Zile’de Hoca Ahmet Yesevi'yi Anma Konferansı
Zile’de Hoca Ahmet Yesevi'yi Anma Konferansı

Zile Saray sinema salonundaki konferansa, Ahmed Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız  konuşmacı olarak katıldı.

Konferansa Zile Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, Ak Parti İl Başkanı Metin Polat, Ak Parti İlçe Başkanı Muhammet Akif Seçkin, daire amirleri vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Programın konuşma yapan Belediye Başkanı Lütfi Vidinel; “Asrı saadet insanlarının ışığını bize yansıtan Hoca Ahmet Yesevi’yi çok iyi anlamamız gerekiyor. Hocam Ahmet Yesevi’nin yaktığı Türk İslam ateşini aziz milletimiz hiç söndürmedi. 850 yıl sonra dualarımızla, bize verdiği manevi enerjiyi daha iyi anlayacağız.” dedi.

Kaymakam Erdoğan Turan Ermiş’te yaptığı konuşmasında; “Ahmed Yesevi'nin vefatının 850. Yıl dönümü dolayısıyla Ahmed Yesevi Üniversitesi ve hükümetimizin gayretleri sonucu UNESCO tarafından bu yıl Ahmet Yesevi yılı ilan edildi. Ahmet Yeseviye bağlı  400 yakın gönül eri Tokat’ta yaşamış Tokat’ta ilim irfan dağıtmıştır. 40 gönül eride Zile’de yaşamıştır. Bizler sadece 75 milyonluk corafyadan sorumlu değiliz 1 buçuk milyar islam corafyası Türk toplumundan Anadolu coğrafyasından tekrar lokomotif olmasını, tekrar dünyaya ilim irfan dağıtmasını bekliyor.” dedi.

 

Prof. Dr. Musa Yıldız da konuşmasında Hoca Ahmed Yesevi'nin hayatını, ders aldığı hocalarını ve kısaca nasıl bir yaşam sürdüğünü anlattı. Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin yetiştirdiği 99 bin talebe ile Türk Dünyası üzerindeki tesiri hakkında bilgi verdi.