TOKAT GAZETESİ

İLİMİZDEN BİR GÜLDEREN GEÇTİ

1964-65 öğretim yılında Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi’ne edebiyat gurubu öğretmeni olarak atandım. Bodrum katında iki sınıfım vardı. 3/A ve 3/ B.

3/B sınıfında sarışın ince yapılı, hareketli, yeşil gözlü bir kız öğrenci dikkatimi çekerdi. Bu öğrenci, diğerlerinden farklı gibiydi. Uçarı ve serbest hareketleri, sanki birkaç dersten ikmale kalmış da yalnız o derslere giriyor gibiydi.

Zaman geçti, Atatürkçü Düşünce Derneğinde karşılaştım. Ben unutmuştum o hatırlattı. “Biliyor musunuz hocam, ben sizin öğrencinizim.” Zor anımsadım. Zaten onlar söylerlerse biliyorum öğrencim olduklarını. Öyle ya yılda her biri ellinin üstünde öğrenci sayısıyla en az on değişik sınıflara giriyordum. Hangi birini anımsayım? Üstelik öğretmen pek değişmiyor ama öğrenciler büyüyor, sakal bıyık bırakıyor, kimisinin de saçları ve dişleri dökülüyor. Benden önce beli bükülenler bile var.

Gülderenle tema toplantısında karşılaştım. Başkan, Gülderen’e Tema mı, ADD’ mi gibi bir soru sordu. Gülderen’in yanıtı: “İkisini de severim ama ADD’yi hiçbir şeyle değişmem” gibi bir cümle oldu. Hepimiz alkışladık.

ADD’ye kimi sivil toplum kuruluşlarından güçlü baskılar hissediliyordu. Dernekten birer birer kopanlar oldu. Hatta başkanlığa aday bulmak bile zorlaştı. Bu şartlarda tek başına kalsa bile Tokat ADD’si, yaşamını onun gayretiyle sürdürebildi. Yeri geldi başkanlığı üstlendi. Öyle ki kuruluşunda her görüşten ileri gelenlerin destek verdiği ADD, bir güçlü kadının Gülderen Yaman’ın kucağında kalacağı, kurucularından kimsenin aklının ucundan bile geçmezdi.

Tokat Kent konseyinin bir toplantısında Gülderen’in çektiği çöp fotoğraflarına sinirlenen belediyenin temizlik işleri müdürünün toplantıyı terk etmek istemesi, zor engellendi. Gülderen, kötüyü resimlemiş ki ilgililer görsün de ilgilensin diye. Müdür de “Biz zaten gördük ve görevlileri oraya göndermiştik. Bu fotoğraflar görevliler yolda iken çekilmiş. Böylece kentimizin olumsuz reklamı yapılıyor.” diye itiraz ediyordu.

Birkaç satırla Gülderen’in ömrünü Tokat için iyiye güzele, Atatürk’e Tema’ya Kent Konseyi ve benzeri hayırlı çalışmalara adadığını belirtmeye çalıştım. Kısa ömründe hep iyiliklerine tanık oldum. Zamansız gidişine üzüldüm.

Kendisine gani gani rahmetler dilerim. Nurlar içinde yatsın…

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat