TOKAT GAZETESİ

ÇOCUKLARIMIZLA BÜYÜMEK

ÇOCUKLARIMIZLA BÜYÜMEK

                Aile bir ağaçsa çocuklar o ağacın meyvesi gibidir. Onları ailemize ve topluma yararlı insanlar olarak yetiştirmek de öncelikle anne babanın görevidir.

                Bebekliklerinden itibaren çocuklarımızdan sevgimizi eksik etmemeliyiz. Ona göstereceğimiz sevgiyle gülüm gülüm gülümseyen sevecen bir insan olmasını sağlayabiliriz. Sevgi onun fiziki ve ruhsal yapısının sağlıklı olmasını sağlar. Acuze ve bağnazlıktan korur.

                Evimizde çocuğumuzdan hiçbir şey saklanmamalı. Bizde bulamadığını başka yerde araması ile çocuğumuzu hırsızlığa ve yalan söylemeye yöneltiriz. Örneğin canının çektiği küçük bir şeyi alacak ufak tefek paraları çocuğun ulaşacağı yerde bulundurup haber vererek almasına izin vermeliyiz. Gereksiz harcamaları ikna edilerek önlenmeli. Böylece çocukta doyum sağlanmış olur.

                Ailedeki olumlu ve olumsuz olaylardan çocuğu etkilemeyecek olanlara ortak etmeliyiz. Böylece sorumluluk duygusu gelişir. Gözlemlemek, akıl yürütme, hassasiyet ve diğergamcı yönleri gelişmiş olur. Bugünkü teknoloji çağında çocuklara yetişmek zor olsa da onlara danışarak yardımlarını almalıyız. Biz hemhallıktan kurtulurken bizden ileri olmalarını da takdir etmiş oluruz. Kendilerine güvenleri artar. Daha ileride olmaya iteklemiş oluruz. Böylece liderlik duygusu gelişir. Münzevi yaşamaktan kurtulur.

                Ailenin bazı işleri ona verilerek sorumluluk duygusu geliştirilmeli.Yaptığı yanlışlarda fiziki ve sözlü şiddet yerine ileride daha iyi yapacağı şeklinde eğitim verilmeli. Dört çocuğumdan hiç birine parmağımı bile değdirmediğimi çok iyi biliyorum. İnsanlık yönünden olumlu, özverili olduklarını biliyorum. Tanıyanların takdir etmeleri beni gururlandırıyor. Ben de olmadığından olacak, hiç birinde zengin olma yeteneği göremiyorum.

                Çocuğun büyüdüğü ortamdaki büyük sorunlardan biri de çocuk kavgalarıdır. Suçluyu, suçsuzu anlamadan kavgaya taraflı katılmak yanlıştır. Olaya bitaraf olup meseleyi halletmek çocuğumuzun geleceği açısından önemlidir. Tarafsız olmayı öğretmiş oluruz. Bu davranış onları insan olmaya yöneltir.

                Yukarıdaki düşüncelerimiz gibi bir çok düşünce çocuğumuzun toplum içinde adam gibi adam olmasını sağlar. Çocuğumuza sevgi, sabır, şefkat, hoşgörü ve bağışlama gibi, insanlık değerlerini kazandırır. Onu paldır küldür yaşamaktan kurtarmış oluruz.

                Çocuk ailenin ve ülkenin en önemli değeridir. Ailenin ve ülkenin geleceği çocuklarla kurulur. Bunun için iyi eğitim ve öğretim gerekir. Aymaz, bağnaz, dogma düşüncelerden uzak, bilim ve fene dayalı bir eğitim verilmeli. Bilim ve fenden yoksun ülkelerin başına gelen olumsuzlukları görüyoruz. Çocuk bir top hamurdur. Onu yoğurup şekil vermek ailenin ve devletin görevidir.

Saygılarımla.   

18. 07. 2018

Mehmet Tapar

Emekli Öğretmen

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat