TOKAT GAZETESİ

EL SANATLARI

EL SANATLARI

El sanatları sanayi öncesi toplumların en başta gelen tarım dışı faaliyeti olarak, pek çok alandaki ihtiyacı karşılamaya yönelik olduğundan çok geniş bir alanı kaplıyor. El sanatları bir ulusun kültürel kişiliğinin en canlı ve anlamlı belgeleridir. Birçok uygarlığın beşiği olan Anadolu’ya Türklerin yerleşiminden sonra, bu uygarlıkların kültürleri yeni bir sentez içinde varlıklarını sürdürmüşlerdir. İşte bu nedenle Türk el sanatlarının kökleri çok eskilere gitmekte ve sosyo-kültürel açıdan önem taşımaktadır.

Evlenme adetleriyle ilgili olarak yapılan işlemeli bindallılar, duvaklar, erkek şalvarları ve yelekleri, çevreler, uçkurlar, iç çamaşırları; terlik, yemeni ve çizmeler; erkek için hazırlanmış traş önlükleri ve örtüleri, traş takımları; hanımlar için hazırlanmış işlemeli hamam takımları, hamam tasları, kildanlar; erkekler için köstekler; hanımlar için bilezikler, küpeler, kemerler dikkati çekmektedir. Bu giyim parçaları dışında şerbet takımları, tatlı takımları, şeker tasları, kahve takımları, nargile ve mangal vb. gibi sergilenen eşyalar göz kamaştırmaktadır. Bazen haftalarca süren düğünlerde sergilenen çeyizler arasında kilimler, cicimler, halılar; işlemeli havlular, oda ve yatak takımları, yastıklar; yazmalar; oyalarla çevrelenmiş çevreler; el örgüsü çorapların yanı sıra sandıklar, takunyalar, kaşıklar, kazanlar, ibrikler, kahve zarfları, aynalar, tepsiler, yemek tabakları, çanaklar, aşure takımları düğüne verilen önemi göstermektedir. 

Fakat yaşadığımız çağda nice emeklerle yapılan el sanatları bazı kesimlerce gereksiz görülüyor ve fabrikasyon ürünlere yönelim artıyor. Fabrikasyon ürünler asla el emeği göz nurunun yerini tutamaz. Nesillerdir aktarılan el sanatları diğer nesillere de aktarılmayı hak ediyor diye düşünüyorum.

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat