Zile’de panayır ve tarım fuarı
Zile’de panayır ve tarım fuarı

Zile Kaymakamlığı, Zile Belediyesi ve Zile Ticaret ve Sanayi odası aldığı ortak kararla; Asırlık Zile Panayırına ek olarak ilk kez düzenlenecek olan Tarım ve Ticaret Fuarıda aynı anda start aldı.

Başbakan Binali YILDIRIM, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi AVCI, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet ÖZHASEKİ ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ telgrafları ile davete katılarak Zilelileri şereflendirdiler. İstanbul Milletvekili Harun KARACA, Tokat Milletvekili Pr.Dr. Çoşkun ÇAKIR, Zeyid ARSLAN, Pr.Dr. Celil GÖÇER, Yusuf BEYAZIT ve Kadim DURMAZ programları nedeniyle katılamayacaklarını bildirerek Zile için güzel dileklerini bildirdiler.

Türkiye’nin traktör borsası olarak bilinen Zile, bu yıl Asırlık Zile Panayırı’nın yanında Tarım ve Sanayi Fuarı da açarak, ilçenin tarım makinaları konusunda Türkiye’de önemli söz hakkına sahip olduğunu gözler önüne serdi.

Tokat Valisi Cevdet CAN, Zile Kaymakamı Erdoğan Turan ERMİŞ, Belediye Başkanı Lütfi VİDİNEL, Zile Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü SARGIN yapmış oldukları açıklamalarda ortak mesajlar verdiler. Geleceğin Zilesi için birlik ve beraberlik mesajları verirken, Zilenin geçmişte sahip olduğu Ticari merkez kimliğine tekrar bürünmesi ve Zilenin bölgenin parlayan yıldızı olması için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek güzel dilekler ve temennilerini sundular.

Zile Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü SARGIN Fuara bayisi oldukları Traktörlerle katılan Ali ÖZSARI, Süleyman YENİSOY, Mehmet AĞCAOĞLU, Mustafa TOKUŞCU, Baki ŞAHİNER, Ahmet GÖKAY, Ahmet MAZMAN, Hulusi SEREZLİ, İrfan YİĞİT ve Hasan YİĞİT'e yine tarım alet ve makinaları ile katılan Cemal ALTINSOY, Ali-Mustafa YÜCE, Ali ÇAKAL, İlhan KÜPÇÜOĞLU, Hüseyin-Hıdır ŞAHİN, Emin AKKOCA ve Hüseyin KARAYA'ya teşekkürlerini iletti.

Türkiye’nin bir çok ilinden traktör almak için ilçeye gelen çiftçi ve esnafa hizmet veren Zile’nin, ülkenin traktör borsası konumunda olduğunu ortaya çıkaran Tarım ve Sanayi Fuarı’nda, ilçede üretilen alet ve ekipmanlar görücüye çıktı.

Zile’de ağır bir sanayinin varlığını ortaya koyan iş adamları açtıkları standlarda 10 gün boyunca çeşitli illerden gelen ziyaretçilerine ilçenin sanayi gücünü sergileyecek.

Fuarın açılışında konuşmasına Erzurumlu Emrah’ın “Tokat’ın kapısını açtım, sanırsın cennete düştüm”  sözü ile başlayan Vali Cevdet Can,  Zile’nin  Tokat’ın açılan kapısı olduğunu kaydetti. Ankara, Yozgat, Kapadokya tarafından ilçenin Tokat’a açılan kapısı olduğunu belirten Vali Can,  Zile’nin geçmişindeki tarihi ve kültürel zenginliklerinden bahsetti.

İlçenin Tokat tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu belirten Vali Can, Zile ile alakalı veciz sözler söylerken “Zela’dan Zile’ye, Zile’den Zirveye” sloganını hatırlatarak, Zile’nin zirve olacak bir ilçe olduğunu söyledi.

Vali Can, “Zile’nin geçmişinde müthiş bir tarih, müthiş bir bereket, müthiş bir gelişmişlik var. Bu ovada panayırlar kurulmuş. Zile’nin 600 yıllık geçmişinde panayırları çok önemsiyoruz. Biz buna tarihi bir kimlik de kazandırmak istiyoruz. Panayırların tarihteki yeri çok önemliydi. Zile’nin tarım potansiyelini dikkate aldık ve bu yıl tarım fuarını ulusal takvime alamadık ancak ilçe düzeyinde bir tarım fuarı tertip edildi. Zile tarım fuarını hak ediyor. Ayrıca yine Asırlık Zile Panayırımızda bu yıl yöresel ürünlerimizi ve geleneksel el sanatlarımızı çevre illere yaymak için bir çıkış yakalamaya çalıştık. Zile’nin geçmişindeki güzellik geleceğe yansıyacak. Artık bir takım sloganlardan kurtulup, gerçekleri konuşmanın zamanı gelmiştir. Artık Tokat ile ilgili söylenecek her şeyi söyledik. Önümüzdeki ay içinde Tokat’ın kalkınma anayasasında Zile’ye dair neler olduğunu göreceğiz. İrade olmayan yerde idare olmaz. Siz iradenizi koyarsanız, idarenizi ve ideallerinizi gerçekleştirmiş olursunuz. Bütün bunları yaparken vatandaş bu işin içinde olacak. Bir yerin sahibi orda yaşayan insanlardır. Biz en büyük destek kuvvetiz size. Buranın kimliği yerel kuvvetlere aittir.” ifadelerini kullandı.

Vali Can’ın konuşmasının ardından Tarım ve Sanayi Fuarı’nda satılan traktörlerin anahtarları sahiplerine teslim edildi. Programa katılan protokol mensupları tarafından Tarım ve Sanayi Fuarı ile Asırlık Zile Panayırı’nın açılışı yapıldı. Vali Can, fuar alanındaki stantları tek tek ziyaret ederek, üretilen ürünlerle ilgili bilgiler aldı. Panayır alanında da yöresel ürün standlarını ziyaret eden Vali Can, üretilen ürünleri beğeni ile inceledi.

Ayrıca tarımda da önemli bir yere sahip olan Zile’de üretilen soğanların da Ege Bölgesi’nde faaliyet gösteren deniz restaurantlarının tüm soğan ihtiyacına cevap verdiği belirtildi.

Açılış törenine Vali Cevdet CAN, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet ARIKAN, Kaymakam Erdoğan Turan ERMİŞ, Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel,  protokol mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.