Üstad Kalbe Düşünce, Onbeşliler İçin Söyle
Üstad Kalbe Düşünce, Onbeşliler İçin Söyle

Kule Rüya Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen programda açıklamada bulunan Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler "Osmanlı’nın kalbe düşeceği, aynı zamanda Onbeşliler için söyleyeceğimiz bu anlamlı akşamımıza hoş geldiniz diyorum. Bu akşam iki programımız var. Birincisi Üstat Necip Fazıl Kısakürek, Serdar Tuncer'in o eşsiz ve enfes hitabeti ve akıcı usulüyle sizlere sunulacak. İkinci programımız ise bizim “ONBEŞLİLER İÇİN SÖYLE” dediğimiz klibimizin sizlere ve Türkiye’ye tanıtımı yapılacak. İlk defa Youtube'ye atılıp tıklanacak. Sizlerin ve bizlerin desteği ile bu “ONBEŞLİLER İÇİN SÖYLE” klibinin milyonlarca tıklanmasını ve rekor kırmasını sağlamak istiyoruz.” Dedi ve sonrasında şunları söyledi.

“Size çok kısa ONBEŞLİLERİN hikayesinden bahsetmek istiyorum. Biliyorsunuz ben Belediye Başkanı olmadan önce öğretmendim. Ve gençlik çalışmaları içinde aktif olarak bulunuyordum. Çok kısıtlı imkanlarla çocukları Çanakkale’ye götürürdüm. Ama Allah bana Belediye Başkanlığını nasip etti. Ve dedim ki Allah bize bu makamı nasip etti. Bu defa gençleri Bursa, İstanbul gezileri yaparak arkasından Çanakkale’yi ziyaret ettirerek biz çocuklarımızı şehitlerimizi anmaya götürdük. Gençlerin sınırlandırmasını yapmak için gençlerimizle istişare yaptık. En sonunda onbeş yaşında bir kardeşimiz söz alarak Başkanım onbeş yaşındakileri götürelim. Çünkü Tokat’ın bir türküsü var. “Hey Onbeşli Onbeşli Tokat Yolları Taşlı. Onbeşliler Gidiyor Kızların Gözü Yaşlı.” Burdan yola çıkarak geçen sene 2000 doğumluları yani onbeş yaşında olan 1380, bu sene 1100 tane onbeş yaşında gencimizi Çanakkale’ye götürdük. Gençlik ve Belediye konulu yarışma ile biz bu etkinliğimizle Türkiye birincisi olduk. Biz bu ödülü Onbeşlilerin torunları sizlere hediye ettik. Ama biz bu çalışmanın içerisine girdikten sonra dedik ki “Hey Onbeşli” türküsünü oyun havası olarak çalınmasından kurtaralım. Çünkü bu türkü ilk çıktığında ağıt olarak ortaya çıkmıştır. Biz de yeniden ağıta dönüştürelim. Bunu da tüm Türkiye’nin belleğine yerleştirelim. Klibin çekiminin tamamı Tokatlı çocuklarımızdan oluşan ve hiçbir müzik aleti ile enstrüman kullanmadan Tokat merkez ve Turhal’daki tarihi yerlerde gerçekleştirdik."

Klibin ilk tanıtımı Başkan Bekler'in Onbeşliler ve Protokol üyelerini sahneye davetiyle sinevizyon ekranından bir Onbeşli tarafından tıklanarak gerçekleşti.

Daha sonrasında sahneye çıkan Serdar Tuncer ölümünün yıl dönümünde Üstad Necip Fazıl Kısakürek'in hayatından ve eserlerinden bahsederek dinleyenlerde hayranlık uyandırdı. Necip Fazıl'ın eserlerinden kendine has yorumu ile bahseden Tuncer şiirleri ile de geceye damgasını vurdu.

 

Program sonunda Belediye Başkanı Yılmaz Bekler kapanış konuşmasını yaparak katılımcılara teşekkürlerini sundu.