TOKAT GAZETESİ

TOKAT GAZETESİ OKURKEN (2)

TOKAT GAZETESİ OKURKEN (2)

 

Ağustos ayının ilk Pazar sabahı yine uzun bir kahvaltı için hazırım. Balkondaki masada Mevlana Bulvarı’nda (Konya Yolu) araç yoğunluğu normal. Gökkuşağı parkında birkaç çocuk dede ve nineleri eşliğinde sabah sporu yapıyor. Ritimli ritimsiz yürüyenler, sohbet edenler, torunlarına seslenenler, köpekleri ile çimenler de oynayanlar rutin bir tatil sabahının tekrarları diyelim.

            Salata, zeytin, peynir, kuşburnu reçeli, haşlanmış yumurta, karpuz ve çay. Masanın bir bölümünde her zaman ki gibi Tokat gazeteleri yerlerini almışlar okunmaya hazır beni bekliyorlar.

            30 Haziran, 02 Temmuz, 27 Temmuz, 28 Temmuz 2018 tarihli gazeteleri tarih sırasına göre tarıyorum. Başlıkları atlamadan okuyorum. Özellikle Tokat’la ilgili haberleri atlamıyor, köşe yazarlarının ele aldıkları konuları anlatımlarına göre normal veya hızlı okuma yapıyorum.

            30 Haziran 2018 Cumartesi günü başlık; “MEB Teşkilatlarında Gizli Bir Çete Vardır.” Türk Eğitim Sen Tokat Şube Başkanı Hakan Akkaya yönetici atama sonuçlarını eleştirdi. Başkan Akkaya yönetici atamalarında hak gaspının yaşandığını belirterek, “ Milli Eğitim Bakanlığı yönetici atama sonuçları tıpkı geçtiğimiz yıllardaki yönetici atamalarında olduğu gibi kul hakkının yenildiği, torpillilerin, yandaşların kayrıldığı bir tabloyu ortaya çıkardı.”dedi. Basın açıklaması devam ediyor.

            Sözlü sınav mağdurlarından biri de bu satırların yazarıdır. Bakanlıkta görev yapmak üzere Maarif Müfettişleri sözlü sınava tabi tutuldu. Bu sözlü sınava bende katıldım. Sonuç; “ Başarılısınız. Ancak kadro yetersizliği nedeniyle atamanız yapılmayacaktır.” Haksızlığa uğradığımı düşünüyorum. Bu mağduriyet bana emeklilik kararı aldırmıştır.

            09 Temmuz 2018 tarihinde yeni kabine açıklandı; Talim ve Terbiye Kurulu Eski Başkanı Prof. Dr. Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı oldu. İşte uzun yıllar beklenen, işte bu diyebileceğimiz bir isim Milli Eğitim Bakanlığı görevine geliyor. Bir eğitimci. Milli Eğitim teşkilatını ve problemlerini bilenlerdendir. Eğitim camiasını memnun ve mutlu etmiştir.

Ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Sayın bakanımıza başarılar diliyorum.

            Bakandan uygulamalara yönelik ve teşkilatı rahatlatan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Eğitimci-şair ve yazar olarak bu açıklamaları yakından takip ediyorum. Adalet ve liyakatin önde tutulduğu, devletimize ihanet içinde olmayanlara adil olan bir uygulamanın yanında sık sık oynanmayan bize en uygun eğitim sisteminin oluşturulması ülkemizi yarınlara taşıyacak önemli çalışmalara başlamanın vaktidir.

            Haberler devam ediyorum. Gazetenin işitme engelli yazarı Turan Yalçın, genç yazarlar öğrenci kulüp başkanları, söyleyecek sözü olan gençlerle röportajlara devam ediyor. Bu çalışmaları sadece Tokat sınırları içinde değil ulusal boyutta yapan Yalçın’a teşekkür ziyaretinde bulunanların olması hem Yalçın’ın hem de gazetenin başarısı diye değerlendiriyorum.

            “2017 yılında Tokat’ta 5 bin 156 trafik kazası oldu.” Türkiye İstatistik Kurumu Samsun Bölge Müdürlüğü Karayolu Trafik Kaza İstatistikleri, 2017 haber bülteninden yararlanarak “ Karayolu Trafik Kaza İstatistikleri, Tokat 2017” konusunda bir basın bülteni hazırladı.

            Tokat 1795 adet ölümlü yaralanmalı trafik kazası meydana geldi.

            Ölümlü yaralanmalı trafik kazası sayısında İstanbul (15 497), Ankara ( 12 358), İzmir (10 376) ve Antalya (7 656) illeri ilk dört sırada yer alırken Tokat ili 1795 kaza ile 30.uncu sırada yer aldı.

            02 Temmuz 2018 Pazartesi gazetemizin başlığı “ 1500 Keklik Doğaya Bırakıldı” haberin içeriğinden alıntılar yapıyorum. “Doğanın ekolojik dengesini korumak ve doğanın düzenini sağlamak için Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Tokat’ta 1500 keklik doğaya bırakıldı. Kekliklerin ekolojik dengede önemli yer alırken, yörede kene ile mücadelede de önemli yeri olduğu biliniyor.” Bu tür haberler okuyucuyu dinlendiriyor.

“Tokat Belediyesi tarafından şehrin dört bir yanında yürütülen çalışmaları teknik

ekibiyle birlikte tek tek gezerek yerinde inceleyen Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.”

“Kadına yönelik şiddetle mücadele eğitim semineri devam ediyor.”

“Türkiye’de kültür ve sanata yatırım arttı.”

“Niksar Belediyesi Mobilde” haber başlıklarından birkaç örneği yazımıza aldım.

            Görüldüğü üzere sadece iki gazetemizi okuduğumuzda köşe yazımız oluşuyor. Hatta ikinci gazeteden yazı aktarmaya, yorum yapmaya yer kalmıyor. Bunun anlamı şudur. Tokat gazetesi tecrübesi, işini bilen ve iyi yapan yönetici kadrosu, çalışanları yine köşe yazarlarıyla Fatih Kılıç’ın sorumlu yazı işleri müdürlüğü ve internet editörlüğünde seviyeli ve başarılı bir şekilde yayın hayatına devam ediyor.

***

           

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat