TOKAT GAZETESİ

Bugün Kanal Tedavisi randevumuz var!

Diş Hekimi dediğimizde en çok hangi tedaviden korkarsınız diye sorsam belki de en çok oyu alan tedavilerden birisidir.

Kanal Tedavisi nedir? Biraz açalım isterseniz.Kanal Tedavisi  kısaca çürük veya travma gibi nedenlerle dişin iç kısmında bulunan damar ve sinir paketinden oluşan,PULPA adı verilen oluşumunda uygulanan tedavi şeklidir.

Hasar görmüş olan PULPA’nın DişHekimi tarafından boşaltılması, kanalların temizlenip şekillendirilmesi ve doldurulması aşamaları uygulanarak KANAL TEDAVİSİ tamamlanmış olur.Bu işlemler klasik el aletleri ile yapılabildiği gibi yeni nesil döner alet sistemi kullanılarak yapılmaktadır.Kanal Tedavileri lokal anestezi altında yapılan tedavilerdir. Kanal Tedavisinin aşamalarını tek tek inceleyelim.

-Eğer diş canlı değil ise anestezi yapmaya gerek kalmayabilir,ancak diş canlı ise anestezi yapılır ve uyuşma sağlanır.

-Diş çürüğü temizlenir.Kanal aletleri kullanılarak kök kanalının içindeki tüm iltihaplı pulpa boşaltılır.Kanal içindeki tüm doku artıkları temizlenir.

-Kökün ucuna kadar uygun boy ve genişlikte kanal aletleri kullanılarak kök kanalları genişletilir ve şekillendirilir.Bu arada dezenfektan solüsyonlar kullanılarak kanal içi yıkanır ve kurutulur.

-Dişin iyileşme durumuna göre kanalın içine ilaç yerleştirilir,geçici dolgu ile kapatılarak seans tamamlanır.

-İyileşmeden emin oluncaya kadar pansuman adını verdiğimiz bu seanslara tekrarlanarak devam edilir.

-İyileşmeden emin olununca kanallar tek tek uygun bir kanal dolgu maddesiyle kök ucuna kadar itina ile doldurularak kanal tedavisi tamamlanır.

Kanal tedavisi bittikten sonra uygun olan restorasyonla(dolgu veya kaplama) tedavi tamamlanır.

Kanal tedavileri günümüzde başarı ile uygulanan tedavilerdir.Yeni nesil kanal aletlerinin de kullanılmaya başlamasıyla beraber bu başarı oranı oldukça artmıştır.Bütün bu gelişmelere rağmen % 100 başarı sağlandığı söylenemez.Başarısızlık nedenleri arasında dirençli enfeksiyon, tıkanmış kanallar,aşırı derecede tamamlanamayacak kadar harap olmuş dişler,yeterli kemik desteği olmayan dişler,kısa veya taşkın yapılan tedaviler sayılabilir.

Kanal Tedavisi Diş Hekimliğinde önemli bir tedavi seçeneğidir.İltihaplanmış bir dişte kanal tedavisi yapılmazsa bu iltihap daha da büyüyecek kök ucundan kemik ve yumuşak dokuya yayılarak sağlıklı diş ve dokuları da etkileyebilecektir.Bunun sonucunda kısa sürede diş kaybedilecek hatta komşu sağlıklı dişlerde de kayıplara neden olabilecektir.

Kanal tedavisi uygulanan dişte sinirler alındığından soğuk ve sıcak hassasiyeti olmaz ve bu durum sağlıklı olduğunu gösterir.Kanal Tedavisi yapılan dişte yeni nesil dolgu malzemeleri kullanıldığından genelde dişte renklenme olmaz.Kanal Tedavisi yapılan dişler de üst yapılar sağlam ve sızdırmaz bir şekilde yapılmalıdır çünkü bu dişler normalden daha kırılgandırlar.O yüzden sert besinleri tüketirken dikkat etmek gerekir. Başarılı bir şekilde yapılan Kanal Tedavili bir dişimizi uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanabileceğimizi unutmayalım diyelim ve VEDALAŞALIM…

Bir sonraki konumuz AĞIZ KOKUSU…

GÜLÜMSEMENİZ EKSİK OLMASIN

www.mcengizsakarya.com

dishekcengizsakarya@gmail.com

Facebook: DİŞ Hekimi M Cengiz Sakarya

İnstagram : drcengizsakarya

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat