Erbaa’da Yaprak Tescili sevinci
Erbaa’da Yaprak Tescili sevinci

Erbaa’da Yaprak Tescili sevinci

Başkan Yıldırım: “Bu noktaya gelmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

“Coğrafi İşaret alınmasında şüphesiz ki Ticaret ve Sanayi Odamızın, Ziraat Odamızın Gaziosmanpaşa Üniversitemizin ve Tokat Milletvekilimiz Zeyid Aslan’ın büyük katkıları oldu. Onlara da teşekkürü borç biliyorum. Erbaa’ya hayırlı olsun.”

“Tokatlıyız dediler, bir kazan batı yediler” denilmesine vesile olan ana unsurlardan biri de Tokat’ın kendine özgü aroması, tadı bulunan asma yaprağının varlığıdır. Tokat denilince akla gelen Üzüm Yaprağının en çok yetiştiği yöremiz ise Erbaa ilçemizdi. Erbaalı idareciler, ziraat odaları öncülüğünde üzüm yaprağının patent hakkını almak için girişimlerde bulunmuşlardı.

            Erbaa'da üretilen ve ilçe ekonomisine yılda yaklaşık 100 Milyon TL katkı sağlayan Erbaa Narince Bağ Yaprağı için Türk Patent Enstitüsüne (TPE) yapılan coğrafi işaret başvurusu TPE’nin Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninde yayımlandı.

2016 Haziran ayında Erbaa Yaprağına coğrafi işaret alınması için yapılan başvuru Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılan incelemelerin ardından dün TPE’nin resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninde yayımlandı. TPE’nin yayımladığı bültenin ardından 6 aylık itiraz süresi başladı. Erbaa Narince Bağ Yaprağı 6 aylık sürenin ardından kesin olarak coğrafi işaret almış olacak.
YAPRAK DENİLİNCE ERBAA ANILACAK

 

Patent çalışmalarının öncü isimlerinden Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım bundan sonra Erbaa Yaprağının hak ettiği gibi kendi adıyla anılacağını dile getirdi. Başkan Yıldırım “Bugün Erbaa’nın günü. Artık Türkiye’nin en lezzetli yaprağı hak ettiği gibi kendi adıyla anılacak. Tüm Türkiye’de adından söz ettiren Erbaa yaprağının coğrafi işaret alması için 2016 Haziran ayında Türk Patent Enstitüsüne başvurumuzu yapmıştık. İncelemelerin ardından bugün başvurumuz TPE’nin resmi bülteninde yayımlandı. Şimdi 6 aylık itiraz süreci başladı. 6 aylık sürenin sonunda Erbaa Yaprağı kesin olarak tescillenmiş olacak. Tüm Erbaa’nın merakla beklediği bir haberdi bu. Erbaalı çiftçilerimiz ürettikleri ürünün hak ettiği noktaya gelmesini istiyorlardı. Hemşerilerimizin bu hassasiyetini ve kentimizin marka değerinin kendi adıyla anılmasının en doğrusu olacağını göz önüne alarak gereken çalışmaları yaptık. Bu noktaya gelmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Coğrafi İşaret alınmasında şüphesiz ki Ticaret ve Sanayi Odamızın, Ziraat Odamızın Gaziosmanpaşa Üniversitemizin ve Tokat Milletvekilimiz Zeyid Aslan’ın büyük katkıları oldu. Onlara da teşekkürü borç biliyorum. Erbaa’ya hayırlı olsun.” Diyerek konuyu kamuoyuyla paylaştı.