TOKAT GAZETESİ

İhtimaller

24 Haziran’a iki haftalık zaman kaldı. Milletvekili adaylarının gazetemize ziyaretleri oluyor. Sohbetlerini dinliyorum. Her aday kendince olabileceklere dair ihtimalleri dillendiriyor. 5 milletvekilinin partilere göre dağılımının nasıl olacağına dair düşüncelerini söylüyorlar.

            Bu seçimler öncesi iki seçimde alınan sonuçlar ortada. 07 Haziran 2015 yılındaki seçimlerde Tokat’ta 3 Ak Parti, 1 CHP 1 de MHP milletvekili çıkarmıştı. Sonrasında Kasım ayı seçimleri oldu. Bu kez AK Parti 4 Milletvekili çıkardı, CHP 1 vekilini korudu, MHP ise 1 vekilini kaybetti. Tokat’ta şuan 4 AK Parti 1 CHP vekili bulunuyor.

            AK Parti ile MHP’nin yaptığı Cumhur ittifakına Büyük Birlik Partisi de destek veriyor. MHP Teşkilatları ve Milletvekilleri adaylarını dinlediğimde “vefa” söyleminin öne çıktığını duyuyorum. Bilhassa AK Parti’ye oyunu vermişlerin bu kez Cumhurbaşkanlığı ile Recep Tayyip Erdoğan’a oy verirken, Milletvekilliğindeki tercihlerinin MHP olacağına dair inançlarını koruyorlar. MHP, Tokat’ta 2 vekil çıkaracağına dair bir ümit besliyor içinde.

            Millet İttifakında CHP’nin yanı sıra İyi Parti ve Saadet Partisi’nin oyları birleştiğinde 2 vekil çıkarak toplam oya ulaşmasına dair söylemler duyuluyor.

            Şöyle genel bir görüş çıkarılmak istense 3 AK Parti 1 CHP 1 MHP dağılımı ile 07 Haziran seçimlerine benzer bir dağılım olacağı daha çok makul bulunuyor.

            Ne söylense, ne yazılsa nihayetinde 24 Haziran’da sandığa gidecek oyların sayımıyla birlikte gerçekler belli olacak.

            Tokat’ın vekillerinden yüzünün gülmesini ve hayırlısını dilerim.

           

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat