Yeni sanayi için bilgilendirme
Yeni sanayi için bilgilendirme

 

Tokat sanayisinin şehir dışına taşınması çalışmaları ile ilgili olarak Tokat Madeni Sanatkârları Odasında yapılan basın açıklamasında konuşan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, yakın tarihte faaliyete geçmesi planlanan yeni sanayi sitesi ile ilgili, gelinen aşama hakkında açıklamalarda bulundu.

Kamuoyunu bilgilendirmek amaçlı düzenlenen basın açıklamasına, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Madeni ve Sanatkârları Odası Başkanı Fehmi Çankaya, Tokat Bilim, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Halil İbrahim Yüksel ve sanayi esnafı katıldı.

Sanayi de son birkaç aydır yapılan işlerle ilgili süreci anlatmak ve gelinen noktayı paylaşmak istediklerini ifade eden Başkan Eroğlu, bir şehrin kalkınmasında ve gelişmesinde en büyük katkının o şehrin esnafı tarafından sağlandığını belirtti.

Tokat sanayisinin 1974’lü yıllarda da hizmete başladığını belirten Başkan Eroğlu, ”Tokat’ta bu sanayinin artık yetmediği, sanayideki dükkânların yetersiz kaldığı, Tokat’ın daha geniş dükkânları olan, alt yapı problemi olmayan yolları geniş yeşil bir sanayiye ihtiyacı olduğunu sizler ifade ediyorsunuz.

Bu proje esnafımızla birlikte ve beraber

yapılabilecek bir projedir” dedi.

Yeni sanayi sitesinin mülkiyetinin Maliye hazinesine ait bir alan olduğunu kaydeden Başkan Eroğlu, ”Bu alanın tarım niteliğini kaybetmiş bir arazi olduğunu tespit ettik. Diğer taraftan bu arazinin Kömeç Köyü sınırları içerisinde olunduğu tespit edildi. Tüm kurumlar bu konuda nasıl düşünür diye bunları alt alta sıraladık. Yani sabah kalktık akşam bu işi yaptık bu işler böyle olmaz, böyle olması mümkün değildir. Hiçbir şey araştırılmadı gibi bir algı var ama asla böyle bir şey olmadığını ifade etmek istiyorum. Maliye hazinesine ait tarım vasfını kaybetmiş bir yer olduğunu gördük ve raporlamanın olmadığını gördük. Hemen hızlı bir şekilde bu arazinin tarımsal vasfının tespiti için bir raporlama işlemine geçtik. Üniversitemizin Ziraat Fakültesinde ilgili ziraat mühendisi arkadaşlarımızdan profesörlerimizden rapor alındı ve bu rapor sonucunda tarım vasfını kaybetmiş ve en kötü nitelikte bir tarım arazisidir vasfında bulunan bir arazidir diye buraya rapor verildi ve bu rapor bu gün Tarım İl Müdürlüğü’nde mevcuttur.

Biz toprağın ne kadar kıymetli olduğunu bilen insanlarız. Tokat’ımızın da tarıma dayalı sanayi ve tarım anlamında bir yer olduğunu ben bizzat söyledim. Böyle bir söylemde bulunup ta bu şekilde bir tarım arazisini heba eden bir tarım arazisini sanayiye çeviren bir anlayışla adım atmamızı bekleyemezsiniz. Burası önce topraktır ve tarıma elverişli ise biz buraya girmeyiz dedik ve bu raporu aldıktan sonra içimiz rahatladı. Tarım arazisi olmayan bir yer, kumluk bir arazi ve bu noktada burası tarım vasfını kaybetmiştir dedik ve gönül rahatlığıyla buranın birinci aşaması dediğimiz bu aşamasını atlamış olduk.” şeklinde konuştu.

Bu noktada yapılan çalışmalar ve gelinen aşama ile ilgili bilgiler aktaran Başkan Eroğlu, “Maliye ile görüştük. Buranın Belediyenin planlarında sanayi alanı olarak gözükmesi gerektiği bilgisi verildi, bundan sonra biz bu alanı sanayi alanı olarak size devredebilelim diye söylendi. Bizde Belediye Meclisimizle kararımızı aldık ve bu alanın sanayi alanı olması ile ilgili oy birliği ile biz meclisimizde karar aldık. Diğer taraftan biz bu konusu esnafımızla paylaşmalıyız dedik. Bu noktada esnafımızla bu konuyu konuşalım istedik. Mümkün olduğu kadar konuyu esnafımızla paylaşıp bir gündem oluşsun istiyoruz” Dedi.

