TOKAT GAZETESİ

ŞİMDİ OKULLU OLDULAR

ŞİMDİ OKULLU OLDULAR

Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan hanımefendinin destekleri, Millî Eğitim Bakanlığımızın koordinasyonu, televizyon programı sunucusu Müge Anlı’nın öncülüğünde gerçekleştirilen “Okuma-Yazma Seferberliğinde; Fatih İlköğretim Okulu’nda iki buçuk ay içinde 80 saat diliminde 16 öğrenciye okumayı – yazmayı öğretmek nasip oldu. 19 yaş ile 70 yaş arası 16 bayan hemşehrimizin ilk öğretmenleri oldum.  Kursiyerlerin hayat öykülerini kaleme aldım.

 

BAKICI ÇOCUK

(NURCAN CAN / 1954 - …)

 

Ben Ordu Fatsa Kayıce köyünde 1954 yılında doğdum. O yıllarda bizim oralarda okul yoktu. Okul açıldığında ben 14-15 yaşındaydım. Bu sebepten okula beni almadılar. On yedi yaşıma geldiğimde beni evlendirdiler. Ahmet CAN eşim Tokat Fidanlıkta terzilik yaparak evimizin ekmeğini çıkartıyordu. Babamın yedi çocuklarından en büyüğü bendim. Okuyamamamın en büyük sebeplerinden birisi anneme yardım etmekti. Ev işlerine, kardeşlerime bakıyordum. Bir de Hatice adında bir babaannem vardı. Yaşı o yıllarda 115’di. Onun bütün işlerini ben yapıyordum. Benim bakmama muhtaçtı. Babam Halil Önal annem Fatma Önal’dı. Babam imam, annemse ev işleriyle ancak başa çıkıyordu. Babam imam olmasına rağmen ne Arapça’yı öğretti ne de Türkçe’yi bana okuttu. Babam rehber olsaydı ben kim bilir belki de memur bile olabilirdim.

Okumam yazmam olsaydı ben de çocuklarıma gururla yardım eder, bilgilerimi sunar, paylaşırdım. Ne yazık ki hep suskun, boynu bükük çocuklarımın çalışmasını çaresiz seyredip durdum. Ya şu benim içimdeki duygularım bulgur kazanı gibi kaynayıp durdu.

Eşim Ahmet’le ben çocuklarımız olduktan sonra çok yokluk ve yoksulluk çektik. Üç çocuğum oldu. Dilek, Derya, Halil. Sadece kızım Derya’yı üniversite okuttum. Halil oğluma giyim, kuşam, defter, kalem alamadığımdan okutamadım. Halâ içimde bir hançer gibi saplı ve halâ kanayıp durur. Süleyman hocam derdim çok da söyleyecek dilim yok. Sen bize okuma yazmayı öğret, ama daha sonra yine bizi okutmaya devam edin… (28.03.2018 ÇARŞAMBA / TOKAT, FATİH İLKÖĞRETİM ÖNÜ)

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat