208 hastaya palyatif bakım hizmeti
208 hastaya palyatif bakım hizmeti

Tokat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreter Vekili Opr. Dr. Ahmet Sümbül, palyatif bakım merkezinde son bir yılda 208 hastaya hizmet verdiklerini, ayrıca şuanda 411 hastaya da evde bakım hizmeti kapsamında destek verdiklerini bildirdi.

            Dünya Sağlık Örgütü tarafından ekim ayının ikinci Cumartesi günü Dünya Palyatif Günü olarak belirlendi. Bu kapsamda Cumhuriyet Meydanında Tokat Kamu Hastaneleri Birliği tarafından stant açılarak vatandaşa palyatif bakım ile ilgili bilgi verildi.

            Standın açılışında açıklamalarda bulunan Tokat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreter Vekili Opr. Dr. Ahmet Sümbül, palyatif bakım merkezinin kanser, felç, kalp, akciğer ya da kronik hastalığı olanların, hastalığı geçirdikleri son dönemi kendileri ve aileleri için bir işkence olmaktan çıkarıp, daha mutlu daha huzurlu; fiziksel olarak, ruhsal olarak ağrısız acısız daha rahat bir şekilde geçirmesini sağlamak için yapılan destek birimi olduğunu söyledi.

            Tokat Devlet Hastanesindeki Palyatif Bakım Merkezinin 2015 Nisan ayında 15 yataklı olarak kurulduğunu belirten Sümbül, "Ayrıca Niksar, Devlet Hastanemizde 4 yataklı olarak mevcuttur. Erbaa ve Zile Devlet Hastanelerimizde de 4 yataklı olarak kurulma çalışmaları mevcut. Tokat Devlet Hastanesindeki Palyatif Bakım Merkezinde 208 hastaya hizmet vermiş bulunmaktayız" dedi.

            Sümbül, palyatif bakım merkezinde hasta yakınlarının eğitildiğini ifade ederek, "Palyatif Bakım merkezi şu demek değil, 'termal dönemdeki bir hasta oraya gelecek son anına kadar orada kalacak gibi bir durum söz konusu değil.' Orada hastaların ağrılarını nasıl dindirilebileceği, hastanın solunumunun rahatlatılması, hastanın bakımı ve beslenmesi konularında hasta yakınlarını eğitiyoruz. Palyatif Bakım doktor, hemşire, fizyoterapist, psikolog, din görevlisi, sosyal hizmet uzmanı işbirliği ile yapılması gereken bir hizmet, bir bütünün parçaları bunlar" diye konuştu.

            Palyatif Bakımla ilgili ikinci bir hizmetin de evde bakım hizmeti olduğunu anlatan Sümbül, şunları kaydetti: "2010 Kasımdan itibaren hizmet veren bir birimimiz. Bu konuda da sadece Tokat Devlet Hastanesinde bin 700 hastaya hizmet vermişiz. Bunun 411 şuanda aktif ve bu hizmeti vermeye devam ediyoruz. Ayrıca ilçelerimizde de bu hizmetlerimiz var. Burada da yatalak hastalar eve gittikten sonra evlerine gidip hizmet vermeye çalışıyoruz. Onları destekliyoruz, ailelerine bir takım destekler veriyoruz. Bu konuda aileler bizden talepte bulunuyor biz de onların evlerine doktor ve hemşire gönderip değerlendirme yapıyoruz. Eğer böyle bir ihtiyacı tespit edersek onlara destek veriyoruz"

 

            Stantta Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ile ilgili de bilgi verdiklerini anlatan Sümbül, "MHRS bakanlığımızın başlattığı vatandaşlara hastanede sıra beklemeden muayene olmalarını sağlamak için başlattığımız bir uygulamadır. 182 telefon hattından ya da internet adreslerimizden randevu alınırsa hastalarımıza hiç beklemeden ya da çok az bekleyerek muayene olmasına imkan sağlayan sistemdir." dedi.