TOKAT GAZETESİ

BELEDİYE BAŞKANINA AÇIK MEKTUP

                                       BELEDİYE BAŞKANINA AÇIK MEKTUP

 

            Açık mektupların amacı yalnızca muhatabına mesaj vermek değil, kamuoyu oluşturmak, bir fikri, görüşü, eleştiriyi tartışmaya açmaktır. Proje diliyle söyleyecek olursak, farkındalık oluşturmaktır.
            Kabul ediyoruz ve heyecanla, mutlulukla takip ediyoruz ki Tokat estetik açıdan büyük değişimler yaşamaktadır. Sayın Eyüp Eroğlu büyük bir gayret ve iyi niyetle her fikri ciddiye almakta, her işi sıkı sıkıya takip etmektedir. Kendisine rahatlıkla ulaşabiliyor ve şehrin hayrına olabilecek önerilerimizi söyleyebiliyoruz. Açık mektup yazmadan da önerilerimi ifade edebilirdim ama “şehir dili” ve “şehrin ortak idealleri” oluşturmak adına herkesle paylaşmak istedim.
            Birincisi, Tokat’ın en ciddi sorunlarından biri trafik sorunudur. Bugüne kadar bu sorunla boğuşan çok sayıda belediye başkanı veya mülki amir oldu. Ancak fiziki şartların atılacak adımlara izin vermediği gerçeğiyle karşı karşıya kaldılar. Trafik sorunun en büyük sebeplerinden biri hızlı nüfus artışı ve araç sayısında yaşanan patlamadır. Eğer şehrin fiziki yapısı buna izin vermiyorsa şehrin yoğunluğunu kaydırmaktan başka çare yoktur.
            Şehrin yoğunluğu nereye kaydırılabilir?
            Bildiğiniz gibi Tokat sanayi sitesi nakledilecek. Artık şehrin göbeği sayılabilecek o alanda muazzam bir boşluk ortaya çıkacak. O boşluğu kısa vadeli hesaplarla ve kapitalist mantıkla kirletmezsek oraya bir Tokat İdari Külliyesi yapabiliriz. Bu külliye, belediye ve hükümet binalarını, bankaların merkez binalarını kapsayabilir. Valilikteki bütün birimlerin taşınmasıyla Gazi Osman Paşa Bulvarı rahatlamış olacaktır. Şehir nüfusunun çoğunluğunun Karşıyaka tarafında olduğunu göz önünde bulundurursak idari ve mülki makamlarda işi olan vatandaşların GOP Bulvarını kullanmak zorunda olmayacaklarını ve bulvarın yine rahatlayacağını hesaplayabiliriz.
            Şimdiki sanayi bölgesinde yapılacak “İdari Külliye”nin etrafını da geniş otopark alanları, yeşil alanlar,  en kenar kısımlarını vatandaşın işine yarayacak esnaf iş merkezleri yaptırarak dizayn edebiliriz. Hangi alanda hizmet edecek esnafın hangi noktaya yerleştirileceği yine plan dâhilinde olmalı, her şey vatandaşın işini kolaylaştıracak şekilde planlanmalıdır.

            Tokat’ın en ciddi sorunu aslında bir gelişmeden menfaat kaybı yaşayacak esnaf ve vatandaşın gösterdiği tepki ve yaydığı dedikodular olacaktır. Ancak kronik bir hal alan trafik hastalığından kurtulmak için bir organ kesilecekse bu kesilmelidir. Uzun vadede bütün vatandaşlarımızın mutlu olacağı ve kazançlı çıkacağı aşikârdır.
            Tokat’ın şu anki merkezinin atıl hale geleceği fikri ortaya atılabilir. Buna da çözüm üretilecektir. Eski yerleşim alanları daha turistik ve daha şirin bir hüviyete kazandırılabilir ve hatta tarihi zenginliklerimiz daha iyi korunur ve görünür hale gelir.
           

Tokat, Sayın Başkan’la yakalamış olduğu gelişim heyecanını kaybetmeden her alanda iz bırakacak ve şehri yaşanabilir hale getirecek, güzelleştirecek adımları atabilir. Tokat’ın kültürel zenginliklerinden olan maddi ve manevi değerleri hızla ve nitelikli bir şekilde değerlendirmemiz gerekmektedir. Mesela Omuz Halayı bu şehrin önemli kazancıdır. Tokat’ın üç taraf girişinde, ana kavşaklara omuz halayı görseli maket halinde konulabilir. Hatta belki ray sistemi kullanılarak halaya hareket kazandırılabilir. Üç girişte de geleneksel kıyafetleriyle hareketli bir heykel gibi duran bu figürün altına “BU ŞEHİRDE KADINLAR OMUZ ÜSTÜNDE TAŞINIR” sloganı yazılabilir ve muhtemelen Türkiye genelinde büyük ses getirir.

           
            Yine başka ana kavşaklara veya girişlerdeki yol kenarlarına dev küplerin içinden Tokat yazmasının döküldüğünü hayal edin. Böyle bir görsel de Tokat yazmasını bilinen bir marka haline getirecektir.
 
            Turhal yolu girişinde bulunan yapay şelale bölgesine Ballıca Mağarasının dev maketi yapılabilir. Doğru ışıklandırma, renklendirme ve su damlacıkları efektleriyle muazzam bir görüntü oluşturulacak, Ballıca Mağarasıyla ilgili merak uyandırılacaktır.

       

Yine ömrünün uzun bir dönemini Tokat’ta geçirmiş, asıl maceralarını bu topraklarda yaşamış olan Köroğlu ile ilgili materyal çalışmaları yapılabilir ve kültür unsurlarımız içerisine katılabilir. Mesela Taşhan’da bir oda neden Köroğlu Oda Müzesi olmasın? Zira Ayvaz ve Köroğlu’nun Tokat’ta bir handa yaşadıkları maceralar ve hikâyeler halk arasında anlatılagelmiştir… Tokat bakırından işlenmiş bir eğri kılıcın bir tarafına “Tokat pazarından aldım bakırı  / İncitmeyin fukarayı fakiri” ifadesi”; diğer tarafına da “Tüfek icat oldu mertlik bozuldu / Eğri kılıç kında paslanmalıdır” ifadeleri yazılabilir ve ziyaretçilerimize sunulacak değerli bir hediye olabilir.

             Sayın Başkan’ın zaten gündeminde olan Bey Sokağı’na vizyon kazandırma projesi de bir an önce tamamlanmalıdır. Tokat’ın gelecekte en önemli gelir kaynaklarından birinin turizm olacağını hesap ederek estetik çalışmalara hız verilmesi gerektiğini hatırlatmak isterim.
            Şehirlilik kimliği kazanmış her vatandaşın Tokat’la ilgili görüş belirtme, fikir üretme hakkı ve sorumluluğu vardır. Yapılacak her güzel şeyde yöneticilere destek olmak da vicdani bir görevdir. Kent Konseyi’nin asıl kuruluş amacı da budur. Kıt imkânlara rağmen Kent Konseyinin ilk yıllarında güzel faaliyetlere ve fikir üretimlerine şahit olmuştuk.
            Sayın Başkan, yapacağınız her hayırlı faaliyette yanınızdayız, destekçiniz ve duacınızız. Siz de bugüne kadar olduğu gibi fikirlerimizi ciddiye almaya devam ediniz.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat