En çok bu hastalıktan ölüyoruz
En çok bu hastalıktan ölüyoruz

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı ölüm nedenlerine ilişkin istatistiklere göre dolaşım sistemi hastalıkları 157 bin 965 kişi ile ilk sırada yer aldı. Tokat’ta dolaşım sistemini hastalıklarından kaynaklanan ölümlerin ise bin 758 olduğu bildirilirken, Kardiyoloji Uzmanı Ufuk Özgül sağlıklı kalbin yolunun sağlıklı yaşamayı yaşam tarzı haline getirmekte olduğuna dikkati çekti.

            TÜİK verilerine göre ölüm nedenleri incelendiğinde; 2014 yılındaki ilk üç hastalık grubuna ilişkin sıralamanın 2015 yılında da değişmediği görüldü. Ölüm vakalarının 2014 yılında yüzde 40’ını oluşturan dolaşım sistemi hastalıkları 2015 yılında yüzde 40,3’ünü oluşturarak ilk sırada yer aldı.

            İkinci sırada, 2014 yılında yüzde 20,4 oranında gerçekleşen iyi ve kötü huylu tümörlerden ölümler, 2015 yılında yüzde 20 olarak gerçekleşti. Üçüncü sırada yer alan solunum sistemi hastalıkları ise 2014 ve 2015 yıllarında yüzde 10,6 ve yüzde 11,1 olarak hesaplandı.

Dolaşım sistemi kaynaklı ölümlerin yüzde 40,5’ini iskemik kalp hastalığı oluşturdu

            Dolaşım sistemi hastalıkları nedeniyle gerçekleşen ölümlerin 2015 yılında yüzde 40,5’i iskemik kalp hastalığından, yüzde 24,3’ü ise serebro-vasküler hastalıktan kaynaklandı.

Tümörden ölüme en çok gırtlak ve soluk borusu/bronş/akciğer tümörü neden oldu

            Kötü huylu tümör nedeniyle gerçekleşen ölümlerin toplam sayısı 2014 yılında 76 bin 475 olurken, 2015 yılında 76 bin 969 olarak tespit edildi. 2014 yılında bu ölümlerin yüzde 31,1’i, 2015 yılında ise yüzde 31,2’si gırtlak ve soluk borusu/bronş/akciğerin kötü huylu tümöründen kaynaklandı.

            Ölüm nedeni istatistikleri yaş gruplarına göre incelendiğinde; 2015 yılında dolaşım sistemi hastalıkları en çok (55 bin 980 kişi) 75-84 yaş grubunda, iyi ve kötü huylu tümörlerin ise en fazla (21 bin 598 kişi) 65-74 yaş grubunda olduğu görüldü.

KALP HASTALIKLARI DÜNYANIN

EN ÖNEMLİ SORUNLARI ARASINDA

            Kalp sağlığıyla ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulunan Tokat Devlet Hastanesinde görevli Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ufuk Özgül kalp hastalığının gerek dünyanın gerekse ülkemizin en önemli sorunlarından biri olduğuna işaret etti.

            Kalp krizi yaşının gittikçe düştüğüne dikkati çeken Özgül, "40 yaşın altını bırakın 30 yaşın altına kadar düştü kalp krizi geçirme oranları. Hem kalp krizi hem de yapısal kalp hastalığından dolayı kayıplar yaşıyoruz. Bunda ailesel risk faktörlerinin, sigaranın, diyabetin, aşırı kilo almanın önemli etkileri var. Ailesel faktörleri engelleyemiyoruz tabi ki ama sigara içmek, diyabet kontrolü gibi konular elimizde olabiliyor. Hareketsiz yaşam da önemli bir konu kalp rahatsızlıklarında" diye konuştu.

            Özgül, Kişilere sigara içilmemesi, şeker hastalığı varsa kontrol edilmesi, spor ve yürüyüşün olduğu sağlıklı yaşamı tercih etmeleri konusunda önerilerde bulunarak, şunları kaydetti: "Sigara kesinlikle hayatımızda olmamalı. Yaz geliyor, spor yapamasak da günlük yürüyüşleri yapmamız gerekiyor. Aynı zamanda çok yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor, çünkü kolesterol vücudun düşmanıdır"

            Kalp krizinde ani belirti olarak hastalarda genellikle göğüs ağrısının sıkıştırdığını ifade eden Özgül, ağrının kola, boğaza, sırta da yayılabileceğini ve bu durumlarda kişinin hemen acil servise başvurması gerektiğini aktararak, "Yürürken göğsün ağrıması, sıkışması, nefes darlığı gibi belirtiler bize kişide kalp hastalığı olduğuna dair az çok belirtiler veriyor. Bu şekilde şikayeti olan kişilerin de kardiyoloji polikliniğine gitmelerini öneriyoruz. Yine ailede kalp hastalığı olan kişilerin de rutin kontrol için başvurmalarını öneriyoruz" şeklinde konuştu.

 

            Özgül Tokat Devlet Hastanesine yakında anjio ünitesinin geleceğini ve ileri tetkik ve tedavide daha fazla gelişeceğini de sözlerine ekledi.