CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse Tokat’ta
CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse Tokat’ta

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, referandum çalışmaları kapsamında Tokat’ı ziyaret etti.

CHP Tokat İl Binasında partililerle bir araya gelen Köse, Başkanlık sistemi ve referandum çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkanlık sisteminde denetim mekanizmalarının çalışmadığı belirten Köse, Türkiye’nin üniter yapısı ve parlamenter sistemi ile güçlü olduğunu söyledi.

Başkanlık sisteminin federasyonu beraberinde getirecek olan bir sistem olduğunu ifade eden Köse, “Bu sistem halkın bir talebi ya da bizim bir talebimiz olarak ortaya çıkmamıştır. Biz demokratik olarak elde ettiğimiz haklarımızdan vazgeçmeye niyetimiz yok. O anlamda bu referandumun hiç de gerekli olmadığını düşünüyorum. Türkiye üniter yapısı ve parlamenter sistemi ile güçlüdür. Bütün yetkilerin tek bir kişide toplanmasının denetimin ve yargılanmasının nerede ise imkânsız hale getirilmesinin kabul edilebilir bir yanı yoktur. Bu bir rejim değişikliğidir. Omun için biz hayır diyoruz. Başkanlık sistemi daha gelmeden fiili durum yaratılarak yasal haklarımız gasp edilmişken varın siz düşünün bu sistem geçtikten sonra yapılacakları siz düşünün. Önerdikleri tek adamlık sistemi kabul edilebilir bir sistem değildir. Yasama, yürütme, yargı arasındaki kuvvetler ayrılığının ilkesinin fiilen ortadan kaldırılmasının sistemidir. Tüm kamu kurumlarında üniversitelerde ve özel sektörün kilit noktalarına atamaların bir kişinin iradesine bırakılması sistemidir. O nedenle hayır diyoruz. Tüm yolsuzlukların hırsızlıkların usulsüzlüklerin üstünün örtülmesi sistemidir. Toplumda ayrışmanın kutuplaşmanın önünün açılmasıdır. Bu tasarı meclise ilk geldiği günlerde bile bu ülke kutuplaşmıştır, ayrıştırılmıştır, ikiye bölünmüştür. Bu kadar sorun varken ekonomi bu kadar geriye gitmişken işsizlik bu kadar artmışken bu getirilmek istenen sistem ülkenin hangi sorununu çözecektir” dedi.

Başkan Köse, “Ekonominin tek elden yönetilmesine faizlere, teşviklere ihalelere ilişkin kararlar tek bir kişiye devredilecektir. Dolayısıyla tek bir kişinin egemenliğinde olan bu sistem ülkede kaosu krizleri beraberinde getirecektir. Sonuç olarak bu rejim değişikliği sosyal devlet ilkesinin bu ülkeden ve ortadan kalkması demektir. Kısaca bu yetkilerle ülke bir parti devleti haline dönüştürülecektir. Biz bu ülkeyi kolay kazanmadık, çocuklarımıza insanca ve özgürce yaşayabilecekleri bir ülke bırakmak ve yeniden barış şarkıları söylemelerini sağlamak için biz bu sisteme hayır diyoruz. Güçlü ve bağımsız Türkiye için kurduğumuz Cumhuriyet’ten vazgeçmiyoruz ve canlarımız pahasına kazandığımız haklarımızı bir kişinin keyfiyetine asla teslim etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Gazeteciler tarafından kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Köse, Hollanda’nın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya gösterdiği tutumla ilgili olarak, “Bu ülkeye yapılan en büyük kötülüktür. Bizim bakanımıza seçilmiş milletvekilimize yapılmış olan bir hakarettir, bu ülkeye hakarettir. Ama keşke bu hale gelmeseydi, iletişimle halledilebilseydi. Bizim aldığımız duyumlara göre böyle bir teklif gidiyor karşı taraftaki devlet hayır biz şuanda uygun değiliz, bizim bir seçimimiz var, bu seçimimizi yapalım ondan sonra gelin dendiğini biliyoruz. Keşke ondan sonra gidilseydi bu ülkemizin dış ülkelerde itibarını zayıflatmıştır. Buna da hiç kimsenin hakkı olmadığını düşünüyorum” dedi.

Yurt dışı programı olup olmadığı sorusuna cevap veren Köse, tüm yurt dışı programlarını iptal ettiklerini belirterek, “Parti üst kademelerinde hem de bizim yurt dışındaki bütün çalışmalarımızı iptal etik. Biz ülkemizin hiçbir ülke karşısında eğilmesine hor görülmesine bu duruma düşürülmesine asla rıza gösteremeyiz” şeklinde konuştu.