TOKAT GAZETESİ

TOKAT BELEDİYESİ 2. KİTAP FUARI

TOKAT BELEDİYESİ 2. KİTAP FUARI

Tokat Belediyesi 2. Kitap Fuarı 12 – 26 Ekim 2018 tarihlerinde yapıldı.

Cumhuriyet meydanında gerçekleştirilen 2. Kitap Günleri süresi içinde bir milyon kitapla okuyucuların buluşması hedeflenmiştir.

            Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tokat Kent Konseyinin birlikteliğinde düzenlenen fuar amacına ulaşmış, başarılı bir şeklide sona ermiştir.

            Kitap fuarını daha fikir aşaması ve düzenlenmesi çalışmalarının başından itibaren yakından takip ediyorum. Çünkü geçen yıl gerçekleştirilen 1. Kitap fuarı da çok başarılı tamamlanmıştı.

            Kitap fuarları şehirlerde önemli bir canlılık oluşturmaktadır. Öğrenciler, öğretmenler, veliler ve kitapseverler akın akın kitaplarla ve yazarlarla buluşuyor.

            “Âlimler Konağı, Fadıllar Yurdu, Şairler Yatağı” Tokat’ta son iki yıldır “okuma kültürü” adına güzel çalışmalar yapılıyor.  Kitap fuarları da bu çalışmalara çok ciddi katkı sağlıyor. Tabii İl Milli Eğitim Müdürlüğünün desteği de her türlü takdirin üzerindedir.

            Fuar açılışının olduğu gün akşam yönetim kurulu başkanlığını yaptığım Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneğinin Ankara, Hamamönü Kabakçı Konağında “Kırgızistan Issık Göl İzlenimleri” konulu kültür etkinliğimiz nedeniyle Tokat’ta olamıyorum.

            Bilindiği üzere bu yıl Kardeş ülke Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin Kuruluşunun 100. yılı idi. Bu nedenle bu yıl ki fuar “ Kardeş Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin Kuruluşunun 100. Yılı Anısına” ithaf edildi. Programı yapan arkadaşlara fuara katılım tarihimi kardeş ülkeden gelecek misafirlere göre planlayıp bildiriyorum.

            15 Ekim 2018 Pazartesi günü Tokat’tayım. Kardeş Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Eğitim Müşaviri Necibe Nesibova ve Finans Müşaviri Ufug Tarlanov ile birlikte bir günlük Tokat ziyareti yapıyor. Tokat Valiliği, Tokat Belediye Başkanlığı, GOP Üniversitesi rektörlüğünü ziyaret ediyor. Üniversite ziyaretinde Azerbaycanlı hoca ve öğrencilerle bir araya geliyor. Ziyaretlere bende iştirak ediyorum. Öğleden sonra Kitap Fuarını ziyaret ediyor. Fuardaki Azerbaycan standın da sergilenen kitapları inceliyor.

            Bakü eski Büyükelçimiz ve Tokatlı hemşerimiz Hulusi Kılıç’ın modaratörlüğünde fuar da söyleşi yapıyor. Yoğun ilgi de görüyor. Programı sunan edebiyat öğretmeni Ali Bal’ın programı kapatırken okuduğu “Har-ı Bülbül” şiirim başta büyükelçimiz olmak üzere dinleyenleri duygulandırıyor.

22-23 Ekim 2018 tarihlerinde imza günüm var.
Tokat Milli Eğitim Müdürlüğünün "Okullu Okulsuz, Okuyoruz yazıyoruz"

Projesi kapsamında " Okur Yazar Buluşması" için;  Atatürk Anadolu lisesi ve Tokat Yeşilırmak MTAL’de öğrencilerle buluşuyor, fuar alanında söyleşi “Şiir Tadında Sohbet” program yapıyorum.

            Yine 22 Ekim 2018 pazartesi günü Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Tokat ziyareti yapıyor. Azerbaycan standında kitaplarını imzalıyor, Akşam 26 Haziran Konferans Salonunda yaklaşık iki saat kalabalık topluluğa hitaben “ Bir Millet İki Devlet” ana temalı duygusal konuşma yapıyor.

            23 Ekim 2018 Salı Günü Şair, yazar, eski milletvekili, bakan Sabir Rüstemhanlı’nın ziyareti var. Fuar ziyareti, söyleşi ve ziyaretler yapıyor.

            Kardeş Azerbaycan'ın başkenti Bakü eski TİKA koordinatörü olduğum için, yine Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği olarak Türk dünyası ile ilgili yaptığımız çalışmalar nedeniyle; fuar süresince kardeş ülkeyi temsilen gerçekleşen ziyaretçilerde katkılarımın olduğunu ifade edebilirim.

             Tokat Cumhuriyet Meydanı ve fuarın her tarafı iki kardeş ülkenin bayrakları ile donatılması çok güzeldi. İnanıyorum ki Tokat İli yöneticilerimiz başta Kardeş Azerbaycan olmak üzere Türk dünyasıyla ilişkilerinde yeni  önemli adımlar atacaklardır. Bu çalışmalara katkıda bulunmak benim içinde büyük bir mutluluktur.

Tokat Belediye başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Kent konseyi başkanı Abdullah Gürbüz, İl Milli Eğitim Müdür V. Abdullah Taştan, Okullu Okulsuz, Okuyoruz yazıyoruz proje koordinatörü Keziban Özan, Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Kelemci, Belediye Kültür Müdürü A.Turan Erdoğan başta olmak üzere katkı sahibi olan herkesi tebrik ediyorum.

Yayıncı, yazar ve okurların bir araya geldiği kitap fuarlarına ilginin yoğun olması, il ve ilçelerimizde yapılamasının yaygınlaşması çok olumludur.

Onca yoğunluğumuz arasında, fuara katılan yazarlar, Yusuf Dursun, Ahmet Günbay Yıldız, Nurullah Genç, Niyazi Gedik, Yılmaz Erdoğan, Kamil Çakır, Adil Karagöz ile bir araya geliyoruz. Başta Ali Bal ve Mustafa Uçurum olmak üzere Tokat’lı şair ve yazarlarla hasret gideriyor, kültür etkinlikleri hakkında sohbet ediyoruz.

Fuarın güzelliklerinden biri de fuar organizasyonları yapan Ahmet Ortadeveci ile tanışmamız olmuştur.

Özellikle öğrencilerin ziyareti, yazarlarla bir araya gelmesi, tanıması ve hatta paylaşacağı bir anı yaşaması unutulmaz olmaktadır.

Kitap okuma, kitaplarla iç içe olmak beyni ve kalbi besler, kelime dağarcığını zenginleştirir. Hayata hazırlık yıllarında çalışmak ve okumak önemlidir.

Okuyan, çalışan ve üreten toplum olmak zorundayız.

Kitaplarla dostluğumuz ebediyen sürecektir. 

Gönlümün derinliklerinden Türk dünyasına selam gönderiyorum.

 

            02 Kasım 2018

Osman BAŞ

           

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat