Obeziteye dikkat yaşamına hareket kat’
Obeziteye dikkat yaşamına hareket kat’

Tokat Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Merkezi çalışanlarının düzenlediği etkinlikte, sağlıklı yaşam için hareketin önemi vurgulandı.

Sağlıklı yaşama dikkat çekmek amaçlı Novada AVM ‘de gerçekleştirilen, 10 Mayıs Sağlık İçin Hareket Günü etkinliğinde, hareketin önemini vurgulamak amacı ile tüm yürüyen merdivenler durduruldu.

Tokat Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanlarından oluşan 35 kişilik gurup ve diğer katılımcılar Novada AVM’nin tüm katlarını yürüyerek çıktı. Ellerinde ‘obeziteye dikkat yaşamına hareket kat’ yazılı pankartlarla tüm katları dolaşan katılımcılar program sonunda kendileri için ayrılan alanda aerobik hareketi yaparak hareketin önemine dikkat çekti.

Programla ilgili açıklama yapan Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Nilay Elibol, hareketsiz yaşamın tüm insanlığı tehdit eden bir problem olduğunu söyledi. Dr. Elibol,” Obezite, diyabet, kalp damar hastalıkları, kanser türleri, hipertansiyon türleri risk unsurları taşıdığı için bu anlamlı günde Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Merkezi olarak beraber bir program düzenledik. Amacımız fiziksel aktiviteyi artırmak, toplum bilincini artırmak ve bu güne dikkat çekmek.” şeklinde konuştu.

Halk Sağlığı Müdürlüğünde görevli olduğunu belirten Emre Kola 10 Mayıs Sağlık İçin Hareket Günü programı ile ilgili yaptığı açıklamada,” Bu gün 10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü. Biz de böyle anlamlı bir günde fiziksel aktivitenin önemini anlatmak için ve insanları bilinçlendirmek için Halk Sağlığı olarak bir etkinlik düzenledik. Obezite, diyabet, kalp damar hastalıklarının temel nedenlerinden biride hareketsiz yaşam. Hareketi hayatımızın bir parçası olarak pekiştirmek için böyle bir etkinlik düzenledik.” İfadelerini kullandı.

 

Tüm katları yürüyerek kat ettikten sonra kendileri için ayrılan alana gelerek aerobik hareketi yapan Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanları ve diğer katılımcılar, sağlıklı bir yaşam için hareket etmenin önemine dikkat çekti.