TOKAT GAZETESİ

OKUMAK VE OKUL 3

OKUMAK VE OKUL 3

 

Ben hem Umutcan hem de Alihan ile muhabbet etmenin, çok faydalı olduğunu görüyordum. Ben de onlardan hayatı öğreniyordum sonuçta. Her ikisine de yüzlerine bakarak anlamaları için:

“Ders kitapları insanlara meslek kazandırır. Sevgili Kardeşlerim. Ama bir toplumda yaşıyoruz.  Bu toplumda mesleğimizle ilgisi olmayan insanlarda var. Günlük hayatta mesleğimizle ilgisi olmayan insanlarla da güzel iletişimler kurarak insanlara faydalı olmanın mutluluğunu yaşamak istiyorsak, ki bunu çoğu insan tabii ki ister, iletişim bilgisi, bireysel gelişimi de önemsemeliyiz.  Kaldı ki mesleğimiz ne olursa olsun mesleğimizde de insan ilişkileri önemli. Müşterilere sert davranan ve samimi olmayan insan ile samimi olan ve gerçekten yumuşak davranan insanlara ayrım yapmayan insanın etkisi aynı olmaz herhalde. O yüzden iletişim üzerine roman, bilimsel olarak yazılmış kitaplar okuyarak kendimizi geliştirebiliriz. Ben gözlem yapmayı severim. Şuna her zaman şahit olmuşumdur ki, meslek kitapları dışında  sadece okumuş olmak için değil,  gerçek manada okuyan ve okuduklarını  da   anlayan ve  bunu da  insanlara  faydalı olmak adına yapanlar   gerçekten bunu yapmayanlara nazaran hep bir adım önde oluyorlar. “

Umutcan:

“Yani gerçek manada okumak her zaman manevi kazanç sağlar değil mi insana?”

“Tabii ki. Ama bizde insanlar çok zaman sadece okumuş desinler diye kitap okuduklarından dolayı bunun farkına varamazlar. Çok zaman gençlere sorarsan “ boş  zamanlarınızda ne yapıyorsunuz? “ cevap “kitap okuyorum” kitap okumak boş zaman işi midir? “

“Tabii ki değil abi. Asıl iş okumaktır”

“Ders kitapları dışında kitap okumak yani insana artı değer katar değil mi? Bunu bir anımla anlatayım. Lise son sınıfta çok başarılı öğrenci sayılmazdım. Sınıfı belki de zor geçen birkaç kişiden biriydim. Ama genel kültür olarak çok okurdum ve Üniversite  giriş sınavında bunun faydasını çok gördüm. Hatta  hocamız  Azmi  Erge” O çok kitap okuduğundan   Üniversite giriş sınavında  genel kültürü sayesinde   ÖSS de  17 kişi arasında  3. Oldu.’ Demişti Gerçekten de puan sıralamasında okulda  çok başarılı olan pek çok genci geride bırakmıştım. O zaman anladım ki okulda öğrendiklerimiz çok zaman hayatta lazım olmayacak ama   genel kültür olarak okuduklarımız   lazım olacak. Bunu keşfettiğim zaman daha çok okumaya başladım ve  okul  balarım Üniversitede  liseden daha yüksek  oldu. Okul başarısı  not ile ölçülüyor ama  ben  not olarak da  liseden daha başarılı  oldum ama  benim asıl başarı saydığım    hayatta  zorluklarla nasıl baş edeceğimizi  öğrenme  azmi olmuştur”

Alihan   ay gibi parlayan  beyaz yüzü ile gülümsedi. Ev ve okul arkadaşı Umutcan’a baktı:

“İyi ki okumuşsunuz abi. Hem  yazılarınız hem konuşmalarınız, hem de  bireysel sohbetleriniz ile ve   azminizle bizlere   örnek oluyorsunuz” dedi.

“Bu sizin güzel  bakışınız kardeşim” dedim.

“Sevgili Umutcan, değerli Alihan Kardeşlerim, siz  hocalarınızın  ders anlatmasına   bile bakarak hangisinin meslek  kitapları  dışında  kitap okuduğunu, hangisinin okumadığını anlayabilirsiniz .Genellikle   meslek kitapları dışında kitap okuyanlar daha etkili ders anlatarak daha çok empati yapan, öğrencilerine de  kitap  ayırımı   yapmadan  kitap okumalarını   tavsiye eden   insanlardır değil mi?”

“Evet  aynen Hocam?”

“Kaba  saba  hocalara rastladığınız  zaman  da  genelde  ‘bu adam  nasıl hoca olmuş, daha  nasıl davranılacağını ve konuşulacağını bile bilmiyor, buraya havadan mı gelmiş’ diye düşünürsünüz değil mi? Gene aynı şekilde mesela geçen buluşmalarımızda Umutcan’a verdiğim kitapları hakiki manada   okuduysa   bu bile ona  bir  farkındalık kazandırmıştır mutlaka “

“Sadece farkındalık değil,hem kendimi  hem de  çevremdeki  insanları anlamamı sağlıyor abi.Gerçekten de okudukça   var olduğumun    bilincine eriyorum”

“Çocuklar, kitap seçerken  de dikkat etmek lazım. Yazarın samimi olup olmadığı sizin ruhunuza yansır. Samimi yazan insan  okurunun ruhunu okşar.Sadece ticari gayeyle   yazılmış   kitaplar fayda değil belki de zarar bile verir.  Kendi yazdığını yaşamayan  insanın kitapları ne kadar faydalı olabilir insana mesela?”

Çaylarımızın  bittiğini gören   Alihan hemen kalkarak çaylarımızı tazeledi. Alihan daha yanıma ilk defa geldiği halde belli ki Umutcan’dan  benim tutum ve davranışlarım hakkında oldukça malumat almıştı. Benim  neye nasıl tepki verdiğimi, neyi sevdiğimi öğrenmiş ve  bizim gönlümüzü feth  etmek  için  duruma göre davranıyordu. Doğrusu  beni üzmemeye gayret eden, bana saygılı olan tavırları hoşuma gitmişti. Böyle gençler ile  bilgi ve sevgi  paylaşımı da gerçekten zevkli oluyordu.

Çaylarımızı   masaya koyunca Alihan konuşmaya devam etme gereği duydum:

“Okulda  not tutarak derslere  devam eden  öğrenci, okulda düzenlenen konferanslara da katılarak   konuşmacılara  kafası takıldığı soruları sorarak , Umutcan gibi hatta onların   kendisine   olan ilgisini doğru anlayarak  onlarla   iletişimini   güçlendirerek  devam ettirmeye   bakarsa  o zaman  Alihan’ı yanımıza  getirdiği gibi hem kendisi hem de arkadaşlarını faydalandırmış olur. Ama çok yerde öyle  olmuyor  çocuklar. Bizimle tanışan insanların bizlerden beklentileri bazen bizim onlara vermek  istediklerimizden çok farklı oluyor. O zaman da  iletişim devam etmiyor işte..”

Bunu söyledikten sonra Alihan bana bir şey sormak istediğini belirten bir bakışla baktı:

“Abi, bir öğrenciye siz  değer vererek   kitap veriyorsunuz,  dergi veriyorsunuz,  sohbet ediyorsunuz bir abi gibi.  Sonrasında  çay kahve  ikram ediyorsunuz, belki de  bugün yaptığımız gibi   gençlere  ziyafet  çekiyorsunuz. daha sizden gençler ne bekler ki?”

Alihan’ın bu saf temiz ve içten sözü çok hoşuma gitmişti. Gülümsedim ister istemez sorunun güzelliğinden duyduğum memnuniyeti belirtmek için. Sonra konuşmaya başladım.

“Sizin beklentileriniz ile diğer öğrencilerin beklentileri farklı demek ki Alihan. Siz buraya   hem  okulda başarılı olmak , hem de size okul hayatınızda   bilgi ve sevgisi ile destek olacak  insanlar bularak  onlardan  bilgi ve kültür olarak faydalanmak için uğraşırken amacı sadece  okulda başarılı olmak, okul birincisi olarak   başka bir şeyde gözü olmayanlar da  bunu düşünemez. Ya da  amacı  maddiyat olan ya da   diyelim ki  yazı yazıyorsa  bir iki şiir yazıyorsa amacı kitabını  çıkarmak için bizden faydalanmakta olabilir. Dedim ya amacı öğrenmek olan bizden faydalanır. Okulda öğrendiklerine hayatta öğrendiklerini de artı olarak katan, tecrübe ve bilgili insanı sadece tecrübe ve bilgisi için seven   ve  maddi beklentide olmayan insan   her zaman  öğrenen  ve  öğrendikleri ile hem kendi, hem arkadaşlarını faydalandıran, hem de ilerde   çocuklarının   ve  öğrencilerinin ondan faydalanmasını sağlayacak insandır”

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat