TOKAT GAZETESİ

DÜĞÜNLER, DÜĞÜNLER…

Şu sıralarda ülkenin gündemi seçimlerdi. Halkın gündeminde seçimler ve geçimler varken, özelde birçok ailenin DÜĞÜN, NİŞAN törenlerinin heyecanını görmek mümkün oluyor. Davetiyeler peş peşe geliyor.

            Mutlulukların paylaşıldıkça arttığı, acıların paylaşıldıkça azaldığını bilenlerdeniz. Düğünlerdeki mutlulukları paylaşmak, bir ömür boyu güzellikler dilemek düşüyor bizlere.

            Düğünler demişken haliyle Töreler de konuşuluyor. Herkes gönlünden geçeni, geçmişte kendi düğünleri için getirilenleri hesap ediyor, töresini veriyor.

            Ekonominin altın, döviz kuru üzerinden değerlendirildiği günümüzde, bir çeyrek altının 300 küsur, gram altının 200 lira civarında olduğu bir piyasada düğünlere altın takmak haliyle aile ekonomisini zorlayabiliyor.

            Şu son dönemde halkın sofrasındaki ana malzemelerden kuru soğan ve patatesin fiyatındaki artış üzerine yapılan değerlendirmeleri okuyunca, işin mizahi yönüne kaçıp, düğünlerde altın yerine kuru soğan, patates takılmasını önerenleri görünce, gülsek mi ağlasak mı bilemiyoruz.

 

            Şu bir gerçek ki, düğün yapmanın ciddi bir ekonomik gideri var. Ev bark kurmanın maliyeti oldukça pahalı durumda. Cenab-ı Allah hem düğün sahiplerine hem de düğüne davetlilere kolaylıklar versin. Ekonomimizin her kesimi darda koymayacak güçte olması dileğiyle…

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat