Tacir gibi düşüneceğiz
Tacir gibi düşüneceğiz

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, görevde bıraktığı 2 yıllık dönemi değerlendirdiği toplantıda basın mensuplarının sorularına yanıt verirken, ortaya konulan projelerin finansmanlarının nasıl karşılanacağı konusuna da değinmişti.

ARSA ÜRETİLECEK, DEĞERLENDİRİLECEK

BORÇLANMA OLACAK

            Başkan Eroğlu, belediyenin borçlanmayı da düşüneceğini ve aynı zamanda kaynak oluşturacak projelerinin de olacağını beyan ederken “tacir gibi düşüneceğiz” ifadelerini kullandı. Başkan Eroğlu’nun açıklamaları şöyle oldu:

 

            “Bizim yapmayı düşündüğümüz projelerin takriben 70, 80, 100 milyon civarında bir maliye getireceği aşikar. İşte Meydan Projesi, Kapalı Pazar Yeri, Otopark, Aile Yaşam Merkezi gibi ya da daha birçok konuda bu maliyet gerekir. Bu paralar öyle Bakanlıktan falan gelmez. Çünkü Bakanlıklar zaten bu tip şeylere çok fazla destek vermiyorlar. Belki Kültür Merkezi’ni yaptırabilirsek ne ala. Geriye kalanlar öz bütçemizle yapacağımız işler. Burada biz bir kaynak oluşturacağız belediyemize, arsa oluşturmak suretiyle. Oradan gelirlerimiz olacak ve diğer taraftan borçlanacağız tabii ki. Borçlanmadan bunları yapmak mümkün olmayacak. Örnek verelim, bizim Yazıcıoğlu mevkiinde 3 bin metrekarelik arsamız var. Geçenlerde bir hesaplatma yaptırdım, buradan ne çıkar diye, bir hesap ettik 70-80 daire yapılabiliyormuş oraya. İşte müteahhide verseniz yüzde 30-35 ile 25-30 tane daire çıkar. Kendi belediye şirketimizle yapsak belki daha az maliyet getiririz. Ortalama 6-7 milyon gibi bir kâr getiriyor bize. İşte öylece kalmış, duruyor orası. Geçen Meclis’te orası için karar alıp, Belediye Başkanı olarak yetki aldım, ben burayı arsa karşılığı inşaat yapımı için ya da belediye şirketi ile yapmak üzere harekete geçtik. İşte bize bir kaynak. İşte otogarın yeri, orayı başka yere taşıyacağız. Oranın yerini değerlendirdiğimizde 15-20 milyon lira gelir getirecek bir yer. Diğer taraftan Yazıcıoğlu, Ahi Evleri civarında biz bir Kentsel dönüşüm çalışması başlattık ve 1.000 konut var orada eski, 4 bin, 5 bin konut çıkabiliyor oradan. Belediye oradan ciddi anlamda arsa kazanıyor. İşte bu arsalar ve inşaat harçlarını hesap ettiğimizde ciddi kaynaklar gelebilir. Bunun gibi birçok gelir olabilir, işte biraz daha tüccar, tacir gibi düşünüp, bize ait olan yerlerin daha iyi değerlendirilmesi suretiyle finans anlamında artılar konacağız. Tabi bunlar yetmeyecektir ve belli oranda kredi de çekeceğiz.”