TOKAT GAZETESİ

KİŞİSEL GELİŞİM VE ÖNYARGI

 

KİŞİSEL GELİŞİM VE ÖNYARGI  

Sevgili Kişisel gelişim Yolcusu,

İnsanın kendisini yazılı ve sözlü ifade etmesi çok önemli bir kişisel gelişim aşamasıdır. İnsan düşünce ve duygularını yazılı ve sözlü olarak ne kadar güzel ifade ederse toplum tarafından anlaşılması ve kendisini kanıtlaması o kadar kolay olur. Sıradan insan için önemli olan bu aşama yönetim kademesinde bulunan insanlar için daha çok önem arz eder.

Sevgili Kişisel Gelişim Yolcusu,

Bunu bildiğimden Üniversite giriş sınavlarında, lise giriş sınavlarında derece yapan gençler ile Üniversite okuyan gençler ile kendilerini ifade etmelerine yardımcı olmak için röportajlar yaparak bunları yerel basında ve internette yayınlamaktayım. Yerel gazetede çıkan röportajlarından sonra gençlere gazete vererek bunu sevdiği insanlara hediye etmelerini tavsiye ederim. Gençlere sonradan bu davranışlarını çevrelerinin nasıl karşıladığını sorduğumda “ Yakınlarımız ve arkadaşlarımız çok şaşırdılar ve bize ‘vay be’ diye hayretlerini belirttiler ve sevindiler” diyerek geri dönüşümleri aktarmaktalar.  Bu röportajların kendilerine özgüven kazandırdığını ve kendilerine olan güvenlerinin arttığını söyleyerek bize teşekkürlerini sunmaktalar.

Sevgili Kişisel Gelişim Yolcusu,

Kişisel gelişimi farklı algılayanlar veya röportajlara önyargı ile yaklaşanlar veyahut da röportajları farklı algılayanlar ise genelde “fotoğrafım iyi çıkmamış”, “ röportajımı iyi yere koymamışlar” , “ röportajda çok imla hatası var” diyerek gelişimin böyle olmadığı zannına kapılarak bizlere mesafeli davranmaktalar. Önyargılı insana bir şeyi kabul ettirmenin ne kadar zor olduğunu tecrübelerimle bildiğimden bu konuda sesimi hiç çıkarmam ve onlar mesafeli olursa ben de mesafemi korurum her zaman.

Değerli Kişisel Gelişim yolcusu,

Önyargılı olmanın ne kadar kötü olduğunu ve önyargıyı yıkmanın zorluğunu anlatmak için Eistein “ Önyargıyı yıkmak atomu parçalamaktan zordur ” diyerek bu zorluğa vurgu yapmıştır.

Değerli Kişisel Gelişim Yolcusu,

“Ben kendimi geliştirme istiyorum” diyerek yola çıkan bir kişisel gelişim yolcusunun önce önyargılarını yıkarak kendisini ifade edebileceği her ortamdan faydalanması gerekiyor. Yani bu röportaj örneğinde olduğu gibi,  fotoğrafım olmamış, röportajımı iyi yere koymamışlar gibi basit şeylere takılmadan “ ne güzel kendimi ifade eden bir röportaj yaptım. Gazetede kendimi yazılı sözlü anlattım. İnsanlar benim düşüncelerimi okuyarak benim farkıma vardılar. Bu da benim özgüvenimi artırdı. Bu röportajı yapan arkadaşla arkadaşlığımı geliştireyim de ilerde benim gelişimime katkı sağlayacak röportajlar yapmaya devam etsin” diye düşünerek mevcut dostluğun gelişmesine katkı sağlamaya çalışır.

Sevgili Kişisel Gelişim Yolcusu dostum,

Hayat bize zor geliyorsa eğer, insan bu zorlukların sebebini hemen çevresinde aramayı bırakarak kendisine bakmalıdır. Çünkü belki de o zorlukların sebebi önüne çıkan fırsatları tepmesinden oluyordur belki de. İnsan fikir anlatan bir röportajda o düşüncelerinin anlatılmasına değer vermiyor da fotoğrafının güzel çıkıp çıkmadığına bakıyorsa deyim yerinde ise o fikirlerinin diğer insanlar tarafından okunmasına önem vermiyor, fotoğrafına bakarak artistlik yapıyor” dur. Kişisel gelişim de ise artistliğe yer yoktur. Kişisel gelişim fikir ve duyguların topluma güzel anlatılması ve insanlar tarafından daha çok sevilmek ve anlaşılmak için önce kendimizin farkına varmamız,  sonra bu farkına varmayı bize öğretecek insanlar ile daha sağlam dostluklar geliştirmek ile başlar. Bu dostluğu kuvvetlendirdikçe kendimizi geliştirdiğimizin de farkına varmamız aynı zamanda olur.

Değerli Kişisel Gelişim Yolcusu dostum,

Gelişim Yolculuğuna önyargılarımızı azaltamasak da onları azaltarak ve olumlu duygu ve düşüncelerimizi çoğaltarak başlamamız bu yolculuğun daha kolay olmasına sebep olacaktır mutlaka.

Sevgili Kişisel Gelişim yolcusu,

 Hayatta “ ben gelişmek istemiyorum” diyen insana pek rastlamadım. Rastladıklarım da bir amaçları olmadan rast gele yaşayan insanlardı.  Hakiki manada gelişen insanlar ise önyargılarını azaltmış, olumlu duygularını çoğaltmış ve sabrederek faydalanacağı insanlardan en fazlasını almaya çalışan ve bu insanlara karşı dürüst davranan insanlardı çok zaman. Gelişmenin sevincini yaşayan ve gelişen insanların bunlardan çıktığını görerek hep sevindim.

Değerli Kişisel Gelişim yolcusu,

Çevremize baktığımız zaman göremediğimiz veya görmek istemediğimiz özgüvenimiz olmadığı için belki de korkularımıza gem vuramadığımızdan faydalanamadığımız çok insan ve fırsat vardır ama biz “ merhaba fırsat nasılsın, merhaba beni geliştirecek insan nasılsın, senden faydalanmak istiyorum ve gelişmek istiyorum “ deme cesaretinden yoksun olduklarından gelişemezler. Hâlbuki bu ilk adımı atarak bu basit kelimeleri söyleme cesaretini gösterenlerin çoğu fırsatları güzel değerlendirerek gelişimlerini hızlandırabilirler. Bu bir hayal değildir. Önyargılarımızı yıkarak ve korkularımızı yenerek çevremize içten ve samimi olarak bir merhaba demek bu güzel gelişimin başlangıcı olur çok zaman.

Sevgili Kişisel Gelişim Yolcusu dostum,

Hayatta tanıdığım çok insan gelişme potansiyeli olduğu halde, önyargılarının ağır basması, çevresinin olumsuz yorumlarından hemen etkilenmesi ve olumsuz tutum takınan ve olumsuz yorumlar yapan insanlar ile arkadaşlıklarına sınır koyamamaları sayesinde gelişemezler. Bazen önlerine bizim gibi onları geliştirmek isteyen insanlar çıktığı zaman da   “ çoğunluk doğru söyler” yanlış inancı ile çoğunluğa kaptırarak kendilerini gelişebilecekleri alanda öğrenilmiş çaresizliklerinin kurbanı olarak hayatlarına devam ederler. Ancak senin gibi aniden silkinerek “ ben gelişeceğim ve önyargılarımı yıkacağım” diyen ve kendisine yol gösteren insanlara hemen saygı ve sevgi ile bağlanan insanlar bu yolculuktan “ gelişmiş insan” olarak çıkacaklardır.

Sevgili kişisel Gelişim yolcusu dostum,

Hayatta gelişmiş insanlara baktığım zaman çoğunun önyargılardan arınarak insanlar ve olayları doğru analiz eden, olumlu tutum davranış ve düşünceler ile insanlara yaklaşan onlara güvenerek onlara sevgi ve umut aşılayan insanlar olduğunun farkına vardım. İnsanları iyi tanıdıklarını ve onlardan nasıl faydalanabileceklerini bildiklerini gördüm. Yani bilgi olarak faydalanabilecekleri insanlardan maddi beklentilerde bulunmazlar ve bu tutumları da onlara uzun vadeli manevi kazançlar sağlar anlayan için.

Değerli kişisel gelişim yolcusu dostum,

 Gerçek manada  “ ben gelişmek istiyorum” dersen güvendiğin bir arkadaşınla konuşarak veya tek başına önyargılarını tespit ederek bunlardan kurtulmak için bir çaba içine girersen ve bu konuşa mesafe kat ettiğini görürsen kişisel gelişim yolculuğunda başarıyı elde edeceksin demektir bence. “her şeyi ben biliyorum” havasından sıyrılarak bildiklerinden çok bilmediklerine odaklanarak bu yolculukta daha çok mesafe kat edersin. Zaten  “ ben bilmiyorum, daha çok şey öğrenmek gerek “ diye düşünen insan gelişime hazır insandır bence.

Değerli Kişisel Gelişim yolcusu,

Sana Kişisel Gelişim alanında bildiklerimi anlatmak, bilgimi paylaşmak da benim için bir kişisel gelişim yolculuğu demek. Bu yolculuk sadece öğrenmek değil, aynı zamanda öğretmek de demek. Öğrenen insan öğretmekte isteyecek mutlaka. Bende sana öğreterek mutlu oluyorum işte.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat