Erbaa’da engelliler haftası kutlanıyor
Erbaa’da engelliler haftası kutlanıyor

Erbaa Kaymakamlığı ve Erbaa Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen Engelliler Haftası Programı Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına Çelenk konulmasıyla başladı.

Programa Erbaa Kaymakamı Abdulkadir Demir, Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım, Garnizon Komutanı Binbaşı Nail Gözütok, İlçe Emniyet Müdürü Tuncay Özcanlı ve çok sayıda engelli vatandaş katıldı. Engelliler haftası sebebiyle ilçede düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Bu günün engelli olmayan fertlerin engelli olanların sıkıntılarını anlamasını sağlamak amacıyla yapılmış bir etkinlik olması gerektiğine vurgu yapan Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım “Dünyadaki insanların yüzde 6’sı engelli. Türkiye’ye baktığımızda bu oran yüzde 12’ye 13’e çıkıyor. Engellilerin ailelerini de dahil ettiğimiz bir hesap yaptığımızda 30 Milyon insanımızı ilgilendiren bir program yapıyoruz aslında. Yani bu yüzde 12 falan değil. Bu sadece engelli kardeşlerimizle, bireylerle kalmıyor. Onların aile fertlerini de ilgilendiriyor. Türkiye’nin üçte birini ilgilendiriyor. Hiçbir idarecinin, yöneticinin de bu konuya duyarsız kalması düşünülemez. Bununla ilgili üzerimize düşen vazifeyi yapmamız gerekiyor. Bunları tabi ki bir yardım veya yasal zorunluluğu yerine getirmek olarak yapmamak gerekiyor. Bizim medeniyetimiz ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.’ diyen bir medeniyet.”

Başkan Yıldırım’ın ardından söz alan Erbaa Kaymakamı Abdulkadir Demir ise “ Bizler öncelikle ahlaki ve vicdani bir görev olarak engelli kardeşlerimizle, engelli yavrularımızla hemdert olmayı bilmeliyiz. Kendimizi onların yerine koymalı, kendimizi de birer engelli adayı olduğunu çok açık idrak etmeliyiz.”  diye konuştu.

 

Engellilerin farkındalık yürüyüşüyle devam eden program Cumhuriyet Meydanında kurulan engelli standının gezilmesiyle sona erdi.