KADININ ADI YOK -2-
KADININ ADI YOK -2-

Neden ilk başarılı kadınlarla başladım, ilk olmak çok zordur. Mücadele gerektirir. Ön yargılara karşı savaşmak ise en zorudur. Umudunu Yetiren Kadınlara Umut Olsun.

İlk kadın bakan: Türkân Akyol (1971)

İlk kadın başbakan: Tansu Çiller (1993)

İlk kadın başhekim: Gönül Bingöl

İlk kadın belediye başkanı: Sadiye Hanım (1930)

İlk kadın büyükelçi: Filiz Dinçmen (1982)

İlk kadın ceza ve ağırceza hakimi: Muazzez Halet Işıkpınar (1931)

İlk kadın çöpçü: Elif Yazgan

İlk kadın danıştay başkanı: Füruzan İkincioğulları (1994)

İlk kadın danıştay üyesi: Şükran Esmerer

İlk kadın diplomat: Adile Ayla

İlk kadın dişhekimi: Ferdane Bozdoğan Erberk

                Bu liste o kadar uzun ki. Kadın olmak niye zor? Çalışan kadın emeğinin karşılığını maaşı karşılığında alıyor belki eve gelince ise asıl olay başlıyor çalışsan yorulsan da yapman gerekenler bitmiyor. Evde oturanın zaten hiç işi bitmiyor. Ev işi nankör bir de kıymet bilmeyen eşin varsa hayat çekilmez gelir insana. ''Zaten bütün gün evdesin ne iş yapıyorsun ki...'' Kadına hasta olmak bile lükstür. Çocukları varsa da ne kadar kötü olursa olsun yemek ister, çamaşır bulaşık sana bakar (makineler var, ee yapın o zaman derim erkeklere) Bir gün yapma düzen nasıl alt üst olur. Çocuk doğur ama fit ol, bakımlı ol. Bebeğin sabaha kadar uyutmasa da kocanı güler yüzle kaldır aman kahvaltısı hazır olmalı. İşe gidersen daha da zor, yok gitmiyorsan evde debelen dur. Evi topla işleri hallet, yemek yap. Akşam gelince kocanı güler yüzle karşıla, o dinlensin sen sofrayı topla çay faslı aaa birde çocukların ödevi var. Bey yorgun, ayağını uzatmalı, sen tüm gün evdesin zaten, çay getir meyve mutlaka soyulup önüne koyulmalı.

Evliliği kumara benzetiyorum. Çünkü insanlar flört ve nişanlılık evresinde kendilerini farklı gösterebiliyorlar. Evlenince hiç de öyle olmadıklarını görebiliyoruz. Kadın cephesinde çok rastlanmakla birlikte erkek cephesinde çoook değişiklik oluyor. Böyle olmayanlar da var tabi, size verileri sunduğumda şiddet gören kadım psikolojik şiddet de dahil bir elin parmağını geçmez seksen milyon nüfuslu ülkemde. Hayat müşterektir lafı da kocaman bir yalan. Eşine yardım eden erkek sayısı o kadar az ki. Tüm yollar kadına çıkıyor aslında, lütfen erkek çocuklarını bencil, egoist, halden ve işten anlamayan bireyler olarak yetiştirmeyelim!!

 

Arkası Yarın...