TOKAT GAZETESİ

TOKAT GAZETESİ’Nİ OKURKEN

            TOKAT GAZETESİ’Nİ OKURKEN

                İnsan; yaradılış gayesi istikametinde sevgi işlemeli, dokumalı zaman içinde de pekiştirmelidir. Bu gayeyle eğer varsa gönüldeki pası silmeli ve iyi olmayan ne varsa atmalıdır. Işığın kaynağını bulmalı. Işığını kaybetmiş bir ışığın kimseye ışık olmayacağını bilmeli. Bulduğu gerçek kaynaktan faydalanmalı. Orada, yaşadığı süre içinde mutluluğu yakalayıp ufukları aşmalıdır.

            Bu duyguların ötesinde nefsimize dönüp onu incelemeli, değerlendirmeliyiz. Belki hemen onu dizginleyip kontrol altına almalıyız. Önce kendi nefsimize öğüt vermeliyiz. Bu bağlamda ben başkalarına öğüt vermekten korkuyorum.

            Sonra… Sonra önümüzde gördüğümüzü sandığımız gelecek…

Gelecek olan şey yakındır. Uzak olan şey, gelmeyecek olan şeydir. Öyleyse ölüm

mutlaka gelecek, demek ki yakındır.

            Ey nefsim… Sen öğüt vermekten sakın. Önce kendine öğüt ver. Her türlü aldanış noktalarından uzak dur.

            İnsanın; hareket ve icraatında niyet çok önemlidir. Ameller niyetlere göredir. İnşallah niyetimiz amellerimizle beraber hayırlı olur. “Kar yığınları gibi parlak lekesiz.” Diye devam eden ilkyazım “Başlarken” Tokat gazetesinde 17 Ekim 1996 tarihinde yayımlandı.

            Ogün bu gün ara vermeden “Gönül çeşmesi” köşemiz hiç kurumadı halen akıyor. Tokat’ta yaşadığımız uzun yıllar gördüklerimizi, okuduklarımızı, yaşadıklarımızı ve mutluklarımızı ve acılarımızı sevdalarımızla karıp okuyucularımızla paylaştık. Bizi takip eden okuyucularımızın desteği aşk ve gayretimizi her geçen daha da güçlendi.

            2011 Eylül ayından itibaren sürekli olarak Ankara’ya yerleştim. Yazılarımız yine aralıksız devam etti. Gazete düzenli olarak bana ulaştı. Tokat gündemini takip etmenin tadını ve lezzeti ile Pazar sabah kahvaltılarımı birleştirdim. Hafta içi gelen gazeteler Pazar sabah kahvaltılarımın vazgeçilmezi oldu.

            Aralıklarla bu takip, bilgilenme ve okuduklarımdan üzerimde iz bırakan yazılardan alıntılar da yaparak yazmak istedim. Bu güne kadar ilgili yazıların yazarlarını telefonla arayarak tebrik ettim, duygularımı ilettim.

            Şuan elimde 03 Temmuz 2018 tarihli gazete var.  03 Temmuz tarihli gazetenin başlığı “ Tokatlı Muhtarlar İspanya’yı Gezdi”

            “10 ilden muhtarlar Cumhurbaşkanlığı himayesinde İspanya’ya kültür gezisine gitti. Geziye Tokat’tan, iki merkez sekiz ilçelerden olmak üzere 10 muhtar katıldı.”

            Geziye Tokat’tan katılan Soğukpınar Mahallesi Muhtarı Rasim Yılmaz’ın geziye ilişkin açıklamalarını zevkle okudum. Önce haberi okuyorum. Muhtar Rasim Yılmaz’ın “Endülüs’te Zaman” başlığında gezi yazısını okurken uzun ince bir yolculuğa çıktığımı söyleyebilirim. Gün olur bize de nasip olur inşallah.  Yazının ilk iki paragrafı ve son bölümünden;

            “ Sizlere kökü maziye uzanan, asırlarca tarihte İslam ile müşerref kılınmış devasa izler barındıran, İspanya Malaga’da başlayıp Granada kenti Elhamra Sarayında yedi bin defa duvarlarına “Ve la galibe illallah” zikrinin işlenmiş görüntüsüyle, (Cordoba) Kurtuba Camii’nin muhteşem ihtişamına kapıldığımız kısa ama büyülü gezimizden bahsetmeye çalışacağım.

            “Bir milleti kültürel hayatından dini inancına, edebiyatından sanatına, hukuk sahasından iktisadi anlayışına, tarihine bakışından sosyal hadiselere yaklaşımına, velhasıl; medeniyet inşasına kadar her şeyini muhafaza içgüdüsü şekillendirir.”

 

            “ Son incidir el Hamra Endülüs’ten yadigâr

            Zikreder her bir taşı “ la galiba illallah” 

Kurtuba Camisinde İslam’ın izleri var

Müslüman topraklardan bir gün yükselecek ah.

Tarih sayfalarında bütün mısralar siyah.” 01.07.2018

 

“Endülüs’te Zaman” adlı gezi yazısı için Rasim Yılmaz’ı tebrik ediyorum. Devamı dileğimi iletiyor, muhtarın gazetemizde misafir olarak değil, sürekli yazabileceğini düşünüyorum.

Okumanız dileğiyle…

 

Osman BAŞ

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat