ÜRETKEN BİR GAZETECİ: ÇETİN ORANLI
ÜRETKEN BİR GAZETECİ: ÇETİN ORANLI

Basın İlan Kurumu Tokat Şube Başkanı Çetin Oranlı’nın üretken ve aktif bir gazetecilik eğitimi ve geçmişi var.

Kendisini tanıyınca ‘İletişim Bilgisi’ni müthiş olarak hayatına uygulayan güler yüzlü insanları seven insan olarak görüyoruz.

Çetin Oranlı geçtiğimiz günlerde Sözün Özü adlı bir kitap yayınladı. Kitabın kapağında Recep Yazıcıoğlu’nun fotoğrafını görmek bizi oldukça sevindirdi.

“İz Bırakan Söyleşiler” alt başlığı ile çıkan kitapta Oranlı “Yazıya dökülen söz geleceğin dünyasına atılmış tohumdur” diyor.

Kitapta Kamran İnan, Korkut Özal, Hasan Celal Güzel, Recep Yazıcıoğlu başta olmak üzere pek çok birikimli insanla röportaj yer alıyor. Kitaba Hasan Celal Güzel’de bir önsöz yazmış.

Arka kapakta Recep Yazıcıoğlu’nun söyleşisinden şunlar alınmış; “Türkiye’nin en önemli sorunu “bana ne” hastalığıdır. 7’den 70’e kadar herkes “Bana ne” diyor. Diğer önemli sorunlar “Herkes kurallara uysun, bende uyayım. Kimse çalmasın bende çalmayayım” anlayışıdır. Ondan sonra yüksek sesle düşünmemek, söylenmek ama söylememektir” Bir de “Benim doğrum tek doğrudur” anlayışı var”

Bu fikirlere katılmamak elde mi? bu vesileyle Recep Yazıcıoğlu’nu rahmetle bir daha yâd ediyoruz. Recep Yazıcıoğlu’nu kitabında yaşatan Çetin Oranlı’yı tebrik ediyoruz.

GAZETECİLİK

Oranlı bu kitabını daha önce Tokat’ta genç gazetecilere ve kütüphanelere hediye etmişti. Gazeteciliği en ince ayrıntılarına kadar anlatan bu kitaptan iletişimciler faydalanır.

Olaylar ve kişisel tecrübeler açısından Gazetecilik kitabından muhabir, editör, haber röportajı, köşe yazısı kavramlarını açıklıyor. İletişim fakültesi mezunu bir gazeteci yazdığı için önem arz ediyor. Gazetecilikte başarılı olmak isteyen herkes okumalı.

ORDULU ŞAİRLER VE YAZARLAR ANTOLOJİSİ

Ordu Büyük Şehir Belediyesi “Ordulu Şairler ve Yazarlar Antolojisi” adlı 400 sayfalık kalın kapaklı büyük boy bir Antoloji yayınlamış. Çetin Oranlı bu kitabı Ordu’nun gönüllü Kültür ve Turizm elçisi olarak Tokat’ta kütüphanelere hediye etti. Antolojide 2 sayfa Çetin Oranlı anlatılıyor.

Bu kitapta Fatsalı Şair ağabeyimiz Hasan Gençay’da yer alıyor.

Hasan Gençay antolojide yer alan “Uyan Babam” şiirinde şunları anlatıyor.

“Bana öksüz dedirtme

Her gün yola bakıttırma

Gözden yaşlar akıttırma

Uyan artık uyan Babam”

Ordulu yazarlar ve şairler antolojisi’nin Ordu ilini iyi tanıtacağına inanıyorum.

Çetin Oranlı’ya bizi ziyaret ederek bu kitapları hediye ettiği için çok teşekkür ediyor, çok faydalanacağımız bu eserin herkese faydalı olmasını diliyoruz. Oranlı’dan yeni eserler bekliyoruz.

Önümüzdeki günlerde kendisi ile röportaj yapmak istiyorum. Başarılar diliyorum.