DÜNYASINA DOYAMADAN GİTTİ
DÜNYASINA DOYAMADAN GİTTİ

1777 (Bazı kaynaklara göre 1774) yılında Bitlis’te doğdu.. Doğduğunda Osmanlı tahtında I.Abdulhamid vardı.. Tam 10 Padişah gördü.. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna şahit oldu. 1934 yılında İstanbul’da Şişli Etfal Hastanesinde öldü. Tam 157 (Ya da 160) yıl yaşadı. Dünyanın ve Türkiye’nin en uzun yaşayan insanlarından Zaro Ağa bu..

İstanbul’a gelene kadar, köyündeki ve diğer yerlerdeki yaşamı hakkında kesin bilgiler yok. Baba mesleği olan hamallık ile uğraştığı söyleniyor. Kendi ifadesine göre 1800’lerin başında İstanbul’a geldiği Selimiye Kışlasının inşaatında çalıştığı, Ortaköy Cami inşaatında taş taşıdığı ifade ediliyor.

Başından 10 evlilik geçmiş. Neden bu kadar çok evleniyorsun sorusuna “Ne yapayım aldığım kadınlar çabuk yaşlanıp ölüyorlar” cevabını vermiş Zaro Ağa. Bir de hayatının en güzel yıllarının 90 yaşından sonraki gençlik yılları olduğunu söylemesi akıllarda kalmış. Dünyanın da ilgisini toplamış. Amerika’ya davet edilmiş ama son derece çirkin bir amaç için. Herman Norden isimli bir Amerikalı davet etmiş onu. Dünyanın en yaşlı adamı diye sirkinde para kazanmak amacıyla. Görmek on dolar fotoğraf onbeş. Sirk Afişi bastırılmış adına ve tam dokuz ay gezdirilmiş.

İstanbul’a döndükten bir süre sonra da ölmüş Zaro Ağa. Eee, ne demişler: “Az yaşa, çok yaşa, âkıbet er geç gelir başa..." Ölümünde kızlarından biri “Ah, babam!.. Dünyasına doyamadan gitti” diye ağıt yakmış. Gülümseriz buna ama kim bilir, haklıdır belki de.. Belki “dünyasına doymak” yaşanan yılların çokluğuyla ölçülecek bir şey değildir..

Sunay Akın / Ay Hırsızı kitabından yararlanılmıştır.

**

GÖZ ALICI KARŞITLIK

Polonyalı fotoğrafçı Marcin Ryczek bu inanılmaz fotoğrafı Krakow yakınlarında bir nehir kenarında çekmiş. Karın ve suyun keskin birleşimi, kuğuların beyazlığına karşılık kuğuları besleyen adamın siyah silüeti, dokular ve açı kısacası her şeyi ile mükemmel bir kare.

Kurgu mudur tesadüf mü bilmiyorum ama bu kare fotoğrafçıyı çok ünlü yapmış.. Görünen o ki ürettiği sanat eserinin sanatçıdan daha çok tanındığı durumlardan biri yaşanıyor. Başka pek çok güzel fotoğrafı var ama google görsellere girip sanatçının adını yazdığınızda aşağıya doğru sürekli bu fotoğraf çıkıyor.