajınız var mı, diye soruyoruz:

                “Tokat benim için anlamı olan derin bir şehir. Orada Emniyet Müdürü ve Vali olarak 11 yılım geçti. Her iki görevimde de iyi intibalarla ayrıldım. Bu şehir tarih, kültürü ve buna uyumlu insanıyla memleketim Kastamonu’ya çok benziyor. Tokatlılara ve o güzel şehirde yaşayan bütün vatandaşlarımıza en derin sevgi, saygı ve selamlarımı sunuyor, şimdiden Ramazan Bayramlarını tebrik ediyorum.” diyor.

                Yazı dizimize 29.Valimiz Ayhan Nasuhbeyoğlu ile devam edeceğiz. Sağlıcakla kalınız.

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat