TOKAT GAZETESİ

İşitme Engelli Genç Ressam Enes Can MEMİŞ:

İşitme Engelli Genç Ressam Enes Can MEMİŞ:

“Resim yapmayı manevi olarak çok seviyorum. Sevdiğim işi yapmak çok güzel, resim yaparak kendimi çok mutlu hissediyorum.”

 

SORU- Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hangi okullarda okudunuz?

 

E.C. MEMİŞ- Enes Can Memiş, 18 yaşındayım. Ankara'nın Sincan ilçesinde oturuyorum. Hacı Bektaş Veli ilkokulu ve Ortaokulu okudum. Kırıkkale Güzel Sanatlar Lisesi son sınıf öğrencisiyim.

 

* Resim çizmeye ne zamana başladınız ve nasıl geliştirdiniz?

 

E.C. MEMİŞ- Küçüklükten beri resim yapmayı seviyorum. Liseye başladığımda yetenek sınava girdim ve ikinci oldum. Özellikle Resim Öğretmenim sayın Ayşegül SALUK'un bu konudaki katkıları unutulmaz. Resim Öğretmenleri bana yardımcı oldu ile kendimi geliştirdim.

 

SORU-Ressamlıkta aldığınız ödüller neler?

 

E.C MEMİŞ - 1- Kırıkkale İl Sağlık Bakanlığı konu "Akılcı ilaç kullanımı" konulu resim yarışmasına katıldım ve Kırıkkale İl birincisi kazandım.

2- Kırıkkale Gençlik Merkezleri "Değerlerimize Uygun Edepli Mozaik karikatür eğitimlerine katıldım ve kazandım. Katılımcı belgesi aldım.

3- Okulda arkadaşımla resim alanında birinciyiz, okulumuz resim öğretmenlerimizden Ayşegül öğretmenimizin danışmanlığında açtığımız resim ve portre sergimizde emeklerimizi sergileyerek birinci olduk.

Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğünden Yusuf TÜFEKÇİ teşvik etmiştir.

 

* İşitme engelli olma hikayenizi anlatır mısın? Nasıl işitme engelli oldunuz.

 

E.C. MEMİŞ- 2000 yılında Ankara'nın Sincan ilçesi dünyaya geldim. 2003-2004 yılında işitme engelli oldum. Sol kulak sağır, sağ kulakla ise cihazla duyabilmektedir. İlkokulu ve Ortaokulu normal sınıflarda okudum. Kırıkkale Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü okuyorum.

 

* İşitme engelli olarak okumak zor olmadı mı, zorlukları nasıl aştınız?

 

E. C. MEMİŞ-Yok. Sıkıntı olmadı. Derslerde bazen arkadan geliyordum.

 

* Ressamlıkta nereye kadar gelmek istersiniz?

 

E.C. MEMİŞ- Resim yapmak işi olarak başladım. Hayatıma çok gireceği bir şey oldu ve nereye kadar gideceği belli değil. Allah’ın izniyle yolunda ne takdir edeceğini göreceğiz.

 

* Ailenizden bahseder misiniz? Anne ve Baban ne işi yapar? Kardeşlerin nerede okur, onları size bakışı, desteği nasıl?

 

E.C MEMİŞ- Annem ve babamla birlikte yaşıyorum. 1 kardeşim var. Yani 2 kardeşiz. Babam; Savunma sanayisinde kalite kontrol elemanı olarak çalışıyor. Annem; Fabrikada ofiste çay servisi elemanı olarak çalışıyor. Kız kardeşim 9 yaşında 4.  sınıf okuyor. Benim dünyamda çok birlikte bir öneme sahiptir. Hayatın her şeyinde yanımdadır.

 

* Kendinizi resim alanında geliştirmek için neler yapıyorsun?

 

E.C MEMİŞ- Bir kalem ucundan tutarak yeni teknikleri öğrenmeye devam ediyorum. Portre ve Model çalışmaları devam etmektir.

 

* Resim çizmek size nasıl maddi ve manevi kazanç sağlıyor?

 

E. C  MEMİŞ- Resim yapmayı manevi olarak çok seviyorum. Sevdiğim işi yapmak çok güzel, resim yaparak kendimi çok mutlu hissediyorum. Maddi olarak şimdilik fazla gelir sağlamıyorum, hediye olarak çiziyorum.

 

* İyi ressam olmak isteyenlere ne önereceksiniz?

 

E. CEN MEMİŞ- Bolca resim çizimlerini önerim. Hocalarının dediklerini düzenli olarak yaparlarsa birde yetenek olursa insan sevdiği işi severek yapar.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat