TOKAT GAZETESİ

İŞVEREN HAKKI

İŞVEREN HAKKI

İşçinin sürekli olarak yarınına güvenle bakması, işin süreklilik arz etmesine ve işverenin ayakta durmasına bağlıdır. Bu yüzden işverene birtakım görevler yüklerken ona bazı haklar da tanınmıştır.

Ekonominin zor dönemde olduğu bugünlerde işverenler kaynak sıkıntısı çekerken bir de üstüne işçilerin işten ayrılmaları tuz-biber oluyor. Öncelikle işveren ve işçi için kanunlar her iki tarafın lehine olacak şekilde düzenlenmeli. Tek taraflı olduğu zaman her iki tarafta aylarca, yıllarca mahkemelerde davalara gider-gelir. Bu mağduriyetleri önlemek için bazı çalışmalar yapılıyor elbette. İşe başlayan her çalışan için bir fon kurulup tazminat hakkı kaybolmasın diye başladığı günden ayrıldığı güne kadar birikim yapılabilir. Bu metotla işçi de işveren de yıpranmamış olacaktır. Bu çerçevedeki bir kanunun meclisten geçerek yasal hale gelmesi beklentiler arasında.

Bir çalışan tek taraflı sözleşmeyi fes ediyor, sebep göstermeden ayrılıyor ve işyerine ihbarname gönderiyor. Sonraki adımda eskiden mahkemeye gidiliyordu şimdi ise arabulucuya gidiliyor. Arabulucu da anlaşamazsa doğrudan mahkemeye gidiyor dava. Hakkını aramak için tabii ki mahkemeye gidebilir herkes. Fakat  açılan davalarda işyeri araştırması yapılmalı. O işyeri normalde kaç saat çalışıyor, ne iş yapıyor,  çıkan işçi ne iş yapıyordu? Bunlar araştırılmalı. Bilirkişiler ise söz konusu hangi meslek grubu ise o meslekten anlayan kişilerden seçilmeli.  Bana göre işçi kendi isteğiyle işten çıkıyorsa baskı-zorlama ve buna benzer zorluklar gördüğünü iddia ediyorsa ancak aynı işyerinde çalışan personeli  şahit gösterebilmelidir. İşyeri ile hiç alakası olmayan kişilerin şahitliği kabul edilebilir olmamalı.

İşçi saat, gün, hafta, ay veya yıl gibi süre zarflarında işe alınmışsa, mesai süresince iş yerinde bulunmak ve iş verildiği sürece ma’kul ve ma’rûf ölçü içinde devamlı çalışmak zorundadır. İşçinin kural dışına çıkması veya kusurlu hareket etmesi sonucunda, sorumluluğu altındaki mal telef olsa tazmin etmesi gerekir. İşçinin kural dışına çıkmış sayılması işverenin emrine açıkça veya delâlet yoluyla aykırı davranmasıdır. Bir an önce işçi işveren lehine fon kurulup hayata geçirilmeli. 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat