Zileli kadınlar doğal taşları  ekonomiye kazandırıyor
Zileli kadınlar doğal taşları ekonomiye kazandırıyor

Zile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde her kadının bir sanat öğrenerek hem aile ekonomisine hem de yöre turizmine katkı sağlaması noktasında çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda kurulan Süs Taşı İşleme Merkezi’nde, doğal taşlar işlenerek turizme ve ekonomiye kazandırılıyor.

            2015 yılında, Tokat Valiliği İl Özel İdaresi ve Zile Kaymakamlığı destekleri ile Zile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde kurulan Süs Taşı İşleme Atölyesi’ndeki çalışmalar, tüm hızıyla devam ediyor.

            Bölgede çıkarılan yarı değerli taşlar, bu atölyede değer kazanarak turizme ve ekonomiye kazandırılıyor. Zileli kadınların işledikleri bu taşlar, ilçede açılan Zelve El Sanatları Satış Mağazası’nda satışa sunuluyor.

            İlçede çıkartılan jasper, kalsedon, ametist, agat, colla wood (ağaç opal)  gibi işlenip takıya dönüştürülen taşların yanı sıra çeşitli kurslarda üretilen “Ahşap Yakma, Ahşap Boyama, Keçe Ürünleri, Tokat Tahta Baskısı” gibi el sanatları ürünleri de, hem Zelve El Sanatları Mağazası’nda hem de ülke genelinde açılan fuarlarda satılıyor. Elde edilen gelir ise döner sermaye aracılığı ile, üretim yapan Zileli 70 kadına dağıtılıyor.

 

            Birçok defa yerel ve ulusal basında gündeme gelen Süs Taşı İşleme Merkezi’ni, çevre il ve ilçelerden birçok kişi ziyaret ediyor.