Ödüllere Tokat damga vurdu
Ödüllere Tokat damga vurdu

Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Projesi Ödül Töreni’nde konuşan Vali Can, “Yenilikçilik bu toprakların mayısında var.” dedi.

            Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim ve öğretim alanında özgün ve modern uygulamaların geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve ödüllendirilerek teşvik edilmesi amacı ile “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Proje Yarışması” düzenlendi.

            Bu yıl dördüncüsü düzenlenen yarışmaya ülke genelinde 2 bin 581 başvuru yapılırken, 303 çalışma saha ziyaretine kaldı. Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü saha ziyaretine kalan 40 projesi ile bu alanda Türkiye birincisi oldu.

            Saha ziyaretinin ardından ise 94 çalışma Bölgesel Ödüle layık görüldü. Bölgemizdeki on ilden seçilen toplam 10 projenin 8’i Tokat’a ait okul ve kurumların projesi oldu. Böylelikle, Türkiye’de en fazla Bölgesel Ödül alan il de Tokat oldu. Toplam 7 olan Türkiye Final Ödülleri’nin de 2’si Tokat’a geldi.

            Yarışmada dereceye giren projelerin sahiplerine ödülleri, Gaziosmanpaşa Üniversitesi 15 Temmuz Kültür Merkezi’nde bulunan Milli İrade Salonu’nda düzenlenen törenle verildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan ödül töreninin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, bu günün Tokat’taki eğitimciler için gurur günü olduğunu ifade etti.

YENİLİKÇİLİK BU TOPRAKLARIN MAYASINDA VAR

            Ardından kürsüye gelen Vali Can konuşmasına, “Ot kökünde kurur kökünde yeşerir. Eğer biz, kökümüzü iyi anlar ve geçmişimizi iyi bilirsek büyük işler başarırız” sözleriyle başladı.

            Anadolu'nun fethinden sonra ilk İslam Üniversitesinin (Yağıbasan Medresesi) Danişmentliler döneminde Tokat Niksar’da kurulduğunu dile getiren Vali Can, “Bu üniversitenin açılması sonucu ilk astronomi kitabı Tokat’ta yazılmıştır. Bu topraklar bir bilim merkezidir. Yenilikçi uygulamalar bu toprakların mayasında var” dedi.

            İnsanın iki vazifesi olduğunu dile getiren Vali Can, “Bunlardan birisi gayret etmek, ikincisi de dua etmektir. Hepimiz yaptığımız işin,  yaşadığımız şehrin ve dolayısıyla ülkemizin itibarını artıracağız. Ülkemizin itibarı artarsa hepimizin itibarı artar. Bunun için tüm sıfatlardan ve unvanlarımızdan kurtulacağız” dedi.

            İnsanları mutlu etmek için iyi idareyi hakim kılmak gerektiğini ifade eden Vali Can, “İyi idare için de irade, işbirliği, istişare ve iyi bir iletişim gerekir. Bugün Tokat’ta İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu çalışmasıyla bütün bunlar gerçekleşmiştir. Bu başarıda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum" dedi.

            Hiç kimsenin görev ve hizmet bakımından bir başkasından üstün olmadığını dile getiren Vali Can, “Amacımız; Allah’a hakiki kul, vatana ve millete hizmetkâr olmaktır” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

            Programın sonunda, Vali Cevdet Can ve protokol mensupları tarafından “Eğitim ve Yenilikçilik Ödülleri” sahiplerine teslim edildi. Vali Cevdet Can, bu büyük başarıda en önemli pay sahibi olan İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’yı alnından öperek tebrik etti.

 

            Törene Vali Cevdet Can’ın yanı sıra Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Pazar Belediye Başkanı Şerafettin Pervanlar, Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, kurum müdürleri, diğer davetliler ve ödül almaya hak kazanan projelerin sahibi öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.