Başkan Eroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bakanımızın Eylül ayında Tokat’ a geldiğinde bir toplantı yaptı ve orada şunu söyledi. Bakanımız, ‘Tokat’a bu sanayi gerçekten yakışmıyor ihtiyaca cevap vermiyor. Siz alanı bulun biz de bakanlık olarak sizin yanınızdayız size yeşil bir sanayi yapalım. Bunu yaparken de gerek alt yapı gerek üst yapı ile ilgili gerekli hibeleri gerekli faizsiz kredileri biz bakanlık olarak da karşılayalım’. Ak Partimizin dört milletvekili Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanımızı bizzat ziyaret ettiler ve sanayi ile ilgili konuyu bakanımızla paylaştılar. Bu konu ile ilgili Tokat’a iki uzman geldi bu arazi ile ilgili raporu hazırlayıp şu an da genel müdürlüğe teslim etti. Uzman arkadaş, sanayinin buraya yapılabileceği ile ilgili ön raporun olumlu olarak verildiğini de bizzat bizlere söyledi.

Şimdide jeolojik ve zemin etüdü yapılacak buradan gelecek cevaptan sonrada artık resmi anlamda tüm ön şartlar ön hazırlıklar bittikten sonra işler belli bir aşamaya gelecek. Bu alanda Belediye olarak yaptığımız diğer çalışmada Bilim Sana yi Ticaret Müdürlüğümüze Bakanlığımıza iletilmek üzere yazımızı yazdık. Tarım İl Müdürlüğüne de yazışmalarımızı başlattık. Bu alanın tarımsal vasıfta olmadığını raporlanmasını biz de resmi anlamda valilik bünyesinde ki komisyon tarafından da onaylanması işi var, onun ardından artık resmi işlemler belli bir noktaya gelecek. Biz asla kar amacı gütmüyoruz bizim buradaki derdimiz, esnafımıza faydamız olsun biz maliyeden bu araziyi devraldığımızda yapacağımız iş bizim masraflarımız çıktıktan sonra asla kar edelim diye bir zihniyetimiz yok. Bu manada da arazi bedelinin uygun olacağını da ifade edelim.“

Tokat Milletvekili Kadim Durmaz’ın ‘yeni sanayinin kurulması için planlanan bölgenin tarım arazisi olduğu, bu kararın iptal edilmesi için AİHM’ ne kadar gidileceği yönünde yaptığı açıklamanın hatırlatılması üzerine konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Eroğlu, “ Ben sayın vekilin bu ifadelerini kabul edilemez buluyorum. Biz siyasetçilerin görevi, millete hizmet etmektir. Tokat sanayisinin hangi aşamalardan geçtiğini tek tek, ifade ettim. Devletin yasaları var toprak yasası var. Bu gün toprak yasası var buna ne Tarım Müdürlüğü izin verir ne Toprak Kurulu izin verir. Kadim Bey, esnaf bir insandır, esnafı seven bir insandır biz isteriz ki esnafla birlikte olsun beraber olsun esnafa yardımcı olsun bir takım siyasi kaygılarla olaya böyle bakmamalı. Gelin hep beraber Tokat’ta birlikte ve beraber olalım Tokat için. Şehrin gelişmesine engel olan insanı bu millet asla affetmez. İstişarelerimizi yaparız değerlendirmelerimizi yaparız kamuoyunun görüşünü de alarak doğru olduğuna inandıktan sonra sonuna kadar bu işi götürürüz. Kimse esnafın önünde duramaz milletimiz halkımız Tokatlımız bunu istiyorsa hangi engel olursa olsun biz bu engelleri bir bir, aşarız.” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarına devam eden Başkan Eroğlu, “Bakan bey geçen hafta TGRT’ de bir programa konuk olmuştu ve programda da müjdeyi de verdi. Bir seyircinin sorusu üzerine Tokat’ın sanayisi de hayırlı olsun diye bir cevap verdi. Yani bakanımızın kendi ağzından da resmi olarak televizyonlar da bu beyanatta duyuldu.” dedi.

 

Yeni sanayi sitesi ile ilgili olarak görüşlerini dile getiren sanayi esnafı, “Biz esnaf olarak Tokat’ta birlik beraberlik istiyoruz” mesajı verdi.