TOKAT GAZETESİ

BİZİM KÜLLİYE DERGİSİ

BİZİM KÜLLİYE DERGİSİ

                “ Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurduran ana unsur da Batı’nın doymak bilmez hırsına tepkidendir. Osmanlının külünü savurmaya yeltenen emperyalist Batılı devletler, mahzendeki kurucu şuuru uyandırmıştır.” (s.4)

                ““Ne mutlu Türküm diyene!” sözünü, emperyalistlere karşı mücadeleyi azmettiren, ama asla ayrılıkçı öfke taşımayan Başkomutan Gazi Mustafa Kemal’in zihin basıncı söyletmiştir. Bu söz, istikbalini kazanmış ve kazanımlarıyla örnek olmuş bir millete takdir nişanıdır. Çünkü Kurtuluş Savaşı sonrası bütün Asya bayram yapmıştır.” (s.5)

                Genel yayın yönetmeni Nazım Payam “Denize savrulacak kül” adlı yazısının satır aralarında milli ve manevi duygularım tavan yapıyor.

                Eylül, Ekim, Kasım 2018, 77. sayı.  dosya konusu “Azerbaycan Edebiyatı” olarak seçilmiş. 144 sayfa, üç aylık kültür ve sanat dergisi.

                Yazılarıyla; Nazım Payam, Nihat Büyükbaş, Mehmed İsmayıl, Galip Şefahet, Elabbas Bağırov,Elnare Akimova, Tamilla Aliyeva, Seher Atmaca, Suphi Saatçi,Cafer Cabbarlı, Ezize Enver Gızı Nezerli, Fırdovsıyya Ahmedova, Kamran İsmayılov, Necati Kanter, Mehmet Özdemir, Yahya Akengin, Ayten Mustafa Kızı (İmanova), Ahmet Buran, Süleyman Doğan, Kemal Batmaz, Mir Celal Paşayev, Tayyip Atmaca, M. Naci Onur, Sevinç Mehmedova, Hüseyin Ağca, isimleri var.

                Şiirleriyle; Coşkun Sertçala, Mahmut Bahar, Ferman Kulamoğlu, Rıfat Araz, Ali Kerim, Musa Yakup, M.Hüseyin Şehriyar, Mehmed Araz dergide yer alıyorlar.

                Kapakta 100. Yıl ve kardeş Azerbaycan bayrağı ve bildik ve sevdiğimiz bir mısra; Mehmet Emin Resulzade’nin  “ Bir kere yükselen bayrak, bir daha inmez.”

                Bizim Külliye dergisi ve Nazım Payam’la 9.Uluslararası Hazar Şiir Akşamların da tanıştık. “Tokat Kümbet” dergisi genel yayın yönetmeni olduğum yıllar.  27-28 Eylül 2001 yılında "Ahmet KABAKLI" anısına düzenlenmiştir. Servet Kabaklı, Belkıs İbrahimoğlu, İsa Kocakaplan, Esat Kabaklı, Şenel Bulut, Ahmet Tevfik Ozan, Mehmet Şükrü Baş ve daha nice Elazığlı dostlarımı tanıdığım yıllar. Yaklaşık bir yıl sonra Tokat’ta Ahmet Kabaklı’yı anma programı yaptık. Yine 2002 yılında Bolu İzzet Byasal Üniveristesi ev sahipliğinde yaklaşık 40 civarında dergi yöneticilerini bir araya getirdik.

                Ahmet Buran Hocanın, “Sovyetler Birliğinde yaratılmak istenen kimlik ve Bahtiyar Vahapzade” yazısından kısa bir paragraf ve şiiri yazıma alıyorum.

                “Vatan sevgisi Vahapzade’de vaz geçilmez bir aşk gibidir. Onun için vatan, Azerbaycan toprağıdır. Sovyet toprağını vatan olarak hiçbir zaman benimsememiştir. Nitekim vatan sevgisini dile getirdiği şiirlerinde o hep Azerbaycan’dan bahsetmektedir.

                “ Veten eşgi her eşgiden ezeldir

                Menim elim, menim dilim gözeldir.

                Öz canımdır, öz anamdır vetenim,

                Azerbaycan, men seninem, sen menim.” (s.115)

                Bahtiyar Vahapzade’yi sağlığında çok yakından tanıyan, ondan ders alanlardan biri de benim. O’nun milli ve manevi duygularını, sevdalarını bilenlerdenim. Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun.

                Elazığ’da Nazım Payam’ın genel yayın yönetmenliğini yaptığı Bizim Külliye dergisi sağlıklı bir şekilde yoluna devam ediyor. 

                Aralıklarla benim yazı ve şiirlerimde yayınlanıyor.

                Okuyan, düşünen, araştıran ve yazanlar için Bizim Külliye dergisi çok önemlidir. Seviyeli, seçkin, milli ve yerlidir. Okuyucularımdan okumayı seven ve edebiyatla ilgilenenlerin dergiye ulaşmaları ve okumaları dileğiyle diyorum.

Osman BAŞ

 

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat