Meydan Projesi’ndeki son durum
Meydan Projesi’ndeki son durum

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu 30 Mart 2014 tarihinde yapılan seçimde Belediye Başkanlığını kazanmasının ardından geride bırakılan 2 senede yaptıkları çalışmaları, gelinen son durumu ve bundan sonrası yapılacakları anlatmak üzere dün basın mensupları ile buluştu.

            İşeri Tesisleri Yakut Salonu’nda buluşma kahvaltı ile başladı. Başkan Eroğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Bandırmalı, Osman Altunordu, Mehmet Ersoy, Selahattin Kelemci ve Ahmet Yaraş ile birlikte basın mensuplarının karşısına çıkarken, Tokat Gazetemizden İmtiyaz Sahibi ve Anadolu Basın Birliği Tokat Şube Başkanı Sezai Kaymak, Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Fatih Kılıç, muhabirlerimiz Hilal Yıldırım ve Seda Batur toplantıda yer aldı.

            Kahvaltı sonrası, Başkan Eroğlu’nun sunumuna geçildi. İlk başta 10 dakikalık bir sinevizyon ile başlanıldı. “Yeni Nesil Belediyecilik” vurgusu ile başlayan sunumda şehrinde, insanın da mutlu olması için yola çıkıldığı belirtildi. Şehre estetik dokunuşlar, prestij projeleri anlatıldı. İnsan odaklı yönetim anlayışı öne çıkarıldı. “Birlikte karar vereceğiz, birlikte başaracağız, geleceği birlikte kuracağız.” Sözleriyle sunum tamamlandı.

            Sonrasında Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Temel Belediyecilik Hizmetleri, Sosyal Belediyecilik, Vizyon Projeler, İmar ve Şehircilik konu başlıkları altında belediye projelerinden, tamamlananlardan, çalışması devam eden ve bekleyen projelerden detaylıca söz etti. Belediye Başkanlığına adaylığıyla birlikte kamuoyuna 61 proje sözü verdiklerini hatırlatan Başkan Eroğlu bunlardan yüzde 48’inin bittiğini, yüzde 24’ünün yapım aşamasında olduğunu, yüzde 28’inin de yapılacağını söyledi.

“ÇÖZÜM OLMALIYIZ”

            Başkan Eroğlu, mazeret üretme noktasında olmadıklarına dikkat çekerken, çözüm üretmek zorunda olduklarını vurguladı ve “yapacak çok işimiz ve sevdamız var. Biz dertliyiz, Tokat’a sevdalıyız.” İfadelerini kullandı. Eleştiriye açık olduklarını, haklı eleştirilerden paylarını aldıklarını, geçen zaman diliminde belediyeciliğin kendisine çokça katkısı olduğunu, tecrübe ve olgunluk sağladığını anlattı.

2 YILDA 129,7 MİLYON TL.

            Tokat Belediyesi’nin 2 yıl içerisinde yaptığı çalışmalar ve tamamladığı projeler için 129,7 milyon lira kaynak harcadığını, bu meblağı da belediyenin öz kaynağı ile karşıladığını izah etti. Geldiklerinde 80 milyon lira olan belediye bütçesini geçen yıl 102 milyon lira ile geçtiklerini, 2016 yılı için de yüzde 40 artışla 140 milyon olarak hedeflediklerini söyledi.

MEYDAN PROJESİ’NDEKİ DURUM

            Başkan Eroğlu, temel belediyecilikte, asfalt, alt yapı vb. hizmetleri için yapılanları kalem kalem açıklamasının ardından vizyon projelerine geçti ve ilk olarak Meydan Projesi’nde gelinen noktayı kamuoyuna duyurdu. Bu hususta şu bilgileri paylaştı:

“Bizim en önemli projemizdir Meydan Projemiz. Yaklaşık 17-18 aydır üzerinde çalışıyoruz. Göreve geldikten sonra 3'üncü 4'üncü ayımızda başladık. Birçok faktör işin içerisinde vardı. Bir taraftan esnaflarımız, diğer taraftan orası bir sit alanı olduğu için tarihi ve kültür varlığı olduğu için Anıtlar Kurulu unsuru vardı. Diğer taraftan Maliye Bakanlığı gibi bir sürü resmi prosedürler vardı. Ama en son geldiğimiz noktayı anlatacak olursak; şuanda projemizin Anıtlar Kurulu ayağını tamamladık. Esnaflarımızdan yüzde 95'iyle anlaştık, yüzde 5'iyle ilgili şuanda mesafe kat edemediğimizi söyleyeyim. 82 esnafın 2 esnafıyla anlaşamadık öyle ifade edeyim, diğer hepsiyle anlaştık, dükkanların metrekaresinin neresinde olacağına kadar. Yine rezerv bölgesi bulmuştuk ana cadde üzerine bakan kısımla ilgili. Orada son bir işlem kaldı Özel İdare ile Tokat Belediyesi arasında. Orayı da Mayıs ayı toplantımızda tamamladığımızda bu yıl içerisinde Meydan Projesinin bir ayağını başlatıp önümüzdeki bir- bir buçuk yılda da bitirmeyi arzu ediyoruz. Çünkü bu uzun süredir konuşulan Tokat'ın da diline pelesenk olan bir konuydu. Aynen çevre yolu, hastane, şuan halâ konuştuğumuz havaalanı gibi konuşulan bir konuydu Meydan Projesi. İnşallah bunu yapmak, Tokat'a kazandırmak da önümüzdeki günlerde hepimize nasip olur. Meydan projemiz artık büyük bir oranda rayına girdi, belirli bir seviyeye geldi. Bundan sonra da yapım aşamasına geçeğiz. En geç Temmuz, Ağustos, Eylül ayına doğru bir şekilde bir yerinden başlayıp önümüzdeki bir yıl içerisinde bitirmeyi planlıyoruz.”

DİĞER PROJELER

 

            Başkan Eroğlu, 2 saati aşkın sunumu ve soru cevap bölümü ile Tokatlının beklediği konularda açıklamalarda bulundu. Başkan Eroğlu’nun projelerini, açıklamaları peyder pey gazetemizde haberleştireceğiz.