TOKAT GAZETESİ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Öğrenenler bir sonraki nesillere öğrendiklerini geliştirerek aktarmak zorundadır. Yaptıkları hataları bir daha yapmamak, öğrendikleri yenikleri ekleme sanatına öğretmenlik diyebiliriz. Öğretmenlik mesleği her toplumda kutsal sayılmış, bu meslekle uğraşanlar saygı görmüşlerdir.   

      Öğretmen,  öğrencilerinde ki  istenilmeyen davranışı, istenilen davranış düzeyine getirmektir. Böylece sosyal,  kültürel, ekonomik birçok sorunu çözer. Bir toplumun gelişmesinin ana temeli eğitim-öğretimden geçer. Eğitilmemiş, öğrenime hazır olmayan toplumlar geçmişte ki bilgileri kullanarak sürekli geri kalmaya mahkûmdur. Eğitim-öğretimde Cumhuriyetimizi kuran Atatürk hedefi belirlemiştir. ''Hayatta en hakiki mürşit ilimdir''  sözüyle hedefi göstermiştir.

        Öğretmenler öğrencilerine rol modeldirler. Konuşmasını hal ve hareketini örnek almaya çalışırlar. Ayrıca öğretmen toplum içinde konuşması, giyim kuşamı,  bilgeliğiyle seçkin kişidir. İyide günümüzde ki öğretmenlerin giyim, kuşam, söz ve davranışlarını hiç dikkat ettiniz mi? Kitap, gazete, dergi okuyan, araştırıp inceleyen kaç öğretmen var çevremizde? Bunların sayısı azsa o toplumdan kalkınma beklemek bence zordur.

         Öğrencinin başarılı olduğu dersin ana sebeplerinden biriside öğretmenini sevmesinden geçmektedir. Öğretmen yetiştiren kurum ve kuruluşlar öğretmenliği bir meslek olarak görürseler yanılırlar. Tolumu geliştiren ana omurga, temel meslek öğretmenliktir.  Her birey öğretmen olamaz. Bilgi birikimi, deneyi, hoş görüsü ve sabrının çok iyi olması gerekmektedir. Her şeyden önce insan sevgisi en üst seviyede olmalıdır. Eğitim-öğretimin ilk basamağı sevgi, saygıdır. Son basamağı insan olma erdemliliğidir.  '' Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır.'' Atatürk. Cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda bir öğretmenin maaşı vekilin maaşına yakındı. Şimdi bir öğretmenin maaşı ile vekilin maaşını yan yana getirince arada ki uçurumu siz seyredin. 

            Atatürk'ün yıllar önce koyduğu eğitim ilkeleri şunlardı.

      1-Eğitim laik olmalıdır. 2-Eğitim ulusal olmalıdır. 3- Eğitim karma olmalıdır. 4- Eğitim bilimsel olmalıdır. 5- Eğitim uygulamalı olmalıdır...

Eğitim her bireye ücretsiz eşit şartlarda verilmelidir. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesi olarak adalet güneşi üzerlerinden eksik olmamalıdır.

Günümüzde parası olan eğitimini her yerden alır anlayışı kanser gibi dört bir yanımızı sardı.  Her işin kolayına, ucuzuna kaçan insanlar dört bir yanımızda. Bir gün istenen ve arzu edilen eğitim teknik, metotlarını tüm yurda yaydığımızda yoksul insan kalmaz. Kalkınmanın ana temeli eğitim-öğretimdir. Eğitim-öğretimin pilotu öğretmendir...

 

              Süleyman Erkan.   Hasköy-  İstanbul      23. 11. 2018

             365 gün 24 Kasım öğretmenler günümüz kutlu olsun.

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat