Tüketici her yıl daha çok bilinçleniyor
Tüketici her yıl daha çok bilinçleniyor

Tüketici her yıl daha çok bilinçleniyor

Tokat Ticaret Müdürü Ali Osman Sakar, Tüketici Hakem Heyetine başvuruların artmasının ve alınan kararların tüketici lehine sonuçlanmasının tüketicinin haklarını aramada her geçen yıl daha bilinçli hareket ettiğinin göstergesi olduğunu kaydetti.

Tokat Ticaret İl Müdürü Ali Osman Sakar, Tüketici mevzuatının, tüketicilerin sağlığını ve ekonomik çıkarlarını koruduğunu belirterek, “Birleşmiş Milletler 1985 yılında aldığı kararla Tüketici Hakları Evrensel Beyannamesini ilan ederek 15 Mart gününü, Dünya Tüketici Hakları Günü olarak kabul edilmiştir. Her yıl 15 Mart günü ülkemizde de Dünya Tüketici Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. Tüketici mevzuatı, tüketicilerin sağlığını ve ekonomik çıkarlarını koruduğu gibi, belli bir standart ve kalitede mal ve hizmet üretimine de imkân sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Bireylerin yaptığı tüketimin bilinçli ve doğru olmasının ülkelerin kalkınmasında ve gelişmesinde en önemli etkenlerden birisi olduğunu ifade eden İl Müdürü Sakar “Küçük yaşlardan başlayarak verilecek eğitimlerin yanı sıra, sosyal sorumluluk anlayışıyla hareket eden sivil toplum kuruluşlarımızın faaliyetleri de son derece önemlidir. Büyük bir hızla yaşanan bilimsel ve teknolojik gelişmeler insan hayatını oldukça kolaylaştırmış, tüketim açısından ise seçeneklerimizi çoğaltmıştır. Her alışverişte harcama belgesi, ürüne göre de Garanti Belgesi talep edilmelidir. Böylece üretici ve satıcıların yükümlülüklerini yerine getirmesi sosyal barışa da katkı sağlamış olacaktır” dedi.

2016 yılı içerisinde Tokat’ta, Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına 2 bin 356 adet şikâyet başvurusu yapıldığını belirten Müdür Sakar, önceki yıllar itibariyle değerlendirilen toplam 5548 şikâyetle ilgili 4576 şikâyetin tüketici lehine, 972’sinin ise tüketici aleyhine olarak sonuçlandığını kaydetti.

 

Ülkemizde 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve bu Kanuna istinaden çıkarılan uygulama yönetmelikleri ile tüketicilerin güvence altına alındığını ifade eden Müdür Sakar, “Tüm tüketicilerin Bilinçli tüket, Bilinçli harca görüşüyle “15 Mart Dünya Tüketici Hakları Gününün“ kutlu olmasını dilerim” temennisinde bulunduktan sonra açıklamasını bitirdi.