Hayalinizdeki Eczane
Hayalinizdeki Eczane

Tokat 41. Bölge Eczacılar odası tarafından 14 Mayıs Bilimsel Eczacılar Günü dolayısıyla bir program gerçekleştirildi.

Tokat’ta Eczacılar Günü dolayısıyla 4. düzenlenen ‘Hayalinizdeki Eczane’ konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

177. yıl dönümü kutlanan Bilimsel Eczacılar Günü programına Tokat 41.Bölge Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Ahmet Dutoğlu, Yönetimi ve ilimizdeki eczacılar, ‘Hayalinizdeki Eczane’ konulu düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler, öğrenci velileri ve öğretmenleri katıldı.

Bilimsel eczacılığın 177. yılını kutladıklarını ifade eden Tokat Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Ahmet Dutoğlu, ülkemizde ilk eczacılık sınıfının açıldığı 14 Mayıs 1839 yılından bugüne kadar eczacılık mesleğinin son derece değiştiğini ve değişmeye de devam ettiğini kaydetti. Dutoğlu, “Bizler de bu değişimi hızlandırmak için meslek örgütü olarak görevimizin başındayız. Eczanelerin hasta sağlığına verdiği hizmetin niteliğini ve yelpazesini artırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Sadece talep eden değil, hizmet üreten, katma değer yaratan bir mesleğin mensupları olmak; hastalarımıza verdiğimiz hizmetin kalitesini artırmak için uğraşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Dutoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Geçtiğimiz iki yıl boyunca eczacıların mesleki gelişimini süreklileştirecek bir projeye imza attık. Akılcı Eczane projesi ile önce,

* Türkiye’deki eczacılar için ulusal bir yetkinlik çerçevesinin hazırlanması ve serbest eczacılık uygulamalarına dâhil edilmesi yönünde çalışmalar yürüttük. Bu çalışmaları Dünya Eczacılık Federasyonunun kriterlerini gözeterek gerçekleştirdik. “Dünya Çapında Eczacı” tanımından hareket ederek, en gelişmiş sağlık hizmeti veren ülkelerde eczacılar hangi kriterlere uygun hareket ediyorsa bizim meslektaşlarımızın da o kriterleri esas alması ile ilgili bir çerçeve oluşturduk.

* Bu kriterlerin tamamına ulaşmak için “sürekli mesleki gelişim” yaklaşımını hayata geçirdik. Eczacıların kendilerini değerlendirebilecekleri, “kanıta dayalı” öğrenebilecekleri, bilgilerini sürekli yenileyecekleri bir sistem kurduk.

* 8 ilde Astım / KOAH alanında bir pilot proje gerçekleştirdik. Projeye dâhil olan eczacılarımızla oluşturduğumuz bu yeni hizmet modeli çerçevesinde bir hizmet sunduk ve Astım / KOAH hastalarımızdaki iyileşme düzeylerini değerlendirdik. Astım ilaçlarının kullanımında kötü inhalasyon tekniği hem ilaçların emilimini azaltmakta hem de inhaler kullanan pek çok hastanın ilacından hiçbir fayda sağlamamasına neden olmaktadır. Dolayısı ile hastalara inhaler kullanımı başta olmak üzere ilaca ve hastalığına dair konularda eczacılarımızın sağladığı danışmanlık hizmeti ile hastalarımızın yaşam kalitesinde belirgin bir iyileşme yarattık.”

HAYALLERİNDEKİ ECZANEYİ ÇİZDİLER

4.sü düzenlenen ‘Hayalinizdeki Eczane’ konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllerini eczacılardan aldı. Yarışmada 1. olan Tokat Yeşilbağ Ortaokulu öğrencisi Gülbanu Moradi ödülünü Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Ahmet Dutoğlu’ndan aldı. Yarışmada, Tokat Bahçeşehir Ortaokulu öğrencisi Yağmur Karaca 2. olurken, Bahçeşehir Ortaokulu öğrencisi Ceren Say 3. oldu.

 

Program sonunda açıklamada bulunan Dutoğlu, “tüm eczacı arkadaşlarımızın 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü’nü tekrar kutluyor, halkımıza ve hastalarımıza bize güvendikleri için teşekkür ediyoruz, hastalarımıza acil şifalar diliyoruz.” şeklinde konuştu.