TOKAT GAZETESİ

OKUMA KÜLTÜRÜMÜZ

OKUMA KÜLTÜRÜMÜZ

                                                                                                             

                Son günlerde sürekli okuyorum.  Sonbaharın kışa hazırlık yaptığı günlerin sonundayız.  Mevsim üşüyor, ben kitaplar arasında düzenli mesai yapıyorum. Okuma alışkanlığımı sistemleştirmem beni mutlu ediyor. Hatta diri, donanımlı ve yazmaya hazır tutuyor.

                Kitap okumanın yararlarını tartışmak, olumlu ve olumsuz neyi varsa ortaya koymak için vakit harcamak, hazırlık yapmak ya da akademik çalışmaların tamamını bir araya getirmek, yoğun çalışma için daha istekli günlere ulaşıyorum.

                Artık okuma kültürünü, seviyesini ve mevcut durumumuzu tartışmadan yolumuza devam etmeliyiz..

                Ve bu konu da okul, aile, çevre ve yetkililer üzerine düşün her şeyi eksiksiz yerine getirmek için sürekli proje geliştirmeli ve çalışmalarını güncellemelidir.

                Kütüphanelerimizi sadece okullu çocuklarımızın değil her yaşta insanımızın sürekli uğradığı kültür yuvaları haline getirmek gerekmektedir.

                Bilindiği üzere insanın önemi, değeri, büyüklüğü vb. ölçüleri yaşadığı ülkedeki eğitim seviyesi ile orantılıdır. Ölçü ve kalite birbirini tamamlamalıdır. Yine belirttiğimiz anlam derinliği içinde bir ülkenin medeniyet seviyesi de; ekonomik refah, üretim, şehirlerin büyüklüğü ve yerleşim sisteminden öte yetiştirdiği insanın niteliği ile değerlendirilmektedir.

                Bu şu demektir. Önce insan. İnsana yapılan yatırım en önde olanıdır.

                Genel bir ifadeyle; tarihin derinliklerine baktığımızda, insanlığın yükselişi eğitimle gerçekleşmiştir. Yıkılışı da yine bunun ihmali ve yetersizliği ile olmuştur. 

                Yeni bir başlık açmamız gerekirse eğitim milli olmalıdır. Öncelikli yatırım eğitime yapılmalıdır.

                Eğitim kurumları sayesinde insan öğrenir. Öğrendikleri bilgilerle bir üst öğrenime ve hayata hazırlanır. Bu hazırlanışın finalinde kendisine, ailesine vatanına, milletine ve dahi insanlığa hayırlı bir insan olarak çalışmalarını sürdürür. Bizim kültürümüzde bunun diğer adı “ Hayırlı evlat” olarak değerlendirilir.

                Doğru eğitim ve kaliteli eğitimci ikilisini temel olarak almayı unutmayalım.

                Eğitim kelimesinin her dildeki karşılığı insanı yarınlara hazırlamaktır.

Eğitim anlam olarak "belli bir bilim dalında, belli bir konuda bilgi ve beceri kazandırma, yetiştirme ve geliştirme işi" demektir. Eğitim kelimesinin eş anlamlısı "terbiye"dir.” olarak tanımlanmıştır.

                Elimde Cengiz Aytmatov’un “ Gün Olur Asra Bedel”, Miraslı Bekirli’nin yazdığı 1944 yılında dört yaşında bir çocuk iken Bolşevikler tarafından sürgünü gönderilen Ahıska Türklerini ve Adil Musaoğlu’nu anlatan “Sürgün”, Ahmet Gümbay Yıldız’dan “ Günahın rengi” romanları, Ahmet Yesevî Üniversitesi yayınlarından “Dîvân-ı Hikmet Sohbetleri” ni okuyor ve inceliyorum. En az 10 da dergi var diyebilirim. Yılın belirli ay ve günlerine takılmadan okuma alışkanlığımız ve okuyan insanlara katkımız seri bir şekilde devam etmelidir.

                Okuyucularımın bilgisi olsun ki; İstanbul’da Süleymaniye ve Beyazıt Devlet Kütüphaneleri, Ankara’da Milli Kütüphane, Millet Meclisi kütüphanesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi kütüphaneleri ülkemizin büyük kütüphaneleridir.

                Bunlardan Milli Kütüphane, 15 Nisan 1946 tarihinde kurulmuş olup, bugün 620,00’nin üzerinde kitapla hizmet vermektedir. Kütüphanelerimizin tamamında yaklaşık 6 milyonun üzerinde kitap mevcuttur. (Bu rakamlar değişken olabilir)

                Yaşadığımız yüzyıl, bilgi, ilerleme ve kültür alanında beslenmemizin çok önemli olduğu dönemdir. Dünya hayatında başarının anahtarı olan bilgi ve kültür için gıda kaynağımız kitaplardır.

                Eğitimin her aşamasında okuma kültürü olmazsa olmadır.

                Sürekli dile getirdiğimiz, yazdığımız, araştırmalarımıza yerleştirdiğimiz, hür düşünceli, soran ve araştıran, üreten, öz güven sahibi, sağlıklı düşünen, iyi ahlak sahibi nesiller yetiştirmek mecburiyetindeyiz. Saydığımız kelimeleri çoğaltmamız mümkündür.

                Milletlerin ve devletlerin geleceği yetiştirdikleri nesillerle orantılıdır. Bu gün yetiştirilen nesiller yarının büyükleri olarak devletin her alanında görev yapacaklardır. Eğitim süresince aldıklarını uygulayacaklar ve yeni nesillere aktaracaklardır. Bu süreç devam edecektir.               

Biliyoruz ki insanı ve ruhunu ilmek ilmek ören ve işleyen öğretmenlik mesleğinin önemi tartışmasızdır. Bu günün çocukları ve gençlerinin yarının mükemmel yetişkinleri olarak hayata hazırlanışındaki kutlu yolculuğun her adımında var olan öğretmenlerdir.                                                                      

                Sağlıklı yarınlara emin adımlarla yürümemiz için gerekli her şey kitapların yaprakları arasında bizi beklemektedir.

                Okumak, insanlara düşünce ve ufkunu geliştirip, geniş bir görüş açısı sağlayarak, olayları inceleme yeteneği kazandırır.

                Dahası, geniş kelime dağarcığı, yani düşünce kapasitesini ve kültür düzeyini artırır.

                Okumak; doğduğu andan itibaren birçok eğitim süreci geçiren insan en kolay ve en etkili öğrenme yoludur. Sahip oldukları bilgilerin %60’ını bu yolu kullanarak edinen gelişmiş toplumlar, gelişme yolunda hızlı ve güvenli adımlarla yoluna devam edecektir.

                Biliyoruz ki öğrenmek bütün bir hayata yayılan bir süreçtir. İlkokula başladıktan sonra giderek gelişen öğrenim süreciyle birlikte ihtiyaç paralellinde çalışmaların disiplinli bir şekilde yürütülmelidir.

                Eğitim-Öğretim yıllarında öğretmenler öğrencilerin özel ve gizil güçlerini keşfedecek, tespit edecek ve yönlendirecek. En sağlıklı çalışma metoduyla hayat boyunca kolay öğrenmeyle başarıya rahat ulaşacaktır.

                İnsanımız her ay en az iki kitap okumalıdır. Bu, yılda en az yirmi dört kitap demektir ki dünya standartları anlamı taşımaktadır.           

 

15.11.2018 /Ankara

 Osman BAŞ

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat