Zile Yünlü Barajı’nda fiziki gerçekleşme % 26’ya ulaştı
Zile Yünlü Barajı’nda fiziki gerçekleşme % 26’ya ulaştı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Tokat’ta tesis edilen Zile Yünlü (Dereboğazı) Barajı’nda fiziki gerçekleşme yüzde 26’ya ulaştı.

            Prof. Dr. Veysel Eroğlu çalışmaların bütün hızıyla devam ettiğini vurgulayarak “Hizmete alacağımız baraj ile Tokat’ın içme suyu ihtiyacını çözüme kavuşturuyoruz” dedi.

BARAJ’DA ÇALIŞMALAR HIZLA DEVAM EDİYOR

            Zile Yünlü Barajı, Zile ilçe merkezinin yaklaşık 6 km kuzeyinde Atışankaya Deresi üzerinde bulunuyor. 9 Ekim 2015 tarihinde sözleşmesi imzalanan baraj kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa ediliyor. Baraj inşaatı kapsamında 316 metrelik derivasyon tünelinin kazı ve beton işleri ile su alma yapısı kazıları ile enerji nakil hattı işleri de tamamlandı. Ayrıca ulaşım yolları kazıları devam etmekte olan barajın gövde ve dolusavak kazılarına da başlanıldı.

“TOKAT’IN İÇMESUYU İHTİYACINI GÜVENCE ALTINA ALIYORUZ”

 

            Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Tokat için önemli bir projeyi daha hayata geçirdiklerini kaydederek “Zile Yünlü Barajı’nı hizmete aldığımızda Zile Merkez ile Bakırköy, Derebaşı, Emirören, Fatih, Hacılar, Hasanağa, Kırlar, Kireçli, Korucuk, Kurşunlu, Kurupınar, Küçükkarayün, Olukman, Osmanpınarı, Palanlı, Saraç, Şeyhnusrettin, Ütük ve Yünlü köylerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılamış olacağız. Mayıs 2018 tarihinde tamamlamayı hedeflediğimiz baraj ile Tokat’ın içme suyu ihtiyacını güvence altına alacağız” ifadelerini kullandı.