TOKAT GAZETESİ

Yaşamı Güçlendiren Şey…

Yaşamı Güçlendiren Şey…

Yaşamak ne güzel şey! Yaşamı güzelleştiren nelerdir? Yemek içmek, yatmak, cinsellik, tüm sosyal ihtiyaçlarımızı karşılamak için yeterli mi? Acaba yaşamı güçlendiren şey nedir?

Tüm ihtiyaçlarını karşılayan canlıların sosyal yönü vardır. Doğunca korunmaya beslenmeye birlikte yaşayacağı gruba ihtiyaç vardır. İnsanlar içinde bu olgu geçerlidir. Tam canlılarda olduğu gibi bir de sevgi vardır. Sevgi saygıyı, güveni çalışmayı korumayı emek vermeyi kısacası yaşama renk veren gizli bir organımızdır. Sevgi değeri güveni ortaya çıkartır. Yakınlaşmanın birlikte hoş zaman geçirmenin gülmenin adıdır sevgi. Seven sevilen insanlar yaşama daha sıkı bağlanır. Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin, Kerem ile Aslı efsanelerinde olduğu gibi. Değer önemsemektir. Sana değer verene sende değer vereceksin. O zaman yaşadığın ortamda değerin önemin olur.  Önem verilen insanlara bir bakınız. Topluma bir şeyler üretmiştir ve ya sevgiyle her bireye teker, teker dokunmuştur. Toplumsal değerlerin yanı sıra birde duygusal değerler vardır. Anamızı, babamızı, dedelerimizi, babaannemizi, anneannemizi, eşimizi ve çocuklarımızı değer vererek koruruz, severiz.

Tarlaya bir fidan diktiğimizde beş yılın sonunda gidip meyvesini alıp yememiz mümkün mü? Hayır. Dikilen fidana bakacaksın, koruyacaksın, sulayacaksın, hizmet edip değer vereceksin ki gölgesinden, meyvesinden yaşlanınca ağacından yararlanasın. Değeri, kıymeti, hizmeti bilmeyen insanlara sürekli değer verirsen değerini yitirirsin. Değer denen olgunun gök kuşağı ışıklarından birçoğunu soldurursun. Sürekli değer vermek değersizleştirerek yaşam gücünüzü zayıflatır. Mustafa Kemal yıllar önce Ankara’nın çorak topraklarına değer verip alın teri döktüğü için “Atatürk Çiftliği” olmuştur. Toprak nankörlük yapmamış verilen her değeri misliyle geri iade etmiştir.

Madenler vardır, kolay bulunan, zor bulunan. Kolay bulunan madenler hayatımızda ucuz, zor bulunanlarsa pahalıdır. Demirle altın misali. Altını bulmak zor zahmetli emek, hizmet istediği için değerlidir.

Değer vermenin bir başka yolu da yaptığın işin en iyisini yenisini çevreyi, doğayı, canlıları kirletmeden üretmektir.

Değer verilmeyen canlılar bir köşede duran demir yığını gibi paslanmaya çürümeye mahkumdur.

Yaşamı güçlendiren şey! Birazcık gülücük, bir tutam sevgi, karşındakini empati ile gözlemlemek, gücünün yettiğince hizmet etmektir. Var olanı israf etmeden paylaşmanın, paylaştıkça güçlenmenin yolu sevgiden verdiğin değerden geçer.

Her birey bir başkasına değer versin. Kırmadan incitmeden eleştirilsin. Görmediklerimizi görmek, duymadıklarımızı duymak dileklerimle

Süleyman Erkan 23.07.2018 Pzt.    

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat