Satranç pazara canlılık getirdi
Satranç pazara canlılık getirdi

Pazar Belediyesi 3. Geleneksel Mahperi Hatun Türkiye Satranç Turnuvası 04-05 Haziran 2016 tarihlerinde Pazar İlçemizde Tarihi Mahperi Hatun Kervansarayı'nda gerçekleştirildi.

Turnuva, Cumartesi günü Pazar Belediye Başkanı Şerafettin PERVANLAR, Tokat GHSİM Şube Müdürleri Ömer BESLER ve Celal YURDAKUL, Pazar İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürsoy KIZILGÜL ve Tokat Satranç İl Temsilcisi Doç. Dr. Nihat ULUOCAK'ın başlangıç hamlelerini yapmalarıyla başladı. 

Turnuvada Türkiye geneli 81 ilden gelen aralarında Türkiye Şampiyonlarının da bulunduğu 250 sporcu yarıştı. Aileleri ile yaklaşık 1000 kişi, 2 gün boyunca Tokat ili ve Pazar ilçesi ekonomisine büyük katkı sağladı.

Turnuva süresinde Ballıca Mağarasına Pazar Belediyesi ücretsiz servis imkanı sağlarken, Tokat Merkezdeki 3 otelin full doluluk oranı ile Tokat ekonomisine büyük katkı sağlanmış oldu. 

YILIN BAŞKANI…

 

Tokat Satranç Federasyonu, Şerafettin Pervanlar’ı Yılın Başkanı olarak ödüle layık gördü. Satranç Türkiye Şampiyonası’nı Tokat Pazar’da 3 kez düzenleyen Belediye Başkanı Şerafettin Pervanlar "Çocuklarımızın zeka gelişiminde sayılamayacak kadar faydası olan zeka oyunu satrancı Pazar'ın güzel insanları, hemşerilerimin yaşadığı ilçemizde daha fazla yaygınlaştırıp geliştirmek için hep beraber çaba sarf etmeyi hedefliyoruz. Tokat’ta ilk olarak Pazar’da Satranç Kulübü kurmayı planlıyoruz. Bu kulüpte yetişen sporcularımızla Türkiye’de başarı elde etmek için çalışacağız. Bu turnuvaya katılan öğrencilere başarılar dilerken, turnuvaya katkı sağlayan yetkililerimize, hakemlerimize, ilçe Milli Eğitim Müdürümüze, antrenörlerimize, çocuklarımızın geleceği için işini gücünü bırakıp yoğun ilgi gösteren velilerimize çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.