Görme engelliler “Gönülden Gelen Sesler” ile aydınlanıyor
Görme engelliler “Gönülden Gelen Sesler” ile aydınlanıyor

“Gönüller aydınlık olsun, gözlerin aydınlık olması çok önemli değil. Gönüller aydınlık olursa her türlü güzellik olur” diye konuşan Bekler, görme engelli öğrencileri Turhal Belediyesi’nin misafiri olarak Turhal’a davet etti.

Tokat Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulunda 2012–2013 Eğitim Öğretim yılında hayata geçirilen "Gönülden Gelen Sesler Projesi" ile yetersizlikten etkilenmiş bireylere karşı farkındalığı ve duyarlılığı arttırmak, okuyan ve dinleyen bireyler arasında sosyal etkileşim sağlamak, dinleyicilere dinleme alışkanlığı kazandırmak, projeye katılan okuyuculara diğergamlık duygusu yaşatmak gibi amaçlanıyor. Hazırlanan proje kapsamında protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve gönüllüler, görme engelli öğrencilere ayda bir gün kitap okuyorlar.

Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, proje kapsamında Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulunu ziyaret ederek, görme engelli öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilere kitap okuyan Bekler, herkesi görme engelli öğrenciler için kitap okumaya davet etti. Görme Engelli öğrencileri Turhal Belediyesinin misafiri olarak Turhal’a davet ederek, çocuklara seslenen Bekler, "Gönüller aydınlık olsun, gözlerin aydınlık olması çok önemli değil. Gönüller aydınlık olursa her türlü güzellik olur diye konuştu.

 

Doğuştan görme engelli 8’nci sınıf öğrencisi Selami Kıran ise bu okuma etkinliğinden dolayı çok mutlu olduklarını, bu proje sayesinde bizler kabartması olmayan kitaplardan da bilgi edinebiliyoruz. Çok güzel bir proje, devam etmesini çok istiyoruz. Gönüllü olarak kitap okuyanlara da çok teşekkür ediyoruz" ifadesini kullandı.