Niksar seracılıkta ve termal turizmde iddialı
Niksar seracılıkta ve termal turizmde iddialı

Niksar Sarıyazı Köyünde yapılan sondaj çalışmaları 500 metreye ulaştı. Ulaşılan termal suyun sıcaklığı ise yaklaşık 60 dereceye olduğu bildirildi. Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, çıkarılan jeotermal suyun hangi alanlarda kullanılmasının verimli olacağı konusunda toplantı düzenledi.

            Toplantıda GOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kasap, TUBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Osman Okur, TUBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü Başuzman Araştırmacı H. Mustafa Bağ ve TUBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gıda Enstitüsü Uzman Araştırmacı Ferruh Adoğlu sunum yaptı.

            Ayvaz İşletmesinde gerçekleşen programa Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan’ın yanı sıra İlçe Özel İdare Müdürü Mehmet Çorak, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Namık Özdüzgün, Ak Parti İlçe Başkanvekili Abdullah Yıldız, Niksar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Aybak ile sanayici ve işadamları katıldı.

            TUBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gıda Enstitüsü Uzman Araştırmacı Ferruh Adoğlu toplantıda ilk sunumu yaptı. Adoğlu yapmış olduğu sunumda, gıda sektöründe üretilen ürünlerde nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve sektör boşluklarından bahsetti.

            Toplantıda ikinci sunumu ise TUBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü Başuzman Araştırmacı H. Mustafa Bağ yaptı. Niksar’da çıkarılan jeotermal suyun şu anda sıcaklığı ile seracılıkta ve turizm sektöründe kullanılabileceğini belirtti. 100 derecenin üzerinde çıkarılabilen suların ise elektrik üretimi ile ısınmada kullanılabileceğini söyledi. Niksar’ın seracılığa çok uygun olduğunu belirten Bağ, “Niksar’da şu anda 1 dönümden ortalama 5 – 10 ton arasında domates elde ediliyor. Çıkan bu jeotermal su ile yapılacak seralarda ise 1 dönümde 45 ton domates elde etmek mümkündür. Ayrıca termal turizm konusunda gerekli çalışmalar yapılabilir. Şu anda suyumuzun sıcaklığı yaklaşık 60 derecedir. Bu sıcaklığı 100 derecenin üzerine çıkarsa eğer elektrik üretimde de kullanılabilir” dedi.

            Toplantıda son olarak TUBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Osman Okur sunumunu gerçekleştirdi. Okur yaptığı sunumda TUBİTAK’ın yapmış olduğu çalışmalar konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

            Toplantının ardından konuşma yapan Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Niksar’ın seracılıkta bölgede lider olacağını söyleyerek, “İlçemiz tarım konusunda geçmişte olduğu gibi gelecekte de lider olacaktır. Bu konuda jeotermal sudan faydalanarak seracılığı ilçemizde gerçekleştireceğiz. Ayrıca çıkan suyumuzu termal ve sağlık turizminde kullanmak istiyoruz. Bizlere bu güzel bilgileri sunan katılımcılarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

            Konuşmasının ardından Belediye Başkanı Özdilek Özcan, sunum yapan GOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kasap, TUBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Osman Okur, TUBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü Başuzman Araştırmacı H. Mustafa Bağ ve TUBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gıda Enstitüsü Uzman Araştırmacı Ferruh Adoğlu’na Niksar sandığı takdim etti.

 

            Toplantının ardından Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan ve katılımcılar Sarıyazı Köyündeki sondaj çalışmalarını yerinde incelediler.