SGK ile Türk Eczacıları Birliği arasında anlaşma sağlandı
SGK ile Türk Eczacıları Birliği arasında anlaşma sağlandı

Eczacılar ile SGK arasında, geçen süre zarfında ortak bir uzlaşmanın sağlanamaması taraflar arsında kriz yaşanmasına yol açmıştı. Yaşanan krizin sonlandırılması amacı ile yapılan görüşmeler, uzlaşma sağlanarak sonuca bağlandı.

            Tokat Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ahmet Dutoğlu yaptığı yazılı açıklamada protokol sürecinin anlaşma ile sonuçlandığını bildirdi. Dutoğlu, şöyle devam etti: "Eczacının lehine bir protokol imzalanması için Türk Eczacıları Birliği aylardır çabaladı. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı, Bürokratları ve Sn. Çalışma Bakanı ile yapılan görüşmeler baş döndürücü idi. Protokol taleplerimizi görüşmek üzere Türk Eczacıları Birliği tarihinde ilk kez Ekonomi Koordinasyon kuruluna katıldı. Son olarak Sayın Başbakanımızın katkılarıyla uzlaşma sağlanarak sonuca varıldı. Kazanımlarımız; hükümetin bu son derece ciddi yaklaşımı, karşılıklı iyi niyetin yanı sıra, meslek birliğimiz ve Odalarımızın bir bütün olarak bir arada ve ayakta durmasının sonucuydu bu başarı.

            Şimdi, üyesiyle daha fazla etkileşim içinde, hükümetle sorunlarını doğrudan görüşebilen bir meslek birliği olarak bir adım daha atmış durumdayız. Bu yaklaşımı sürdürmek konusunda da son derece kararlıyız. Çünkü hepimizin bildiği gibi bizim tek sorun alanımız Sosyal Güvenlik Kurumu Protokolü değildir. İlaç fiyat kararnamesinde bir meslek hakkı maddesi görmek hepimizin yıllardır hayalini kurduğu bir konudur. Aynı şekilde, eczacı karlılık baremlerinin yükseltilmesi için de taleplerimizde ısrarcı olmaya devam edeceğiz.

            Protokol görüşmelerini büyük titizlik ve ciddiyetle yürüten Sosyal Güvenlik Kurumu Sayın Başkanı Dr. Mehmet Selim BAĞLI şahsında Sosyal Güvenlik Kurumu Bürokratlarına, eczacıların sorunlarını anlamak ve çözmek için son derece büyük bir çaba gösteren Çalışma Bakanı Sayın Süleyman Soylu'ya ve son olarak Sayın Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'na teşekkür ediyoruz.

            Bizler, önümüzdeki dönem eczacıların ekonomik sorunlarını çözmek için İlaç Fiyat Kararnamesi başta olmak üzere çok çeşitli alanlarda taleplerimizi dile getirmeye ve sorunlarımızın üzerine gitmeye devam edeceğiz.

            41. Bölge Tokat Eczacı Odası adına Merkez Heyetimize tüm Eczacı Odası Başkan ve Yöneticilerine, Protokol Komisyonumuza, mesleki etik ve disipline uyan tüm meslektaşlarımıza verdikleri katkı ve duydukları güven için özellikle teşekkür ediyorum.

 

 'Kaybedecek tek bir eczanemiz bile yok' dedik, o tek bir eczaneyi bile kaybetmeyeceğimiz koşullar oluşana kadar hep beraber çabamızı sürdüreceğiz."