TOKAT GAZETESİ

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ

Mersin Şairler ve Yazarlar Derneği adına sahibi ve yayın sorumlusu Mustafa Doğan ve Yayın Yönetmenliğini Çınar Arıkan’ın yaptığı Maki dergisinin (Kültür Sanat Edebiyat Dergisi ) her sayısı bize ulaşıyor.  Yıl 20, sayı 107, Nisan-Mayıs-Haziran 2018.

            Kapakta Cemal Safi resmi var. “Safi sevgilerimle” 15.10.1938-17.04.2018 yazıyor. Cemal Safi ile defalarca birlikte programlarda olduk. Ankara’da kendi yaptığımız kültür etkinliklerinde, şiir şölenlerinde de beraber olduk. Türk edebiyatı, şiiri, müziği ve dostları üstad’ı unutmayacaktır.

            Maki dergisini ilk sayılarından itibaren takip eden, 20 yıla ve 107 sayıya nasıl ulaştığını bilenlerdenim. Çünkü 1999 yılında genel yayın yönetmenliğimde Tokat Kümbet dergisi yayına başlamıştı. Edebiyat dünyasında Kümbet’le yerimizi aldığımızda Maki dergisi yöneticileri ile de sürekli görüşüyorduk.

            Anadolu’da sıfır sermeye ile yola çıkıp, masrafları üstlenmenin ve bütün tenini taşın altına koyup edebiyat dünyasında bizde varız demenin ne olduğunu ve nelere mal olduğunu bilenlerdenim.

            Tokat Kümbet, Bizim Kümbet ve Kümbet altında dergilerinin genel yayın yönetmeni olduğum yıllardan, yeni sayının daha dağıtımı tamamlanmadan bir sonraki sayı hazırlıklarının başladığı anların her safhasını bilirim.

            Yayımlanmak üzere gelen tüm gönderilerin okunması, düzeltilmesi, dizilmesi, dergiye yerleştirilmesi, baskısı, poşetlenmesi, postalanması birkaç küçük ayrıntıdır. Görünen ve görünmeyen öyle sıkıntılar, vardır ki özellikle maddi diyebiliriz, sessizce göğüsler, her yeni sayıda gülümser, tatlı bir vuslata ulaşırsınız.

            107 sayıya ulaşan kültür sanat ve edebiyat dergisini köşemizde tanıtmak, okuyucularımızın haberdar olmasını, okumaları ve uzun süreli yayın hayatı için katkı sağlayacakları dileğiyle…

            Deneme yazılarım ve şiirlerimle bende Maki ailesine katılıyorum.

            Dergide yazılarıyla; Çınar Arıkan, Bekir Yıldız, Osman Erenalp, Atifet Gezek,Ülkü Olcay, Hanife Mert,Nafiz Nayır, Mustafa Topaloğlu, Damla Karakuş yer alıyor.

            Şiirleriyle, Haşim Can, Nilgün Öztürk, Ayşe Kantaroğlu, Müberra Gönen, Meryem Özdemir, Yavuz Özbey, Fatma Arıkan, Handan Uçak Tunca, Rehber Aydın, Pınar Doludeniz, Kemal Uslu, Enes Yeşil, Kenan Yavuzarslan, Mehmet Ziya Dinç, Mehmet Örsel, Ali Atar, Mehmet İnce, Burca Kurtbeyoğlu,  İsmail Sağır, Işık Bülbül, Köksal Akçalı, M. Hüseyin Özer, Yusuf Doğdu, Sonay Arıdıcı, Günver Kormaz, Ünal Kar, Günay Özdemir, Can Hüseyin, Hızır İrfan Önder, İsmail Eşiyok, Tülay Aslan, Harun Özmen, Coşkun Karabulut, Ömer Karayılan, Yunus Özkan, Feride Temel, Oğuzhan Martin, Merve Çamsarı, Hızır İrfan Önder Maki sayfalarında duygularını paylaşıyorlar.

            Maki dergisi, genel yayın yönetmeni Çınar Arıkan’ın “ Dergiciliğin Sorunları ve Maki” adlı yazısından bir paragrafla yazımı tamamlıyorum.

            “ Bizim canımız kadar sevdiğimiz vatanımız Türkiye. Her sahada olduğu gibi dergicilik konusunda da birçok sorun var. Talihsizlikler, imkânsızlıklar dergi çıkaranların peşini bir türlü bırakmaz. Yazar ve şair olanlar derginin basın ve yayın işi ile ilgilenmiyorlarsa derginin baskı aşamasına kadar ne zorluklarla hazırlandığını bilmezler. Onlar için dergide yazısının yayınlanması veya şiirinin gurur kaynağıdır. Işıltılı bir dergide çıkan yazı veya şiir onları yüceltir.”

            Maki dergisine ulaşmanız ve okumanız dileğiyle…

            03.09.2018 /Erbaa

           

             

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat