TOKAT GAZETESİ

TOKAT GAZETESİ OKURKEN (2)

TOKAT GAZETESİ OKURKEN (2)

 

Ağustos ayının ilk Pazar sabahı yine uzun bir kahvaltı için hazırım. Balkondaki masada Mevlana Bulvarı’nda (Konya Yolu) araç yoğunluğu normal. Gökkuşağı parkında birkaç çocuk dede ve nineleri eşliğinde sabah sporu yapıyor. Ritimli ritimsiz yürüyenler, sohbet edenler, torunlarına seslenenler, köpekleri ile çimenler de oynayanlar rutin bir tatil sabahının tekrarları diyelim.

            Salata, zeytin, peynir, kuşburnu reçeli, haşlanmış yumurta, karpuz ve çay. Masanın bir bölümünde her zaman ki gibi Tokat gazeteleri yerlerini almışlar okunmaya hazır beni bekliyorlar.

            30 Haziran, 02 Temmuz, 27 Temmuz, 28 Temmuz 2018 tarihli gazeteleri tarih sırasına göre tarıyorum. Başlıkları atlamadan okuyorum. Özellikle Tokat’la ilgili haberleri atlamıyor, köşe yazarlarının ele aldıkları konuları anlatımlarına göre normal veya hızlı okuma yapıyorum.

            30 Haziran 2018 Cumartesi günü başlık; “MEB Teşkilatlarında Gizli Bir Çete Vardır.” Türk Eğitim Sen Tokat Şube Başkanı Hakan Akkaya yönetici atama sonuçlarını eleştirdi. Başkan Akkaya yönetici atamalarında hak gaspının yaşandığını belirterek, “ Milli Eğitim Bakanlığı yönetici atama sonuçları tıpkı geçtiğimiz yıllardaki yönetici atamalarında olduğu gibi kul hakkının yenildiği, torpillilerin, yandaşların kayrıldığı bir tabloyu ortaya çıkardı.”dedi. Basın açıklaması devam ediyor.

            Sözlü sınav mağdurlarından biri de bu satırların yazarıdır. Bakanlıkta görev yapmak üzere Maarif Müfettişleri sözlü sınava tabi tutuldu. Bu sözlü sınava bende katıldım. Sonuç; “ Başarılısınız. Ancak kadro yetersizliği nedeniyle atamanız yapılmayacaktır.” Haksızlığa uğradığımı düşünüyorum. Bu mağduriyet bana emeklilik kararı aldırmıştır.

            09 Temmuz 2018 tarihinde yeni kabine açıklandı; Talim ve Terbiye Kurulu Eski Başkanı Prof. Dr. Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı oldu. İşte uzun yıllar beklenen, işte bu diyebileceğimiz bir isim Milli Eğitim Bakanlığı görevine geliyor. Bir eğitimci. Milli Eğitim teşkilatını ve problemlerini bilenlerdendir. Eğitim camiasını memnun ve mutlu etmiştir.

Ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Sayın bakanımıza başarılar diliyorum.

            Bakandan uygulamalara yönelik ve teşkilatı rahatlatan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Eğitimci-şair ve yazar olarak bu açıklamaları yakından takip ediyorum. Adalet ve liyakatin önde tutulduğu, devletimize ihanet içinde olmayanlara adil olan bir uygulamanın yanında sık sık oynanmayan bize en uygun eğitim sisteminin oluşturulması ülkemizi yarınlara taşıyacak önemli çalışmalara başlamanın vaktidir.

            Haberler devam ediyorum. Gazetenin işitme engelli yazarı Turan Yalçın, genç yazarlar öğrenci kulüp başkanları, söyleyecek sözü olan gençlerle röportajlara devam ediyor. Bu çalışmaları sadece Tokat sınırları içinde değil ulusal boyutta yapan Yalçın’a teşekkür ziyaretinde bulunanların olması hem Yalçın’ın hem de gazetenin başarısı diye değerlendiriyorum.

            “2017 yılında Tokat’ta 5 bin 156 trafik kazası oldu.” Türkiye İstatistik Kurumu Samsun Bölge Müdürlüğü Karayolu Trafik Kaza İstatistikleri, 2017 haber bülteninden yararlanarak “ Karayolu Trafik Kaza İstatistikleri, Tokat 2017” konusunda bir basın bülteni hazırladı.

            Tokat 1795 adet ölümlü yaralanmalı trafik kazası meydana geldi.

            Ölümlü yaralanmalı trafik kazası sayısında İstanbul (15 497), Ankara ( 12 358), İzmir (10 376) ve Antalya (7 656) illeri ilk dört sırada yer alırken Tokat ili 1795 kaza ile 30.uncu sırada yer aldı.

            02 Temmuz 2018 Pazartesi gazetemizin başlığı “ 1500 Keklik Doğaya Bırakıldı” haberin içeriğinden alıntılar yapıyorum. “Doğanın ekolojik dengesini korumak ve doğanın düzenini sağlamak için Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Tokat’ta 1500 keklik doğaya bırakıldı. Kekliklerin ekolojik dengede önemli yer alırken, yörede kene ile mücadelede de önemli yeri olduğu biliniyor.” Bu tür haberler okuyucuyu dinlendiriyor.

“Tokat Belediyesi tarafından şehrin dört bir yanında yürütülen çalışmaları teknik

ekibiyle birlikte tek tek gezerek yerinde inceleyen Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.”

“Kadına yönelik şiddetle mücadele eğitim semineri devam ediyor.”

“Türkiye’de kültür ve sanata yatırım arttı.”

“Niksar Belediyesi Mobilde” haber başlıklarından birkaç örneği yazımıza aldım.

            Görüldüğü üzere sadece iki gazetemizi okuduğumuzda köşe yazımız oluşuyor. Hatta ikinci gazeteden yazı aktarmaya, yorum yapmaya yer kalmıyor. Bunun anlamı şudur. Tokat gazetesi tecrübesi, işini bilen ve iyi yapan yönetici kadrosu, çalışanları yine köşe yazarlarıyla Fatih Kılıç’ın sorumlu yazı işleri müdürlüğü ve internet editörlüğünde seviyeli ve başarılı bir şekilde yayın hayatına devam ediyor.

***

           

            27 Temmuz 2018 Cuma günü başlığımız “ Neşeli Günler Başladı” haberi okuyorum. “ Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Tokat Valiliği ve Tokat Belediye Başkanlığı işbirliğinde yürütülen Özel Çocuklar Yaz Okulu “ Neşeli Günler Projesi” açılış programı gerçekleştirildi. 23 Temmuz-17 Ağustos 2018 tarihleri arasında devam edecek olan Neşeli Günler Projesi 65 özel gereksinimli birey ve ailelerine yönelik olarak, müzik, resim, spor, gezi ve yüzme gibi 5 temel etkinlikten oluşuyor. 4 hafta sürecek olan proje 16 Ağustos Gümenek’te yapılması planlanan kapanış pikniğiyle son bulacak.” Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’ya başarılarının devamını diliyorum.

“Gazete ve dergi sayısı azaldı” haberin içeriği çok önemli. “ Türkiye İstatistik

Kurumu (TUİK), 2017 yılına ilişkin yazılı medya istatistiklerini açıkladı. Buna göre gazete ve dergi sayısı, 2017 yılında 2016 yılına göre yüzde 2,3 azalarak 6 bin 124 oldu. Bu yayınların yüzde 59,6’sını dergiler oluşturdu.

            Gazete ve dergilerin yıllık tirajı yüzde 2.6 azaldı.” Okuma kültürü alanın da durumumuzu da ortaya çıkaran bu açıklamalar doğrultusunda okuma kültüründe gerekli eksiklikleri gidermeliyiz.

“İçişleri Bakanlığı’nın mahkeme kararı aranmaksızın yazım hatası bulunan veya

ilginç soyadları olanların değiştirilmesine imkan sağlayan uygulamasında Tokat’ta bir yılda 117 kişi soyadını değiştirirken, 106 kişi ise ismini düzeltti.”

Gazetenin en kıdemli köşe yazarlarından Osman Baş Gönül Çeşmesi köşesinde

“Her şey İnsan İçin” başlığıyla yeni bir deneme yazısını okuyucuları ile paylaşıyor.

“Başciftlik Kültür Festivaline Beyaz Patates İsim Verilecek” Başciftlik Belediyesi

ve Başciftlik Kaymakamlığı iş birliği ile düzenlenen 14. Kültür ve Sanat Festivalinin 14.Başciftlik Beyazı Patatesi (Gartopu) Kültür ve Sanat Festivali olarak düzenlenmesi planlanıyor.”

“Yeni Erbaa Stadının Temeli Atıldı.” Erbaa ilçesinde 17.5 milyon liraya ihalesi

gerçekleştirilen yeni ilçe stadının batı tribününün temeli atıldı.” Hayırlı olsun.

            28 Temmuz 2018 Cumartesi günü gazetesi de gündem yoğun. “Niksar’ın UNESCO Dünya Miras listesi adaylık süreci devam ediyor. Niksar UNESCO ile tüm dünyaya tanıtılacak.” Bu çok önemli haberin içeriğinde önemli bir kısmı yazıma alıyorum.

            “Niksar’ın UNESCO Dünya Miras Listesi Adaylık Süreci ve Tokat’taki mirasın Bütünleşik Yönetimi ve Tanıtımı” konulu toplantı gerçekleştirildi.

            Tokat’ta Danişmentliler döneminde kalma tarihi bir yapı olan Yağıbasan Medresesinde yapılan toplantıya Vali Dr. Ömer Toraman, Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.”

            Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü, Teftiş kurulunda müfettiş olarak görev yaptığım yıllarda Niksar merkez, kasaba, köylerinin tamamını görme imkânım oldu. Niksar tarih derinliğini milli ve manevi kültürüyle bütünleştirmiş bir ilçemizdir.

            Gazeteyi başlıklarla okumaya devam ediyoruz.

“98/2 Tertip 2’nci kademe acemi erler yemin etti.”  Tokat 48. Piyade Eğitim

Alayı’nda acemi eğitimini tamamlayan 98/2 Tertip 2’nci kademe acemi erler dün düzenlenen törenle yemin etti.

“Tokat’lı şehit aileleri için Almus gezisi.”

“Dergi ve gazete sayıları her geçen gün azalıyor.”

Erbaa’da Kaymakamlık Futbol Turnuvası” düzenleniyor.

Yılda birkaç kez bu tür yazıları okuyucularıma sunacağım.

  Her Pazar günü sabah kahvaltımızı süsleyen ve saatlerimize güzel esintiler veren Tokat gazetemiz bizim gurur kaynağımızdır.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat