TOKAT GAZETESİ

TOKAT’TA GÜZEL GÜNLER

 

  İnsan hayatının unutulmazları arasında olanlar, aralıklarla hatırlanır, anılır, hakkında konuşulur, okunur ve yazılır. Yapılan işlemlerden mutlu olursunuz. Sizi mutlu edenleri daha çok yâd edersiniz. Hasret gidermek için ani kararlar alır atlar gidersiniz.

Doğup büyüdüğünüz, okudunuz, görev yaptığınız, evlendiğiniz, acılarınızın ve mutluluklarınızın hepsini harmanladığınızda bazen iç çektiğiniz, bazen gülümsediğiniz günlerin sizdeki izlerine ulaşırsınız.

İşte Tokat böylesine derin hislerimin uzaktan esintisi olarak son nefesime kadar benimle olacaktır.

Küçük, mütevazı, muhafazakâr, çalışan memur ve emekli ağırlıklı, yeşil, sebze ve meyve deposu, temiz havalı, onca beton yapılaşmasına rağmen yeşil örtüsünü koruyan şehirlerimizdendir.

Birkaç yıl yaşadığınız da hatırı sayılır tanıdığa ulaşacak, her çarşıya çıktığınız tek ana caddesinde selam vereceğiniz ve sohbet edeceğiniz insanlara rastlayacaksınız.

Yaşadığım şehirde, büyükşehir yalnızlığı çöküyor, beni benden alıp bilmediğim, tatmadığım, istemediğim yerlere doğru götürüyor. Kabullenmediğim, istemediğim, dini ve milli değerlerime yabancı, rol ve riyanın hatta menfaatin birlikteliğinde olan mekânlar mutlu etmiyor.

Çoğu kez de o zamanlar doğduğum şehri özlüyorum.

Anlayan birkaç ses, birkaç adım, birkaç cümle, birkaç duygu ve yüreğimdeki fırtınayı anlayan bir avuç dost ve sırdaş…

 Biliyorum o bir avuç kadar olan yürek takıntılarım ve alıntılarım orada kaldı.

Az konuşsak, sohbet etsek, sesimizi duysak da yakın olan dostlar. Çok şeyi birlikte düşünmeye devam ettiğimiz, bir alo, bir el uzatış, bir selam gönderiş kadar yakında olanlar. Gönül çeşmemizin yüreğimize ulaştırdığı serinliğin var olduğunu hep bileceğiz.

O şehir de insanları mutlu edecek, huzur verecek, başarılı kılacak her şey uzaklardan bizi serinletecek ve olumlu yönde etkileyecektir.

Ramazan Bayramı öncesi ve sonrası ziyaretimiz devam ediyor. Halen yaz hazırlığında olan mevsimin tüm güzelliklerini, bereketini ve huzurunu yaşıyor olmanın rahatlığı ve gülümseyişi ile günler geçiyor. 

Halen göremediğim arkadaşlarım ve dostlarım var. Özlediklerim. Sesini duymak istediklerim. Umarım sonraki ziyaretlerimde nasip olur.

Okuyucularımın da bilmesini isterim ki; Evliya Çelebi Seyahatnamesi, 5. çilt, 69-70. sayfalarda bu şehirden bahsetmiş ve bir bölümünde şöyle ifade etmiştir.
" Bu havası hoş şehrin dört tarafında bahçe ve bostanlar içinde sular akar. Bu bahçelerde bülbülün ötüşü, insan ruhuna sefa verir. Her bağında birer köşk, havuz, fıskiye ve çeşitli meyveler bulunur. Halkı zevk ehlidir. Gariplerle dostturlar, hile bilmez, derya dil, halûk, selim ve hâlim insanlardır… Camii, saray, köşk  ve imaretleri o kadar güzel ve metin olur ki, buralara girenler hayran olurlar... Hacı Bektaş Veli'nin hayırlı ve bereketli duaları ile bu eski tarihi şehir, "Âlimler konağı, fazıllar yurdu ve şairler yatağıdır."

Tokat’ı anlatan mani ile yazımızı tamamlıyoruz.

“Tokat bir bağ içinde

Gülü bardağ içinde

Tokat’tan yar sevenin

Yüreği yağ içinde.”

 

Osman BAŞ

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat